Newroz pîroz be!

Pek çok Newroz kutlama kartı aldık. Kart gönderenlerin her birine ayrı ayrı teşekkürler. Bu arada, hem Newroz hem de Berkin Elvan hakkında yazılarınız geldi. Ancak 30 Mart’a dek forum sayfalarımızı kaldırdığımız için gerek söz konusu yazılar, gerekse de diğer yazılarınız yayınlanamadı. Bu arada, içeridekileri kıskandırmak gibi olmasın ama ben Newroz’da Amed meydanında olacağım ve Sayın Öcalan’ın mesajını orada dinleyeceğim!

Adı Doğan Uzunyol. KCK adı altında düzenlenen bir operasyonda gözaltına alındığında henüz 19 yaşındaydı. 16 Eylül 2010 günü tutuklandı. Daha sonra açılan bir başka dosyadan da tutuksuz yargılanmaya başladı. Götürülmediği ve son savunmasını yapamadığı duruşmada Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi, kendisine 32 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Dosya, Yargıtay’a gitti ve cezanın örgüt üyeliği kısmı çıkarıldı ve toplamda 23 yıl 4 ay hapis cezası onaylandı. Böylesine büyük cezanın iki delili vardı. Onun üstündeki eşofmanın da adidas marka olması ve 14-15 yaşlarındaki bir çocuğun üzerine verdiği ifade. İnsan ne diyeceğini bilemiyor.

Orhan Çaçan’ın 16 yıllık dosyası, yeniden yargılanma kapsamına alındı ve yeniden yargılanmaya başladı. Ancak kendisi bunca uzun tutuklu durumunda olmasına rağmen tahliye edilmiyor.

Hakkında herhangi bir yasaklama kararı olmayan Hasan Cemal’in Delila isimli kitabı, Şakran Cezaevi’ndeki okurlarımıza verilmedi. İnsan burada ne diyebileceğini biliyor ama...

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nden Yusuf Orak, Seyithan Akyüz, Süleyman Turgut, Ozan Kısa Isparta E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Hafta sonları kütüphane kapalı diye gazetemizi vermiyorlarmış. Bu sorunu, barışçıl bir şekilde aşmak okurlarımızın boyunlarının borcudur.

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nden Feridun Demir, Feridun Kurt, Doğan Uzunyol, Fırat Can, Ramazan Kıran, Nurettin Çelebi, Yılmaz Yıldız ve Dündar Elçiçek, Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi.

Yılmaz Aslan, Felemez Tekel ve Ahmet Doğan, isyan çıkardıkları gerekçesiyle 4 Mart 2014 günü Çorum L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. İsyan dedikleri şu: Okurlarımız seslerini duyurmak üzere, bir dakika kadar kapıya vurmuşlar. Okurlarımızın Azadiya Welat gazetesini bayiden alıncaya kadar, buraya okunmuş gazete gönderilmesini biri üstlenebilir mi? (Bu arada, Yılmaz Aslan tahliye oldu. Kendisine “geçmiş olsun” diyoruz!)

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Muhsin Köylüoğlu, cezaevi yönetimince el konulan defterlerinin geri verilmesi için mahkemeye başvurdu. Kocaeli İnfaz Hakimliği, bu talebi haklı görerek, defterlerin iadesine karar verdi.

Elbistan E Tipi Cezaevi’nde bulunan Adil Abi, Kürtçe olarak yazdığı 309 sayfalık anılarını posta ile dışarıdaki ailesine çoğaltma amacıyla gönderdi. Bunlardan bir nüshasını redakte etmek üzere içeriye istedi. Ancak cezaevi idaresi ‘anlaşılmayan bir dille’ yazıldığı iddiasıyla bu nüshaya el koyarak, içeriye vermedi. Bunun üzerine Adil Abi’nin yaptığı başvuru üzerine, Elbistan İnfaz Savcılığı da cezaevinin yaptığının doğru olduğuna karar verdi.

Ceyhan M Tipi Cezaevi’nden Mehmet Turgay, Mehmet Güler, M. Zeki Karataş, M. Sıdık Kara, Dinar T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Kardeşiyle birlikte kalmakta olduğu Bursa Cezaevi’nden Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen adli tutuklu Sadullah Tekin, ailesinin bulunduğu Bursa’ya geri götürülmesi açlık grevine başladı. Bunun üzerine tek kişilik hücreye konulan Sadullah Tekin, eylemini talebinin kabul edilinceye kadar sürdüreceğini belirtiyor.

