Karabük Cezaevi'ndeki 3 eylemcide görme problemi başladı

Pazar, 17 Mart, 2019

Karabük T Tipi Cezaevi'nde açlık grevinde olan Hasan Umut Özer'in annesi Necla Özer, aynı cezaevinde 5 Ocak'ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevine giren Seyfettin Kurt, Murat Kozat ve Ali Haydar Elyakut'un görme problemi yaşadığını belirtti. 

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 130'uncu gününde. Cezaevlerinde 16 Aralık 2018 yılında başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevleri ise 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayıldı. 1 Mart'ta süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olanlardan biri de Karabük T Cezaevi'nde 8 yıldır tutuklu bulunan Hasan Umut Özer.

 

'TELEVİZYONLARI AÇAMIYORUZ'

 

Açlık grevcilerinin taleplerinin bir an önce karşılanması gerektiğini belirten Özer'in annesi Necla Özer (50),  tecridi "zulüm" olarak tanımladı. Anne Özer, "Hiç bir talebimiz yok. Sadece Sayın Öcalan üzerinde tecridin kaldırılmasını istiyoruz" dedi. Cezaevlerinde tabutların çıkmasını istemediklerini dile getiren anne Özer, "Yeter artık, annelerin gözyaşları dinsin. Ne gündüzümüz ne de gecemiz kaldı. Kötü bir haber izleyeceğiz diye televizyonları açamıyoruz" diye konuştu. 

 

'CİĞERİMİZ PARÇALANMIŞ'

 

Açlık grevcilerinin mücadelesinden onur duyduklarını dile getiren anne Özer, "Bir damla kanımız kalıncaya kadar da mücadelelerinin arkasındayız" dedi. Anneler olarak yüreklerinin yandığını aktaran anne Özer, "Bizim yüreğimiz yanıyor ama onlarınki değil. Ne görüyorsa Kürt halkı ve evlatları görüyor. Çocuklarımız da zulmü kabul etmiyor, bizler de zulmü kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı. 

 

Başta anneler olmak üzere herkesin ayağa kalkması gerektiğini dile getiren anne Özer, "Ciğerimizden  parça alınmış.Bireysel menfaatleri bıraksınlar. Onurlu ve şerefli herkes ayağa kalksın. Birbirimize el verelim. Ancak, birlik olursak kurtuluruz" dedi. 

 

'GÖRMÜYORLAR'

 

Geçen hafta kızının oğlu Özer'in açık görüşüne gittiğini belirten anne Özer, 5 Ocak'ta süresiz açlık grevine başlayan  Seyfettin Kurt, Murat Kozat ve Ali Haydar Elyakut ile de görüşebildiğini aktardı. Kurt, Kozat ve Elyakut'un sağlık durumlarının kötü olduğunu dile getiren anne Özer, 3 açlık grevcisinin görme problemi, mide sorunu ve baş ağrısı yaşadığını söyledi. Anne Özer, 3 açlık grevcisinin herhangi bir şey görmediğini ve sadece kişinin sesinden kişileri tanıyabildiklerini aktardı. 

 

MA 

İlişkili İçerik