'Normal' Sorunlarımız

 

Açlık grevinin hepimize yaşattığı olağanüstü ağır atmosfer sona erdi. Gerçekten rahatladık. Şimdi ‘normal’ bir süreçteyiz. Yeniden ‘eski’ halimize ve sorunlarımıza döndük. İşte bu haftaki ‘normal’ sorunlarımızdan bir demet:

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Serdar Yağan, 29 Ekim 2011 günü gözaltına alınmış. Aynı günlerde başkasına ait bir evden çıktığı söylenen molotof ve havai fişeklerin -nasıl oluyorsa- ona ait olduğu iddia edilerek yargılanan Serdar Yağan’a tam 40 yıl hapis cezası ve 60 bin lira para cezası verilmiş. Olacak iş değil! Başkasının evi, başkalarını yakalamak için basılıyor ve orada kimse bulunamıyor ama ne alaka ise, orada bulunan malzeme Serdar Yağan’ın üstünü yıkılıyor. Okurumuz yakalandığı söylenen malzemede parmak izinin olup olmadığının tespitini istiyor ama bu talep de mahkeme tarafından kabul edilmiyor. Umarım Yargıtay, bu cezayı bozar!

Açlık grevinin sona ermesinin ardından Erzurum H Tipi Cezaevi’nden 20 kişi, 5’li gruplar halinde hastaneye götürüldü. Askerler “isterseniz kelepçeleri açabiliriz” demesine rağmen, doktorlar kelepçelerin açılmaması istedi. Kelepçeli hastalardan kan alındı ve EKG çekildi. Bu şekilde tedavi edilmeyi kabul etmeyenler olurken, doktorların hazırladığı beslenme ve diyet programı ise cezaevinde uygulanmıyor.

Türkiye’deki cezaevlerinden birinde olduğu sanılan Rojavalı -Afrin’in Mamilo köyünden- Rüstem Hecî Xelil’e (Heyrî) ailesi ulaşmak istiyor. Kendisi ya da burayı okuyan bir arkadaşı, Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan A. Hamit Ahras ile haberleşirse iyi olur.

Yakalandığı duyulan Mahsum Ahmedi’nin (İran’ın Katol ilçesi, Rawya köyünden) hangi cezaevinde olduğu merak ediliyor. Kendisi ya da burayı okuyan bir arkadaşı, Bafra T Tipi Cezaevi’ndeki Ramazan Yılmaz’a yazarsa iyi olur. Adres şöyle: Ramazan Yılmaz / T Tipi Cezaevi / A-7 / Bafra - SAMSUN

Üçüncü yargı paketi gereğince geçen ay tahliye edilen Erkan Özdaş, “Yanlış hesaplama yapmışız, 38 gün daha yatman gerekiyor” denilerek memleketi Batman’da gözaltına alınıp, tutuklanmış ve Batman M Tipi Cezaevi’ne konulmuş. Ailesine ve kendisine sabır diliyoruz.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nden yapılan son sürgünde iki kişinin Kandıra’ya bırakıldıklarını yazmıştık. Cemal Çakır ve Yaşar Cinbaş, Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi, A-18’de kalıyorlar.

Cezaevinden üç ay önce tahliye olan DTP’nin Batman eski İl Başkanı Ayhan Karabulut, önceki hafta Batman’dan Diyarbakır’a giderken trafik kazası geçirmişti. Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan arkadaşları Ayhan Karabulut’a geçmiş olsun dileklerini iletip, acil şifalar diliyorlar.

Sivas Devrimci Yurtsever Gençlik davasının son duruşması 28 Kasım 2012 günü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Toplam sekiz öğrencinin yargılandığı bu davada başından beri Kürtçe savunma krizi yaşandığı için ilerlemiyor ve sonuç çıkmıyor.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nden Rıdvan Sayak’ın 75 yaşlarındaki amcası M. Zeki Sayak’a tutuklandığında yazmış olduğu “geçmiş olsun” faks metni, içinde birkaç Kürtçe kelime bulunduğu için tercüme için yaklaşık iki ay bekletilmiş. Okurumuzun Cihan Yaşar isimli arkadaşına yazdığı dört sayfalık mektubuna ise tamamen el konularak, gönderilmemiş. Cezaevi yönetimi, böylece okurumuza fiili bir şekilde iletişim cezası vermiş oluyor. Ancak yasal bir yöntem değil bu.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi yönetimi, bir dağıtım şirketinden gelen kitap kataloğunun yayın sayılamayacağı için içeriye girişini yasaklamış. Artık söyleyecek bir söz bulamıyorum!

Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki okurlarımızdan gelen mektubun içinden sadece bir çizim çıktı. Muhtemelen bir yazı da olmalı ancak zarfta yoktu.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan M. Hanefi Gürdeğir’in gönderdiği zarfın içinden de sadece arkası boş bir kart çıktı. Yazısına cezaevi yönetimi el koymuş olmalı.

Sincan Kadın Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Selvi Kalen’in yılbaşına kadar iletişim cezası varmış. Kendisinden haber bekleyenler merak etmesin.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Vedat Kalkan, Tokat T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Okurumuz Osman Başıbüyük ve Ramazan Oba isimli arkadaşlarının nerede olduğunu merak ediyor.

Bolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Suat İncedere’nin çizimini aldım. Mektubu bize 15 günde ulaştı. Bolu-Ankara arası yürüsen bir günü geçmez herhalde.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Mustafa Ağcakaya’nın 6 çizimini aldık. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bu hafta içinde Menice Ürün’den üç ve Hatice Özhan’dan iki kez mektup geldi. Listede isimleri tekrar yazmak istemedim.

Haftalık dergiye yazı göndermek isteyenler, gazetemizin merkez adresine yazsınlar.

Kitaplar iade geldi

Deli Dalgalar inisiyatifinin İstanbul’dan eylül ayında gönderdiği kitap paketlerinden birçoğu Şakran’daki cezaevlerinden geri geldi. Mirkelam Akcan ve A.Kerim Yılmaz’ın tahliye olduğunu belirten cezaevi yönetimleri, “Cezaevinde yok” iddiasıyla kitap paketlerini geri gönderdiği kişilerin isimleri şöyle: Veysi Bölügiray, Kasım Kaya, Haki Yorulmaz, Mahmut Taslı, Rıdvan Orhan, Sıddık Yalçınkaya, İlhan Bengi, Musa Balikan, M.Emre, Mustafa Çelik, Menderes Ekinci, Mahsum Bilir, Azad Esin, Mehmet Özbey, Mehmet Karo, Aydın Eren, Hayrettin Baytar, Agit Bilir, Çetin Baltaş, Fethi Saylı, M. Kara, Mehmet Cengiz, Mehmet Ezme, Nimet Özdağ, Tahir Kurt, Mevlüt Tekin, Veysi Bati, Ömer Kaçar, Agit Erdoğan, Abdullah Bati, Kadir Yargo, A.Rahim Güneri, Yahya Demirhan, Nazım Yıldırım ve Eyüp Turhan...

Mekin Kar kitabı

Mekin Kar ile ilgili bir kitap çalışması var. O’nu tanıyan kişilerin yazılarını en geç 1 Ocak 2013 tarihine kadar göndermesi gerekiyor:

Adres şöyle: Fethullah Aydemir M Tipi Cezaevi BİNGÖL

 

MEKTUBU GELENLER

Dilan Taşdemir - Diyarbakır E Tipi Cezaevi
Menice Ürün Karataş Kadın Kapalı Cezaevi
Remziye Duran Karataş Kadın Kapalı Cezaevi
Fecriye Benek Diyarbakır E Tipi Cezaevi
Hatice Özhan - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Emine Demir Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Enes Tunç - Erzurum H Tipi Cezaevi
Mehmet Berk - Erzurum H Tipi Cezaevi
A. Hamit - Ahras - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Erkan Özdaş - Batman M Tipi Cezaevi
Ramazan Yılmaz - Bafra T Tipi Cezaevi
Aziz Kolanç - Siirt E Tipi Cezaevi
Hamza Başer - Siirt E Tipi Cezaevi
Uğur Arslan - Giresun E Tipi Cezaevi
Mehmet Yavuzel - Mardin E Tipi Cezaevi
Şehmus Çingü Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Şenol Yoldaş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Mesut Gökhan - Mardin E Tipi Cezaevi
Ferhat Aksu - Muş E Tipi Cezaevi
Mustafa Sevim - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ozan Esen - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Abdurrahman Aksu - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Cafer Yılmaz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Yahya Fidan - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu T Tipi Cezaevi
Cemal Çakır - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Şenol Yoldaş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Mardin E Tipi Cezaevi
Yusuf Demirbaş - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
İzettin Gök - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Tarkan Aslanoğlu - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
M. Masum Bilgiç - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Sinan Çalhan - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
H. Umut Özer - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Rıdvan Sayak - Erzurum H Tipi Cezaevi
M. Hanefi Gürdeğir - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mustafa Ağcakaya - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Suat İncedere - Bolu F Tipi Cezaevi
İdris Aşan - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şeref Bayçınar - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Abdullah Çelik - Karabük T Tipi Cezaevi
Turan İçen - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Vedat Kalkan - Tokat T Tipi Cezaevi

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

 

İlişkili İçerik