Amasya E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, hastanede kelepçelerinin çözülmediği için tedavi olmadan geri geldikleri gerekçesiyle haklarında disiplin soruşturması açılmış; ancak mahkeme bu konuda verilmek istenen disiplin cezalarına karşı çıkmış.

Kendi parasıyla sevk olan Edat Özgül, Giresun E Tipi Cezaevi’nden Hazro K1 Tipi Cezaevi’ne 10 saatte gidebilecekken, -sözüm ona güvenlik adına- tam üç gün yolda kalmışlar. Okurumuz bu konuda suç duyurusunda bulunmuş; ancak söz konusu soruşturma, takipsizlikle sonuçlanmış.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde bulunan Salih Beyhan, Yargıtay’da onaylanmış bir dosyası hakkında yeniden yargılama kararı aldırabilmek için gönüllü bir avukata ihtiyacı var. Adıyaman’dan bir avukat, gidip sorununu dinleyebilir mi?

Beycuma M Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Selami Keleş, birçok arkadaşına gönderdiği mektuplarına cevap alamıyormuş. Ne oldu, kendisine küstünüz mü?

Bir okurumuz 22 sayfadan oluşan ‘kısa’ bir yazı göndermiş. Bu uzunluktaki bir yazıyı dergilerin bile yayınlaması bile çok zor!

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Cezaevinde oy kullanabileceklerin dikkatine: Hangi yerde BDP’nin, hangi yerde HDP’nin seçime gireceğini bilemeyenler için sorun yok! Hangi parti, o yerde seçime giriyorsa, diğerinin amblemi seçim pusulasında yok zaten.

KİTAP ÇALIŞMASI

Açlık grevi süreciyle ilgili yapılmak istenen bir kitap çalışması için açlık grevine katılan ilk gruptaki kişilerin süreç başladığında ve devam ederkenki duygularını yazmaları ve bir fotoğraflarıyla birlikte göndermeleri rica ediliyor. Adres şöyle: Kenan Kırkaya, 1 nolu F Tipi Cezaevi, C3-75  Kandıra - KOCAELİ

MEKTUBU GELENLER:

Dilber Özbey - Siirt E Tipi Cezaevi
Salih Beyhan - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Diyadin Turhan - Alanya L Tipi Cezaevi
M. Emin Yıldırım - Amasya E Tipi Cezaevi
Sadullah Tekin - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Selami Keleş - Beycuma M Tipi Cezaevi
Fehmi Süslü - Bismil K2 Tipi Cezaevi
M. Murat Sözeri - Bolu F Tipi Cezaevi
İbrahim Doğan - Bolu F Tipi Cezaevi
Seydi Balduz - Bolu F Tipi Cezaevi
Halit İnan - Burdur E Tipi Cezaevi
M. Şirin Durdu - Dinar T Tipi Cezaevi
Metin Baran - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Tevfik Kaçar - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Nurettin Turğut - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Mehmet Mutlu - Elazığ E Tipi Cezaevi
Adil Abi - Elbistan E Tipi Cezaevi
İsmet Magu - Erzurum H Tipi Cezaevi
Haydar Sönmez - Erzurum H Tipi Cezaevi
Rıdvan Sayak - Erzurum H Tipi Cezaevi
Talip Kalın - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Rıdvan Kılıç - Hatay E Tipi Cezaevi
Eyüp Çelik - Hatay E Tipi Cezaevi
Edat Özgür - Hazro K1 Tipi Cezaevi
Yusuf Orak - Isparta E Tipi Cezaevi
Faysal Tunç - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Mehmet Akpolat - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Hamdin Demirkıran - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Nesih Sarıkaya - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
M Kazım Sevim - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Muhsin Köylüoğlu - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Çabuk - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Burhan Çirik - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Bişar Dağ - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Özgür Turan - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Sait Zambak - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Diyadin Abak - Malatya E Tipi Cezaevi
Ali Konar - Malatya E Tipi Cezaevi
A.Vahap Akçay - Mardin E Tipi Cezaevi
Memduh Değer - Ordu E Tipi Cezaevi
Numan Baran - Siirt E Tipi Cezaevi
Nurettin Çelebi - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Doğan Uzunyol - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Temiz - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Suat Bahadır - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Osman Tunç - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Kaya - Sincan 2 nolu L Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hurşit Çetin - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Aşık - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Yakup Güneş - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Seyithan Akdeniz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Erhan Kaya - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Orhan Yüzal - Trabzon E Tipi Cezaevi
Bilal Şükür - Ümraniye T Tipi Cezaevi
M. Ali Yüksel - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Rojhat Özkan - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com