Ne Koşulda Olursa Olsun Müvekkillerimizin Yanındayız!

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi İzleme Komisyonu, “Tekirdağ 1 ve 2 No’lu F Tipi Cezaevi Mart 2013 Hak İhlalleri”ni basın toplantısı ile duyurdu. 1 Nisan’da İstanbul Barosu Orhan Apaydın Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına avukatlardan Evrim Deniz Karatana, Halil Kocabaş ve Ekim Selimoğlu’nun söz aldığı toplantıda, özelikle Tekirdağ hapishanesinde yaşanan beslenme, sağlık, kitap sınırlaması ve sürgün sevkler anlatıldı.

Tekirdağ 2 Nolu F tipi Cezaevi’nin İdare ve Gözlem Kurulu ile Eğitim Kurulu, her tutuklu ve hükümlünün kendine ait 10 kitap bulundurabileceği yönünde karar almış. Bu dayatmaya karşı devrimci tutsaklar 3 günlük açlık grevi yapmışlardı.

Açıklamada ayrıca, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi’nde bulunan Mehmet Kocalar’a bacağında platin bulunmasına rağmen keyfi bir biçimde X-Ray cihazı alarm verdiği için zorla çıplak arama yaptıklarını anlatıldı. Ayrıca bu aramaların son zamanlarda olduğuna dikkat çekildi. Kocalar ilk hapishaneye girdiğinde hapishane idaresi tarafından da hastaneden rapor almak için hastaneye götürmüşlerdi.

Son olarak sürgüne götürülen Hakan Karabey ve Özcan Bayram, geçen hafta Tekirdağ 2 Nolu’dan İzmir’deki Kırıklar Cezaevi’ne götürüldü. Ring aracında yolculuk boyunca sıcak fan açılarak yüksek sıcakta ve havasız bırakıldığı belirtildi.

Tutsakların radyolarının da zorla alındığı belirtildi. Gerekçe olarak, “Diyarbakır’da Kürtçe yayın yapan radyo istasyonlarını çektiği için radyolara el konuldu. Cezaevine kısa frekansları çekebilen radyoların getirileceği söylendi.”

Tutsaklara verilen Bayella (kahvaltılık) marka ürünün Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandığı ancak Adalet Bakanlığı tarafından bu sağlığa zararlı olan markanın tutsaklara dağıtıldığı belirtildi.

Son süreçte AKP iktidarının yaptığı açılımlara bakarsak tutsakların yalnızca Türkçe dışındaki dillerde yazılan mektuplar altı ay sonra veriliyor ya da hiç verilmediği belirtildi.

Son olarak neden halk ihlallerini geç açıkladıklarını belirttikleri açıklamalarında avukatlar; “18 Ocak’ta ÇHD üyesi 14 avukat gözaltına alındı, genel başkan ve şube başkanı da dahil olmak üzere dokuz avukat tutuklandı. Dernekte ve ofislerinde yapılan aramalarda birçok evrakla birlikte hak ihlalleri raporunun taslağına da el konuldu. Mahpuslarla yapılan görüşmelerin notları ve mahpusların mektupları da alındı. Bu nedenle, bu yılki raporu tamamlayamadık” dedi.

Ayrıca avukatlar ne koşulda olursa olsun müvekkillerinin yanlarında olduğunu belirtiler.

Kaynak: halkinsesitv.com