Müebbetlik Tutsak yazar Rojbin Perişan'dan mektup var

Merhaba Adil Hoca,

               Selam, sevgi ve saygılarımla .

               Mektubunu aldım. Gecikerek varmıştı buraya .Malumunuzdur , bu son dönemlerde hiçbir mektup zamanında -istenilen, öngörülen zamanda- ulaşmıyor yerine.Bu yüzden vakit kaybetmeden yanıt olmak istedim .

               Özgürlük temalı sergi projeniz oldukça değerli benim için. Daha önceki ergi projenize katkı sunamamıştım. Bu kez yine red etmek istemedim . Fakat bu kez de konu oldukça meşakkatli! içerdekilerin 'özgürlük'üzerine söyleyeceği çok şeyi olur .Mesele sadece özgürlükten yoksun olmak da -ki içeridekiler mi dışarıdakiler mi daha özgür , bu da ayrı bir konu- değil, özgürlüğün anlam derinliğini her an hissetmekte..

Bu sabah tanık olduğum bir durumu sizinle paylaşmak istiyorum ; Miraz çocukla aynı koğuştayız ,kahvaltı yaptığında mutlaka TRT Çocuk kanalından -başka çocuk kanalı yok zaten- çizgi filmini izler. Bu sabah Miraz yine çizgi filmini izlerken bir arkadaş gelip oturdu masaya , çizgi filme daldı.Köyde doğup büyüyen bir arkadaş ,çizgi filmde havuçlar,koyunlar vs. dikkatini çekince takılıp kalmış.Bir an yüksek sesle ''gerçekten hayvanları bile özledim'' dediğinde Miraz dahil biz yemekhanedekiler gülerek ona baktık .Gülmek , dokunaklı durumun havasını dağıtma arzusuydu belki de .Uğruna ağır bedeller ödense de özgürlük , en insani, en naif ve en şeffaf duygudur galiba... Bundan olmalı tanımın zor ve çetrefilli oluşu..

Rojbin PERİŞAN

Kadın Kapalı C.İ.K   A-3

GEBZE-KOCAELİ

İlişkili İçerik