Kitap konusunda mahkeme kararı ve yeni sürgünler

Pazar, 14 Mayıs, 2017

Kocaeli İnfaz Hakimliği, tutuklu A.C.’nin başvurusunu değerlendirdi. Hakim “Hükümlü, mahkemelerce yasaklanmamış olması koşuluyla süreli ve süresiz yayınlardan bedelini ödeyerek yararlanma hakkına sahiptir” şeklinde karar tahsis etti. Bu kararı, örnek göstererek gazete ve kitaplarınızı almak için ısrar edin lütfen.

Erzurum E Tipi Cezaevi’nde bulunan Nazlı Soglin, Sudan Güven, Yaprak Taşçı, Hayat Akyıldız, Songül Bağatır ve Ahiret Turan, 9 Şubat 2017 günü Elazığ T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Erzurum E Tipi Cezaevi’ndeki kadın tutuklu ve hükümlüler daha sonra Bayburt, Siverek’e sürgün edildiler. Daha sonra ikinci bir grup daha Elazığ T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Böylece Erzurum E Tipi Cezaevi’nde hiç solcu kadın tutuklu kalmamış. Orası Gülencilere tahsis edilmiş. Elazığ’a getirilen ilk grup, sayım için düzene girmedikleri gerekçesiyle fiziksel şiddete maruz kaldılar. Yaşananların ardından 12 gün sonra doktorlar kendilerine morluklar üzerinden rapor verdiği halde, gardiyanlar hakkındaki şikayet düşürüldüğü gibi, okurlarımız hakkında görüş ve iletişim cezası istemiyle dava açılmış. Bu cezaevinde banyo ve lavaboyu görecek şekilde kamera sistemi varmış. Dahası genellikle akmayan sıcak su ve bazen akan soğuk su sorunun çözülmesi için yapılan başvurulara cevap alınamıyormuş.

Şemdinli Belediyesi Eşbaşkanı Seferi Yılmaz, 5 Aralık 2016 günü tutuklanmıştı. Şimdi Van Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunuyor. Aynı cezaevinde altı belediye eşbaşkanı var. Seferi Yılmaz, kendisine gönderilen gazetelerden Atılım gazetesinin kendisine verilmemesi üzerine yaptığı itirazı ve bu konuda Cezaevi Eğitim Kurulu’nun verilen kararı göndermiş. Cezaevi Eğitim Kurulu, mevcut yasalara uygun olarak yayınlanan ve ülkenin her yerinde dağıtılıp-satılan bir gazeteyi kendine göre yargılamış ve yasaklamış.

Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Koç, 31 Ekim 2015 günü tutuklanarak cezaevine konuldu. Yani 18 aydır cezaevinde bulunuyor; ancak niçin tutuklandığını ve hakkında nasıl bir iddianame olduğunu bilmiyor. Dışarıda iken ailesini geçindirmek için çalışmakta olan ama şimdi içeride olduğu için ailesi de mağdur olan Mehmet Koç, ekonomik durumu elvermediği için dosyasıyla ilgilenecek gönüllü bir avukat arayışında. İçeriden ilgili yerlere tahliye edilmesi için dilekçe yazdığını belirten okurumuz, şimdiye kadar hiçbir cevap alamadığını belirtiyor.

Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Roger Tirêj Özalp, açlık grevine girdiği için İzmir’de bulunan Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş. Burada yani Kırıklar’da, ağırlaştırılmış hapis cezası verilmişler ile hükümlüler arasında M. Nuri Özen, Enver Özen, İbrahim Tikan, Ozan Alpkaya, Sertaç Kılıçaslan, Müslüm Sarıtaş, Harun Kızıltaş, Fırat Yağmakan, M. Sıddık Biçer, Gökhan Yetkin, Mesut Erkolu ile 36 tutuklu bulunuyormuş.

Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Emin Vural, 16 Aralık 2016 günü Viranşehir’de gözaltına alınmış ve epey kötü muamele gördükten sonra 13 Ocak 2017 günü Adana’ya ulaştırılmış. Orada tutuklanıp, Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne konulmuş. Okurumuz o günden bu yana tek başına tutuluyor ve odalara verilmiyormuş. Sohbet, spor gibi haklardan yararlanamayan M. Emin Vural, karşı çıktığı halde, Gülencilerle aynı anda görüşe çıkarılıyormuş. Okurumuz hakkında herhangi bir hüküm olmadığı halde, tecritte tutulmasına itiraz ediyor.

