"KİRPİ" Tutsak Dergisinin hapishaneden Çıkışı Yasaklandı

Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'nde politik tutukluların çıkardığı "Kirpi" adlı karikatür dergisinin dışarı çıkarılması yasaklandı. Hapishane yönetimi, AKP'nin yolsuzluklarının anlatıldığı karikatürleri "yalan yanlış bilgiler" olarak değerlendirdi.

HABER MERKEZİ- Geçtiğimiz günlerde politik tutukluların açlık greviyle gündeme gelen Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Hapishanesi, AKP'nin yolsuzluklarını anlatan karikatürleri sansürlendi.

Politik tutuklu Haydar Bayar, ETHA'ya gönderdiği faksta, engellemeye ilişkin bilgi verdi. Birkaç tutuklu olarak "Kirpi" isimli bir karikatür dergisi çıkardıklarını ifade eden Bayar, derginin son sayısının hapishane idaresi tarafından dışarı gönderilmediğini belirtti.

Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Hapishanesi İdare ve Gözlem Kurulu'nun yasaklama kararı şöyle:

"Kirpi isimli dergi benzeri 17 sayfalık döküman, yasa dışı terör örgütü üyelerinin devlet büyüklerini karalayıcı yazı, şekil ve ibareler ile örgütsel talepleri hususunda aldıkları örgüt kararları doğrultusunda kamuoyu desteği oluşturmak maksadıyla yazdıkları ve içerik itibariyle kişi ve kuruluşları paniğe yöneltebilecek yalan yanlış bilgiler içeren yazılar olduğu tespit edilmiştir."

 

ESPRİLER DE TECRİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

 

Karara tepki gösteren Bayar, "Tecrit hapishaneleri olan F tiplerinde sadece bedenlerimiz değil, fikirlerimiz, yazılarımız ve hatta esprilerimiz dahi tecrit edilmeye çalışılıyor" dedi.

Sansürlenen karikatürlerin AKP Hükümeti'nin yolsuzluklarına ilişkin olduğu bilgisini veren Bayar, şöyle devam etti: "'Alo Fatih' denmesine fırsat dahi bırakmadan idarenin kendisine görev çıkarıp böyle bir işlem yapması karikatürün de karikatürüdür. Renkli kalem, boya, kağıt dahi verilmeyen, yasaklanan bu tecrit hapishanelerinde inatla fikirlerimizi yazmaya, karikatürlerimizi çizmeye, kısacası üretmeye devam edeceğiz."

Karikatüristleri bu durumu çizmeye davet eden Bayar, aynı zamanda kamuoyunu "Kirpi"yi sahiplenmeye ve tutuklularla dayanışmaya çağırdı.

*Görsel, Haydar Bayar'ın daha önce ulaştırmayı başardığı karikatürlerdir.

Etkin Haber Ajansı / 19 Mart 2014 Çarşamba, 18:18