M.Zeki Deniz'den Mektup Var: "Bu ağır koşullarda bir iki satırla da olsa, güzel duygularınızla, üretken emeğinizle sizleri yanımızda hissetmek ayrı bir sevinç ve heyecan nedeni oluyor bizler için"

22/01/2013

Sevgili Adil merhaba,

En sıcak devrimci duygularımla selamlıyorum. Yeni yıl vesilesiyle yazmış olduğun kartını almıştım. Ardından gönderdiğin 'Eylül Kokusu' kitabını da aldım. Çok teşekkürler sevgili Adil. Senden, sizlerden ve tüm güzel insanlardan haber almak, bizleri düşünen satırlarınızı okumak en büyük moral oluyor bize. Bu ağır koşullarda bir iki satırla da olsa, güzel duygularınızla, üretken emeğinizle sizleri yanımızda hissetmek ayrı bir sevinç ve heyecan nedeni oluyor bizler için. Böylesi anlamlı bir paylaşım ve dayanışma içinde olunması, özgür yarınlara olan umutlarımızın, hayallerimizin ve sevdamızın daha da büyümesine, derinleşmesine vesile oluyor.

Paris'de yaşanan alçakça saldırı beklenmedik bir yer ve zamanda oldu. Bizleri derinden üzdü. Ama öfkemiz o kadar büyüdü ki, her hücremiz bir volkana dönüştü adeta. Her bir yoldaşımızın kaybı, bizleri kurtuluşa, özgürlüğe yakınlaştıracak ve hayatın her alanında tüm büyük yüreklerimizin kenetlenmesine vesile olacaktır.

Sevgili Adil, bu defa biraz gecikmeli yanıt veriyorum. Elimde olmayan nedenlerden kaynaklı. Fiziki bazı rahatsızlıklarım var. Örneğin tam 18 yıldır mide ülserliyim. Son bir yıldır gereğinden fazla zorluyor beni ve çoğu zaman beni uykusuz bırakırken kimi faaliyetlerden de alıkoyuyor. Oysa gelen mektuplara karşı duyarsız değilim. Tam tersine büyük değer veriyor ve zamanında yanıt almaya gayret etmeye çalışıyorum. Kısacası bu konuda bir eksiklik varsa, anlayışla karşılamanı isteyeceğim.

Sizler de iyi misiniz? Hep iyi olmanızı tüm kalbimle istiyorum. Yeğenimiz Öykü nasıl? Kendisine bol selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Ben de iyi olmaya çalışıyorum. Zamanımın büyük bölümünü okumaya ayırıyorum. Şu anda elimde Marx'ın hayatını (Ateşi Çalmak) anlatan 5 ciltlik bir kitap var. Marksizme büyük bir ilgim var. Bağlı olarak Engels de çalışmamın içinde. Konuyla ilgili yeterince kaynak temin edemedim. Bakalım artık. Bunun dışında burada havalar epey soğudu. Buranın kışları genelde sert geçiyor. Bizler de buna göre tedbirimizi almaya çalışıyoruz. Evet sevgili Adil, bitireyim artık. Senin de fazla zamanını almayayım. Bir de açtığınız internet sitesinin adresini bana yazmıştınız. Ben de çocuklarıma yazmıştım. Çocuklar da siteye girmişler, yayınladığınız bir iki şiirimi okumuşlar. Çok sevinmişler. Mektubumu sonlandırırken tekrar içtenlikle selamlıyorum, esenlikler diliyorum. Özgür yarınlarda buluşmak dileğiyle.

 

M. Zeki DENİZ

F TİPİ KAPALI HAPİSHANE

B1 – 4 – 46

BOLU