Mahpuslara verilen değer hapishanelerde ölüm mü?

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, yılın ilk hasta tutsaklarla dayanışma eylemini gerçekleştirdi.

İzmir’de Eski Sümerbank önünde toplanan İHD’liler “Hasta mahpuslara özgürlük /İHD” pankartı açtılar. Basın metnini İHD üyesi Deniz Bayrak okudu.

Ülkenin hapishaneler tarihinin insanlık dramları ile dolu olduğunu söyleyen Bayrak, devletin demokrasi, özgürlük ve insan onuru karnesini görmek isteyenlerin hapishanelere bakmasının yeterli olacağını ifade etti. Hapishanelerde yaşanan saldırılar ve işkencelerin anlatıldığı açıklamada, 2014 yılında hapishanelerdeki hak gaspları, işkencelere dair istatistiki bilgilendirmede bulunuldu. Bayrak, son dönemde artan “çıplak arama” işkencesini yaşayan Meryen Sönmez, Fethiye Çakmak ve Şirin Paksoy adlı siyasi tutsakların maruz kaldığı işkenceyi anlattı.

Çıplak arama dayatmalarının halen sürdüğünü belirten Bayrak, Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden İHD’ye birçok başvuru geldiği bilgisini verdi. Bayrak, işkence ve çıplak aramaların derhal son bulmasını isteyerek bu konuda kamuoyunu duyarlılığa davet etti. Barış elçisi Lütfü Taş’ın ölüme değinen Bayrak, hapishanelerden tabutların çıkmaması için hasta tutsakların serbest bırakılmasını talep etti. İzmir’de lösemi hastası siyasi tutsak Abdülsamet Çelik’in ağır hasta olduğunu ve tahliye edildiğini belirten Bayrak, devletin tutsakları ölüm sınırına gelmeden bırakması gerektiğini söyledi. Bayrak son olarak, hasta tutsaklara sahip çıkmanın önemini vurguladı ve “şimdi susarsanız bir gün sıra size gelebilir” sözleriyle açıklamayı bitirdi. Açıklamanın ardından, 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde yatan lösemi hastası siyasi tutsak Abdülsamet Çelik için acil 0RH+ kana ihtiyaç olduğu söyleyerek kan vermek isteyenlerin İHD İzmir Şubesi’ne ve Çelik’in ailesine başvurmaları rica edildi.

Açıklamada, İHD İzmir Şubesi’nin 0 232 445 41 68 nolu iletişim numarası da duyuruldu.

Kızıl Bayrak / İzmir

Kaynak: www.kizilbayrak.net