Kanser hastası şair Erol Zavar hapishanede uğradığı saldırıyı anlatıyor

“Saldırı sırasında kalp ve astım krizi teşhisiyle hastaneye kaldırıldım. Herkesi ayrı ayrı tutmaları daha çok kameranın etkisizleştirilmesine neden oldu. Daha sonra yeniden üç kişi biraraya gelindi. Şimdi bizim ulaşamayacağımız bir yere üst koridor cam içine taktılar kameraları. Oranında görüntüsünü kapatıyoruz. Bu süre içinde defalarca " disiplin cezası " verdiler. 4-5'i hücre, bir o kadar ziyaret yasağı. Bu "ceza"lar bu hızla giderse bir-iki yıl içinde müebbet cezayı geçmiş olacak. Şuanda 3-4 yıllık mektup, ziyaret cezaları var. Onay bekliyor…”  

9 Şubat 2014                                                                                  SİNCAN

Sevgili Adil,

Merhaba,

Nasılsın? "Güney Rüzgarı" dergisi geldi. İçinden mektup çıkmadı.

Bizler iyiyiz. Biraz hareketliydi sonbahar'dan bu yana, buralar. Havalandırmalara kamera taktılar. Etkisizleştirdik. Bunun üzerine saldırılar yapıldı tüm devrimci tutsaklara. Herkes 3'lü hücrelerde tek tek tutulmaya başlandı. Saldırı sırasında kalp ve astım krizi teşhisiyle hastaneye kaldırıldım. Herkesi ayrı ayrı tutmaları daha çok kameranın etkisizleştirilmesine neden oldu. Daha sonra yeniden üç kişi biraraya gelindi. Şimdi bizim ulaşamayacağımız bir yere üst koridor cam içine taktılar kameraları. Oranın da görüntüsünü kapatıyoruz. Bu süre içinde defalarca "disiplin cezası" verdiler. 4-5'i hücre, bir o kadar ziyaret yasağı. Bu "ceza"lar bu hızla giderse bir-iki yıl içinde müebbet cezayı geçmiş olacak. Şuanda 3-4 yıllık mektup, ziyaret cezaları var. Onay bekliyor.

Tüm bunlar içinde hayata kendi ritmimizi vermeye çalışıyoruz.

Yeni yıl için Öykü'ye takvim yapmıştık. Göndermekte geciktik. Karmaşa içinde olunca, böyle aksaklıklar oluyor, bir dahaki yıla kalmadan gönderelim Öykü'ye değil mi 2014 takvimini!!!

Öykü iyidir umarız. Bu aralar okuluna ilgisini azaltmamak için özel olarak yazmadık. Yaza doğru yazacağız ona. Okula ilgisinin iyi olduğunu düşünüyoruz.

Ben sağlık raporu için hastaneye gidip geliyorum. Hapiste kalabilir miyim, kalamaz mıyım onu değerlendiriyorlar. Kalabilir raporu çıkıyor hep, bundan da öyle çıkar. Zaten felçli hastaları bile "hapishaneden çıkamaz toplum için tehlikeli" diye bırakmayan olağanüstü "adil" bir yargıya sahip bir ülkedeyiz.

Şimdilik bu kadar diyeyim, bu arada Birgün ekinde çıkan "hapishane edebiyatı" üzerine yazını beğenerek okuduk. Önemli noktalara değinen bir yazıydı.

Sevgiler. Tüm aileye, dostlara. Öykü'ye özel sevgiler. Onu çok seviyoruz. Umarım takvimi beğenir.

Sevgi ve Selamlar

Erol ZAVAR 

1 no’lu F Tipi Hapishane

C-10-95

Sincan/ANKARA