Menemen Hapishanesinde OHAL'in ilanından bu yana Kitap yasak

Tarih: 
Çarşamba, 28 Mart, 2018

“Fotoğraf köprüsünün ikinci sergisini basından duyduk. Geçen hatta sergi broşürü de postadan geldi. Lakin kitap, dergi, vb. şeyler bizim cezaevinde yasak olduğu için, tarafıma verilmedi. Yalnızca o değil OHAL’den beri hiçbir şey verilmiyor. Dolayısıyla OHAL’in en çok derdini çeken bizleriz.”

FERHAN MORDENİZ

T TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU A/307 MENEMEN İZMİR

***

Sevgili Adil , Özlem ve Sevgiyle Merhaba.

Uzun bir aradan sonra tekrardan buluşmanın sevinciyle en derin duygularla selamlıyor. Sonsuz sevgilerimi yolluyorum.

Savaş ve fetih çığırtkanlığının her geçen gün biraz daha derinleştiği bir dönemde, mektuplara hal hatırla başlamak ister, istemez burkuyor konuk cümlelerin sevincini…

Dilerim iyi ve iyisiniz gerçi bu cenderede bu soru da eğreti  duruyor. Lakin iyi olmaya  en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerden geçiyoruz. Ancak  baş edebiliriz bu kötü zamanın hükümdarlığına. Zaten uzun yılların bütün amansızlıklarıyla bize öğrettiği en güçlü bilgi bu sevgili dost.

Fotoğraf köprüsünün ikinci sergisini basından duyduk. Geçen hatta sergi broşürü de postadan geldi. Lakin kitap, dergi, vb. şeyler bizim cezaevinde yasak olduğu için, tarafıma verilmedi. Yalnızca o değil  OHAL’den beri hiçbir şey verilmiyor. Dolayısıyla OHAL’in en çok derdini çeken bizleriz.

Tabi sadece bu dert olsa, çekeriz. Lakin dışarının giderek kanıksanan çaresizliğinin sığındığı sinmişliği görünce, insanın kocaman bir yuh çekesi geliyor. Toplumsal aklın ve vicdanın en diri olması gereken zamanda, çaresizliğe sığınmak toplumsal ahlaka en büyük hakarettir. Bunu söz alsın diye değil, gündelik çıkarları uğruna insanlığın bütün yaşam alanlarını cehenneme çeviren bir dünya ahalisi karşısında kendi umudunu besleyip, büyütmemek kıyamet yolunda işçi olmaktan başka hiçbir şey ifade etmiyor.

Bir yılı aşkın zaman geçti son mektubumun üzerinden. Tabi onun da ulaşıp ulaşmadığını bilmiyorum. Bu süre boyunca durmadan yazıp, okudum. Hem kürdi ü hem Türkçe dosyalar çıktı ortaya. Bunun dışında zindan diyarında her şey takip ettiğiniz gibi . Yanımda ki arkadaşların da çok selam ve sevgileri var.

Bitirirken şahsında tüm sergi emekçilerini selamlıyor, sonsuz sevgilerimle başarılar diliyorum.

Ferhan Mordeniz