MANNHEİM’DE 11 OCAK'TA AÇACAĞIMIZ “DÜŞLER TUTSAK EDİLEMEZ” ADLI SERGİMİZE DAVETLİSİNİZ

Cuma, 28 Aralık, 2018

Sergi açılış tarihi: 11 Ocak 2019. Cuma saat: 17.00

Adres: Mennheimer Abendakademi U1, 16-19 68161 Mannheim

Sergimiz 1 Mart’a kadar ziyarete açıktır.

"İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" adını verdiğimiz bu çalışma, basında daha önce "Fotoğraf Köprüsü" olarak tanınan ve 55 Mahpus ile 55 Fotoğrafçıyı buluşturduğumuz serginin ikinci aşamasıdır. "Fotoğraf Köprüsü" geçtiğimiz iki yıl boyunca Türkiye'nin birçok yerinde ve akabinde 3 Avrupa ülkesinde sergilenmişti. Projemizin “Düşler Tutsak Edilemez” adını verdiğimiz bu ikinci aşamasında -iki yıl süren meşakkatli bir yolculuktan sonra - 30'a yakın cezaevine yeniden girerek 68 Mahpus ile 60 Fotoğrafçı'nın buluşmasını gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Bu buluşmaların amacı:

  • Politik Mahpuslarla birlikte kolektif bir fotoğraf projesi gerçekleştirmek
  • Dışarıda olan bizlerin, içeridekilerle iletişim halinde olmalarını sağlamak
  • Yaratıcı olmanın yalnızca zanaat olmadığını, düşüncenin soyutlama aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göstermek
  • İçerinin sesini fotoğrafların diliyle dışarıdaki insanlara göstermek
  • 2018 Yılı itibariyle hapishanelerde sayıları her geçen gün artan 260.000 tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmaktı.

 

"İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" adlı yeni sergimiz yüzlerce insanın, şairin, yazarın, ressamın, fotoğrafçının destek olduğu kolektif bir çalışmanın ürünüdür. Mahpusların düşleri, onların betimlemeleri üzerine fotoğraflara yansımıştır. Sergide hem betimlemeleri hem de fotoğrafları görecek, böylelikle içeridekilerin seslerini duyabileceksiniz.

 

İşte bu projede amacın hasıl olması size bağlıdır. Zira sanat eseri, ancak seyirciyle, okuyucuyla, izleyiciyle tamamlanır. Bu bağlamda sizden tek beklentimiz: Davetimize icap etmeniz, gelip binbir emekle ördüğümüz bu görsel - edebi şöleni izlemeniz, tutsakların düşlerini görünür kılmamıza destek olmanızdır.

 

Redfotoğraf grubu                                                    Görülmüştür Ekibi

                                                                           

 

İlişkili İçerik