Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ndeki tutuklular yaşadıkları hak ihlallerini raporlaştırdı.

ANKARA - Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ndeki tutuklular yaşadıkları hak ihlallerini raporlaştırdı. Rapora göre, cezaevindeki ihlalleri haber yapan BirGün gazetesinin o günkü sayısına el konuldu ve tutuklulara verilmedi. 

Kırıkkale T Tipi Cezaevi’ndeki tutuklular Temmuz-Ekim ayları arasında maruz kaldıkları hak ihlallerini raporlaştırdı. Mustafa Kocatürk tarafından mektup aracılığıyla ulaştırılan hak ihlalleri şöyle:
 
* Hak ihlallerinin başında kimliğimize yapılan saldırılar yanında yaşamımızı 24 saat boyunca gözetleme temelinde taciz amacı güdülen yani bir saldırı uygulaması olan kameralar gelmektedir. Hücre içini görecek şekilde havalandırmalara kameralar takılmaktadır. 
 
* Hastane ve mahkeme sevkler için uygulamaya konular insan onur ve haysiyetini rencide edecek şekilde tek kişilik hücreleri olan ring aracı ile sevklerimiz yapılması dayatılmaktadır. Havalandırma sistemi dahi hem fiziki hem psikolojik işkenceye dönen hareket alanı bir hayli sınırlı olan ring araçları özellikle hasta ve engelli olan tutsaklar için ek bir işkence ve hayatı risk yaratacak düzeydedir.
 
* 11 Ağustos 2017 tarihinde Ankara’dan geldiği söylenen müdür ve gardiyan ekibi tarafından akşam saatlerinde kaldığımız hücrelere baskınlar yapılmıştır. Başta kitap, dergi ve benzeri yayınlar olmak üzere eşyalara el konulmuş ve dağıtılmıştır. Bu uygulamaya itiraz edenler ise darp edilerek ters kelepçe takılarak süngerli hücreye götürülmüştür. Bu konuyla ilgili yaptığımız suç duyurularının akıbeti belli değildir.
 
* Kurum berberinde F tipi hapishane açıldığı günden bu yana saç tıraşı için kurum berberi tarafından kullanılan makas yasaklanmış ve iki aydan bu yana tutsaklara makine ile saç tıraşı dayatılmaya başlanmıştır.
 
*  Sık sık spor, atölye ve kurs faaliyetleri ertelenmektedir.
 
* Kronik rahatsızlıkları nedeniyle sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda olan hasta tutsakların ilaçlarını tükendiğinde ve revire çıkartılmaları gerektiği zaman dahi kullandığı ilaçları dilekçe ile istemelerine rağmen temin edilmiyor ve hastane doktorları kendileri kelepçeli halde muayene dayatıyor.
 
* 20 Eylül 2017 tarihinde Zeynel Karabulut ve 21 Eylül 2017 tarihinde ise Cihat Özdemir, sağlık kurul raporu düzenlemiş ve başkaca sağlık sorunları için Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’ne sevk edilmiş tek hücreli ring aracılığıyla götürülmek istenmiş başka bir araçla götürülme talepleri reddedilerek hastaneye götürülmemişlerdir.
 
* Kemal Tufan Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hepatit rahatsızlığı ile ilgili olarak yapılacak olan tahlil ve muayeneye tek hücreli ring aracılığıyla götürülmek istenmiş diğer ring araçlarıyla götürülme talebi reddedilmiştir.
 
* 04 Ekim 2017 tarihinde Kadın Yazarlar ve Şairler Derneği tarafından Resul Kocatürk’e gönderilen kitaplar kendisine verilmedi.
 
* Günlük olarak alınan BirGün gazetesinin 06 Ağustos 2017 tarihli 4862 sayısı da Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlalleri haberleri nedeniyle Eğitim Kurul Başkanlığı’nın 07 Ağustos 2017 tarihle 2017/73 nolu kararlıyla el konulmuş ve tutsaklara verilmemiştir.
 
* 08 Ekim 2017 tahininde Selçuk Çelik tarafından Mehdi Boz adına gönderilen mektuba disiplin kurulunun 11 Ekim 2017 tarihli 2017/458 nolu kararıyla örgütsel haberleşme amaçlı kaleme alındığı ve kurum güvenliğini tehlikeye atan ifadeler içerdiği gerekçesiyle mektup sansürlenerek gönderildi.
 
* Zeynel Karabulut tarafından Tahir Tırpan’a gönderilen mektup idarenin 06 Temmuz 2017 tarihli 2017/296 sayılı kararıyla el konulmuştur. 
 
* 11 Ağustos 2017 tarihinde Ankara’dan gelen gardiyanlar ekibinin baskın arama yapması ve kimi tutsaklara yönelik yaptıkları işkencelere ilişkin Mustafa Kocatürk ve Resul Kocatürk’ün yazdıkları suç duyurusu dilekçesinin yazılı ve sözlü olarak istemelerine rağmen kendilerine verilmemiştir. İlgili dilekçenin işlem konulmasına olma ihtimali yüksektir.
 
* Selçuk Çelik tarafından 1 Ağustos 2017 tarihinde Adalet Bakanlığı 21 Ağustos 2017 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazdığı dilekçeler cezaevi idaresi tarafından gönderilmemiştir.