Karabulut Ailesi'ne Özgürlük

"Dört yıl önce Hollanda'ya politik mülteci başvurusunda bulunan Ali-Leyla Karabulut çifti ve altı yaşındaki kızları Defne Naz ile Hollanda'da doğan 1,5 yaşındaki Ernesto Serdar 10 Kasım sabahı kaldıkları mülteci kampından gözaltına alınarak Soesterberg Hapishanesi'ne konuldu."

Füsun Erdoğan İstanbul - BİA Haber Merkezi 15 Kasım 2014,

Hollanda Gezi Dayanışması Karabulut Ailesi'nin serbest bırakılması için 14 Kasım'da Hollanda Parlamentosu önünde bir protesto gösterisi düzenledi.

Parlamento önünde toplanan otuzdan fazla kişi, Karabulut Ailesi'ne özgürlük isteyen pankart ve dövizlerle beklerken, yurtdışı kararının durdurulması için neler yapılabileceğine dair bir de forum yaptı. Ayrıca parlamentodan ilgili birileriyle görüşme talebinde bulundu.

Dağıtılan bildiriyi okuyan Sosyalist Parti Milletvekili Michel van Nispen protestocularla görüşerek bilgi aldı. Ve sorunu acilen parlamentoya taşıyacakları sözü verdi. Bir avukatla da görüşerek ilk etapta yurtdışı kararının durdurulması için neler yapılabileceğine dair bilgi aldı.

Arkadaşlarının verdiği bilgiye göre, su ve şeker almadan ölüm orucu eylemini sürdürmekte olan Ali Karabulut'un yapılan testler sonucunda sağlık durumunun iyi olmadığı, dışarıdan bağımsız bir doktorun muayene etmesi için girişimlerde bulunulduğu belirtildi.

Ayrıca hapishane görevlilerinin Leyla Karabulut'un açlık grevine başlamasını "çocukları elinden alınacağı" tehdidiyle engellediklerini, depresyon tedavisi gören Leyla'nın doktor randevusuna götürülmediği açıklandı.

Yeni başvuru

Eylem sonrası Türkiyeli ve Hollandalılardan oluşan kitle forumu bir iltica kurumunda sürdürdü. 16 Kasım'da Hollanda Havayolları KLM'le saat 11.30'da Türkiye'ye gönderilecek ailenin iadesini durdurabilmek için neler yapılacağına dair önerileri alarak, bazı eylem kararları aldı.

Akşam saatlerinde avukatın iade kararının durdurulması için Hollanda mahkemesine ve AİHM'e yaptığı başvurulara ret yanıtı verildiği, avukatın yeni bir başvuru yapacağı bilgisi ulaştı.

Ne olmuştu?

Dört yıl önce Hollanda'ya politik mülteci başvurusunda bulunan Ali-Leyla Karabulut çifti ve altı yaşındaki kızları Defne Naz ile Hollanda'da doğan 1,5 yaşındaki Ernesto Serdar 10 Kasım sabahı kaldıkları mülteci kampından gözaltına alınarak Soesterberg Hapishanesi'ne konuldu.

Bu haksız ve gayri insani gözaltı ve tutuklamaya karşı harekete geçen Hollanda Gezi Dayanışması Karabulut ailesinin serbest bırakılması için bir yandan değişik eylemlerle bir kamuoyu oluşturmaya çalışırken diğer yandan avukat aracılığı ile hukuki başvurularda bulundu. (FE/YY)