Menemen R Tipi Hapishanesinde Bir Ayda 8 Mahpus Öldü

 

 

Menemen R Tipi’ndeki salgın hastalık iddialarını Meclis gündemine taşıyan CHP’li Atilla Sertel, “Cezaevinde salgın hastalık başladığını ve bir koğuşun karantinaya alındığı ifade ediliyor" dedi.

Ankara - BİA Haber Merkezi

04 Eylül 2019, Çarşamba 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Menemen R Tipi Açık Cezaevi’nde salgın hastalık başladığını ve cezaevinin hijyenik olmayan koşulları nedeniyle son sekiz ayda 14 kişinin yaşamını yitirdiğine dair iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

"Çok vahim bilgilere ulaştım"

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sertel, “Menemen R Tipi Cezaevi ile ilgili çok vahim bilgilere ulaştım. Kapasitesinin üç katı mahkûmun bulunduğu cezaevinde tutuklu ve hükümlüler tuvaletlerde, koridorlarda yatmak zorunda kalıyor. Kalabalıktan dolayı hijyenin sağlanamadığı, sağlıksız yemeklerin çıkarıldığı cezaevinde salgın hastalık başladığını ve şimdilik bir koğuşun karantinaya alındığı ifade ediliyor. Adalet Bakanlığı’nın derhal bu olaya el atması ve gerekli önlemleri alması gerekiyor” dedi.

“Mahkûmlar koridorlarda uyuyor”

Sertel, şöyle devam etti:

“Türkiye genelinde çok sayıda cezaevinden mahkûmlar bana ulaşıyor. İlk sordukları soru ‘Af ne zaman çıkacak’ oluyor ancak ardından cezaevi koşullarının kötülüğünden bahsediyorlar. Hemen hepsinden benzer şikâyetler alıyorum.

Birçok cezaevinde kapasitesinin üzerinde mahkûm veya tutuklu var. 150 kişilik bölümde 450 kişinin kaldığı cezaevleri var. İnsanlar tuvaletlerde, koridorlarda yatıyor. Bazı mahkûmlar ranzalarda sırayla nöbetleşe uyuyorlar.

“Salgın hastalık nedeniyle koğuş karantinaya alındı”

“Menemen R Tipi Cezaevi’nde de kapasitesinin çok üzerinde mahkûmun olduğu ifade ediliyor. R Tipi yani Rehabilitasyon Merkezi olarak kabul edilen bu cezaevinde yatanların çoğunluğu hasta ve bakıma muhtaç.

Kalabalıktan, sağlıksız koşullardan ve kötü yemeklerden dolayı bırakın hastaların iyileşmesini, rehabilite olmasını, sadece son 8 ayda 14 kişi yaşamını yitirmiş. Ayrıca bu cezaevimizde kısa bir süre önce ne olduğu açıklanmayan bir salgın başladığı, bir koğuşun karantinaya alındığı ancak kalabalıktan dolayı salgının yayılma riskinin fazla olduğu belirtiliyor.

“ Adalet Bakanlığı ve cezaevi yönetimi bu olayları kamuoyundan gizlemek ve üzerini kapatmaya çalışmak yerine derhal müdahale etmeli ve mahkûm yakınlarına neler olup bittiğini açıklamalıdır. İnsanları göz göre göre hastalığa veya ölüme mahkûm etmek insanlık suçudur.” (RT)

Sertel, Adalet Bakanı Gül'ün yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti:

* Menemen Hatundere R Tipi Cezaevi'nin kapasitesi kaç kişiliktir?

* Menemen Hatundere R Tipi Cezaevi'nde şuanda bulunan mahkum sayısı kaçtır?

* Çoğunluğu hasta olan mahkumların yer olmadığından dolayı tuvaletlerde ve koridorlarda yatmak zorunda oldukları doğru mudur?

* Menemen Hatundere R Tipi Cezaevi'nde salgın hastalık baş gösterdiği ve bazı koğuşların karantinaya alındığı doğru mudur?

* Menemen Hatundere R Tipi Cezaevi'nde son bir yılda kaç kişi yaşamını yitirmiştir?

* 2019 yılı başından bu yana 10'u R Tipi Kapalı, 4'ü R Tipi Açık'tan olmak üzere toplam 14 kişinin yaşamını yitirdiği doğru mudur? Yaşamını yitirenlerin ölüm sebebi nedir?