Kürt edebiyatçı Zahra Mohammadi idamla karşı karşıya

 

İran rejimi Kürt edebiyatı üzerine çalışmalar yürüten aktivist Zahra Mohammadi’yi “ülke güvenliğini zora sokmak” iddiasıyla tutukladı. İşkence ile ifade vermeye zorlanan Zahra Mohammadi idam edilmekle tehdit ediliyor. 

İran’da Sine kenti doğumlu Kürt kadın aktivist ve edebiyatçı Zahra Mohammadi (29), Kürt dili üzerine araştırma ve eğitim verdiği için “Ulusal güvenliği tehlikeye sokmak” iddiasıyla 23 Mayıs’ta iki arkadaşı ile birlikte tutuklanmıştı.

72 gün hücrede tutuldu
Sine Molla Devrim Mahkemesi tarafından avukatı olmadan ifadesi alınan Zahra Mohammadi hapishaneye gönderildi. Ailesinden habersiz başka bir hapishaneye gönderilen Zahra Mohammadi, 72 saat sonra ailesi ile görüştürülebildi. Ailesi ve avukatlarının 700 bin İran Riyalı ödemesine rağmen serbest bırakılmayan Zahra Mohammadi, 72 gün hücrede tutuldu.

İdam ile tehdit
İnsan Hakları Merkezi’ne (CHRI) başvuran kardeşi Kani Mohammadi, Zahra Mohammadi’nin hukuksuz bir şekilde idam cezası ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Kani Mohammadi, “Kızkardeşim Mayıs ayından beri hukuksuz bir şekilde tutuluyor. Suçlamalar üzerine yıkılıp işkence ile ifade vermeye zorlandı. Kabul etmediği için idam ile tehdit ettiler. 72 gün boyunca karanlık bir hücrede tutuldu” dedi.

Zehra Mohamadi kimdir?
Sine kentinde doğan Zahra Mohammadi, Xorasan Birjand Üniversitesi’nden jeopolitik alanda yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda Kürt dili ve edebiyatı üzerine araştırmalar yapan Zahra Mohammadi, Nojin Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Derneği üyesiydi.

Uluslararası Af Örgütü de Zahra Mohammadi için 13 Kasım’da “acil eylem” çağrısı yaptı.

Şerare kardeşini savunduğu için idam edildi
Öte yandan İran rejimi, 14 Kasım’da Sine Merkez Hapishanesi’nde tutulan Şerare Elyasî isimli Kürt kadın, kardeşini öldürmeye çalışanlardan birini öldürmek suçundan idam edildi.

7 yılda 85 kadın idam edildi
İran’da son 7 yılda 76’sı Kürt olmak üzere toplamda 85 kadın idam edildi. İdam edilen kadınlara yöneltilen suçlamaların çoğunluğunu ise ‘tecavüze ve erkek saldırılarına direnmek’ oluşturuyor.

Kaynak : Gazete Patika 

İlişkili İçerik