Lübnan’da gözaltına alınıp 6 ay işkence gören Ayten Öztürk, tutuklandı!

Pazar, 2 Eylül, 2018

Lübnan’da gözaltına alınmasının ardından 6 ay boyunca kendisinden haber alınamayan ve en sonunda Ankara Siyasi Şube’de bulunan Ayten Öztürk, tutuklandı.

Halkın Hukuk Bürosu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Öztürk’ün çıkarıldığı sorgu hakimliğince tutuklandığı belirtilirken, “Ayten Öztürk’ün işkence beyanları, ne savcılıkta ne de sorgu aşamasında savcı ve hakim tarafından dinlenilmemiştir. Avukatlarının ve kendisinin beyanları tutanağa geçirilmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Ne olmuştu?

Öztürk’ün kaybedildiği 6 ay boyunca işkenceye uğradığı yine HHB tarafından duyurulmuştu.

Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, “Müvekkillimiz Ayten Öztürk, 8 Mart tarihinde Lübnan Havalimanında gözaltına alınıp 13 Mart tarihinde Türkiye’ye iade edilmiştir. 13 Mart-28 Ağustos arasında Kontrgerilla’nın elinde tutulmuş. İşbirliği yapmayı reddettiği için her türlü işkenceye maruz kalmıştır” denilmişti.

Öztürk’ün vücudunda yanık izleri bulunduğunu, kendisine elektrik verilerek işkence edildiğini, tazyikli su, askıya alma, falaka gibi işkencelere de maruz kaldığını duyuran HHB, kontrgerillanın “Seni arayan soran yok” diyerek Öztürk’e psikolojik işkence de yapıldığını aktarmıştı.