Koçer Özdal’ın kelepçeli biçimde yaşamını yitirmesi Meclis gündemine

Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeyken sağlık durumunun kötüleşmesi sonucu hastaneye kaldırılan Koçer Özdal’ın 38 gün sonra yatağa kelepçeli bir şekilde yaşamını yitirmesi Meclis gündemine taşındı. HDP milletvekili Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Yetkililer görevden alındı mı?” diye sordu.

Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü, 70 yaşındaki Koçer Özdal’ın ciddi sağlık sorunları olmasına rağmen tahliye edilmeyip geçtiğimiz aylarda hayatını kaybetmesi Meclis gündemine taşındı. Kocaeli HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Konuyla ilgili devlet görevlilerine soruşturma açılmış ve sorumluluğu olan yetkililer görevden alınmış mıdır?” diye sordu.

Kanser hastası hükümlü Özdal, geçtiğimiz aylarda Ankara Numune Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Cezaevinde kansere yakalanan Özdal, “Cezaevi koşullarında yaşımdan ve yaşadığım ağır hastalıklardan dolayı kendime bakacak durumda değilim” demesine rağmen bir çok başvurusu kabul edilmemişti. Ayrıca Özdal’ın kendisi gibi cezaevinde olan oğlunun yanına sevk edilme talebi de reddedilmişti.

‘Rapor almayı bekleyen yurttaş sayısı kaçtır?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Gergerlioğlu, “Koçer Özdal’ın 27 Ağustos 2018’ de hayatını kaybetmesine rağmen 12 Ekim 2018 tarihinde iyi olduğu bilgisi Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) ‘ne Bafra Kaymakamlığı tarafından bildirildiğine dair raporu tarafıma ulaştırılmıştır” diyerek şunları sordu:

– Bafra Kaymakamlığı’nın 27 Ağustos 18 tarihinde hayatını kaybeden Koçer Özdal’ın sağlık durumun iyi olduğu bilgisini 12 Ekim 18’de Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) ‘ne ve cezaevinde olan oğluna ilettiği bilgisi doğru mudur?

– Bu bilgi doğruysa soruşturma açılmamışsa ve görevden alınma yapılmamışsa sebepleri nelerdir?

– Kaymakamlığın Koçer Özdal’ın durumunu araştırmadığı ve hazırlanan cevapların araştırma yapılmadan masa başında yazıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğruysa devlet makamlarına karşı güvenin tekrar tesis edilmesi için hükümetinizin yapacağı çalışmalar nelerdir?

– Son 3 yılda Koçer Özdal’da olduğu gibi cezaevinde kalan yurttaşlar hakkında gerçeği yansıtmayan raporların düzenlendiği tespit edilmiş midir? Eğer başka tespitler de yapılmışsa bu tespit edilen raporların içeriği nelerdir?

– Son 3 yıl içerisinde Adli Tıp Kurumundan infaz erteleme raporunu beklerken cezaevinde hayatını kaybeden yurttaş sayısı kaçtır? Son 3 yıl içerisinde cezaevinde toplam hayatını kaybeden yurttaş sayısı kaçtır?

– Hali hazırda ağır hastalığı sebebiyle cezaevinde Adli Tıp Kurumundan rapor almayı bekleyen yurttaş sayısı kaçtır?

– Denetim sağlayabilmek için sivil toplum kuruluşlarının cezaevlerinde etkin olmasını sağlamak için yapılan çalışmalar nelerdir?

– Cezaevleriyle ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarının sayısı kaçtır ve isimleri nelerdir?

İlişkili İçerik