Mersin Gezi Davası ertelendi. Praksis: Dinamik tutangillerdeniz

Görülmüştür notu: İçlerinde görülmüştür ekibinden arkadaşlarımızın (Serdar Türkmen - Praksis) da olduğu davada onları yalnız bırakmadık.

Mersin Gezi Davası ertelendi. Praksis: Dinamik tutangillerdeniz

Mersin'de Gezi Parkı direnişini destekledikleri gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 54 kişinin yargılandığı dava eksik evrakların tamamlanması amacıyla 11 Şubat 2014 tarihine ertelendi.

Sanıkların önemli bölümü savunmalarında direnişe katıldıklarını, bunun insanlık görevi olduğunu ve Gezi eylemlerinde yaralanan ve öldürülen arkadaşlarının davalarının takipçisi olmanın muhaliflerin boynunun borcu olduğunu söylediler. Mersin Gezi Davası'nda yargılanan Praksis müzik grubu, 'topluluğu müzik yoluyla dinamik tutmak' suçuyla yargılandı. Praksis üyeleri, duruşmanın yapılacağı Adliye binasına saksafonlarıyla gelip ‘topluluğu dinamik tutma suçu' işlemeye devam edeceklerini söyleyerek duruşma öncesi şarkı söylediler. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’nun yaptığı basın açıklamasının ardından duruşma salonuna geçildi.

Öğle arasının ardından, kalan 21 sanık savunmalarını tamamladı ve avukat savunmalarına geçildi. Renkli konuşmaların yapıldığı duruşma sık sık gülüşmelere sahne oldu. Praksis üyesi Serdar Türkmen,  duruşmaya yargılandığı müzik aletiyle çıktı. "Silahım olan saksafonumla burada ben de dinamik tutangillerden olarak bulunuyorum." dedi. Bir başka Praksis üyesi ise savunmasında,  “Biz burada müzik yapıyorduk. Barış Meydanı'nda. Oranın ismi polis gelene kadar Barış Meydanı idi. Sonra savaş meydanı oldu” dedi.

Yenişehir Belediyesi'nin avukatı, eylemlerde 'Belediye mallarına zara verildiği' gerekçesiyle müşteki çağrıldıkları davada, şikayetçi olmadıklarını müşteki sıfatlarının kaldırılmasını istedi.

İddianamede en dikkat çekici yanlardan biri ise suçlamaya neden olan konulardan birinin ‘polisle müzakere yapmak’, diğerinin ise ‘polisle yapılan müzakereyi sabote etmek’ olması idi.

Yer darlığı nedeniyle basının alınmadığı duruşma saat 16.00 sularında tamamlandı. Tutuklamanın olmadığı duruşmadan çıkışta Praksis üyeleri, Adliye önünde destek amacıyla bekleyen topluluğa şarkılarıyla katılarak  ‘dinamik tutmak' suçunda ısrarlı olduklarını söylediler. (Kaynakça:Mersin yaşam.)