Daha önce Silivri 1 nolu L Tipi Cezaevi’nde olan ve daha sonra Kartal H Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Muzaffer Doğan, başta Bahoz Tanhan, Ercan Kurt, Habib Tekin, Ferhan Ay, Geribe Gezer, Bülent Yalçın olmak üzere yazıştığı arkadaşlarından haber-mektup bekliyor. Kartal H Tipi Cezaevi’nde, 15 günde bir revire çıkabiliyorlarmış. Dahası diş için sevk çıkmıyormuş. Başka hastanelere sevkin çıkması ise üç ayı buluyormuş. Okurumuzun cumhurbaşkanı, başbakan ve benzeri resmi makamlara yazdıkları dilekçeler gönderilmiyormuş. (Bu konuda Silivri ve Maltepe’de bir sorun yoktu, diyor Muzaffer Doğan)

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Amber Kürtgözü Bakıray, Figen Şahin ve Çiğdem Çakar ile birlikte Elbistan E Tipi Cezaevi’nden buraya 27 Mart 2017 günü sürgün edildiklerini belirtiyor. Girişteki çıplak aramaya ve sayımla ilgili dayatmalara karşı çıktıkları gerekçesiyle 8-10 günlük hücre cezası almışlar ve yeni açılan bu cezaevinde, okurlarımızın kitap ihtiyaçları var.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Sait Zambak ve bir grup arkadaşı altı ay kadar önce Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne getirildiler. Yaklaşık üç ay önce de Antep H Tipi Cezaevi’nde bulunan Hamit Adıman da, Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne getirilmiş bulunuyor ve aynı odada kalıyorlar. Arkadaşlarının bilgisine.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve daha sonra Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Laleş Çeliker’in JI DÎROKÊ DÎROKEKE EHMEDÊ XANÎ isimli kitabı bana ulaştı. Kitap için kendisine teşekkür ediyorum. Laleş Çeliker, bu kitabı cezaevinde bulunan kimi arkadaşlarına göndermiş ama kitap gönderilen kişilere verilmemiş ve kendisine geri iade edilmiş.

Remziye Karadağ, bulundukları Hilvan 2 nolu T Tipi Cezaevi’nin yeni açılan cezaevlerinden biri olduğunu belirterek, kitap ihtiyaçlarını belirtiyor. Adres şöyle: Remziye Karadağ/2 nolu T Tipi Cezaevi/D-1/Hilvan-Ş.URFA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı’nın adresi değişti: 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK-ELAZIĞ. Daha önce Elazığ E Tipi Cezaevi’nde bulunan Ergin Doğru da 28 Nisan 2017 günü, 5 arkadaşıyla birlikte buraya sürgün edildiler. Burası yeni açılan bir cezaevi olduğu için kitap ihtiyaçları var.

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Osman Tunç, halen Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde bulunan Feyzi Esen’in “Ortak Hayatlar” isimli kitabını çok beğendiğini belirtikten sonra, Antalya L Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Kazım Benek’e göndermiş olduğu mektuplarına bir yıldır cevap alamadığını ifade ediyor.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kadir Dayan, daha önce Bayburt’ta kalmakta olan Şemsettin Tekin arkadaşının nerede olduğunu merak ediyor.

KIRIKKALE F TİPİ GÖRÜŞÇÜLERİNE: Cezaevinin gazetemizi aldığı 30628 nolu Özbey Gıda’ya her gün 15 gazete gitmeye başladı. Lütfen telefon görüşmelerinizde bu hususu da mutlaka hatırlatın.

MEKTUBU GELENLER:

Amber K. Bakıray-Burhaniye T Tipi Cezaevi
Nazlı Soglin – Elazığ T Tipi Cezaevi
Remziye Karadağ – Hilvan 2 nolu T Tipi Cezaevi
Laleş Çeliker – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Kadir Dayan – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Zeki Deniz – Bolu F Tipi Cezaevi
Osman Tunç – Bolu F Tipi Cezaevi
Salman Akpınar – Edirne F Tipi Cezaevi
Fırat Anlı – Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Ergin Doğru – Elazığ 2 nolu
Yüksek Güvenlikli CİK
M. Nuri Özen – Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Koç – Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Muzaffer Doğan – Kartal H Tipi Cezaevi
Murat Türk – Ödemiş T Tipi Cezaevi
M. Sait Zambak – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi