Meclis komisyonunda kabul edilen Silivri Raporu’nda hak ihlalleri sıralandı

Raporda, 1 Numaralı L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na ilişkin yapılan değerlendirmede, “Kapasite üzerinde hükümlü ve tutuklu barındırılmasının beraberinde birçok soruna neden olduğu açık bir biçimde görülmüştür” dedi. Hükümlü ve tutukluların şikâyetlerinin de yer aldığı raporda, “Kendilerine verilen yemeklerin yeterli ve besleyici olmadığı, sağlık hizmeti konusunda ciddi sorun yaşandığı, görüş günlerinde kurum personeli tarafından görüşe gelen ziyaretçilere zorluklar çıkarıldığı, görüş süresinin tam kullandırılmadığı” bildirildi. 

‘İDARE TEDBİR ALMIYOR’

4 Numaralı L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da benzer şikâyetlerin olduğuna işaret edilen raporda, “Açık görüşlerde, kimi kurum personeli tarafından, ailelerinin yanında hükümlü ve tutuklulara karşı insan onuruna aykırı biçimde küçük düşürücü davranışlarda bulunulduğu ve bu uygulamalara karşı kurum idaresi tarafından herhangi bir tedbir alınmadığı” tespitine yer verildi. 

HOŞ GELDİN DAYAĞI

Öte yandan Alt Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, komisyonun Diyarbakır, Elazığ, Düzce ve Tekirdağ ile Kırıkkale cezaevlerini ziyaret edecekleri bilgisini de paylaştı. CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi de Silivri Cezaevi’nde gelen tutuklu ve hükümlülere “hoş geldin dayağının düzenli olarak atıldığını”, bu eziyete son verilmesi gerektiğini söyledi. 

İlişkili İçerik