O duvar vız geldi: Uçurtmalar Sincan’daki mahpuslar için uçuruldu

Haziran Direnişi mahpusları için masalar kuran, mektuplar hazırlayan forumlar Sincan Hapishanesi’ne gitti, uçurtmalarıyla ve sloganlarıyla direnişçilere selam gönderdi

sincan14temmuz4

Haziran Direnişi gerekçesiyle Ankara’daki operasyonlarda tutuklanan çapulcular için farklı forumlarda yapılan eylem önerileri, Sincan Hapishanesi önünde uçurtma eylemi önerisinde ortaklaştı. Kızılay/Güvenpark Dayanışması, Dikmen Dayanışması, İlker Mahsuni Şerif Parkı Forumu ve 100. Yıl İnisiyatifi’nin “Gezi tutsakları için Gökyüzünü Fethediyoruz” çağrısıyla bir araya gelenler, atölye çalışmalarında yaptıkları uçurtmalarla Sincan Hapishanesi’ne gitti ve uçurtmalarını uçurdu.

sincan14temmuz6İlk deneme Kızılay’da

“Gökyüzünü Fethediyoruz” etkinliği mahallelerdeki uçurtma atölyeleriyle başladı. Farklı mahallelerdeki parklarda bir araya gelenler hep birlikte uçurtmalarını hazırladı. Güvenpark’ta saat 12.00′daki buluşmada çıtalar çakıldı, teraziler ayarlandı, kuyruklar süslendi ve ilk denemeler Kızılay Meydanı’nda yapıldı.

Sivil polislerin uçurtmaların uçurulmasını kamerayla kaydetmesi ise parktakilerin dalga konusu oldu.

Etkinlik saatinin yaklaşmasıyla birlikte mahallelerden ve Kızılay’dan otobüslerle Sincan Hapishanesi’ne hareket edildi.

Eylemden son anda haberi olan Eryaman Forumu katılımcıları da ilerleyen dakikalarda Sincan’a hareket etti.

Bir uçurtma Kadın Kapalı Cezaevi'nin içine düşerken..

Bir uçurtma Kadın Kapalı Cezaevi’nin içine düşerken..

O duvarlar vız geldi

Hapishanenin ana kapısında buluşan çapulcular, mahpus arkadaşlarına uçurtmalarını ve seslerini duyurmak için 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nin yakınına yürüdü. Bölgeye gelinmesinin ardından uçurtmalar havalandırıldı. Bazı uçurtmalar, iplerin kopması sonucu 1 Nolu F Tipi ve Kadın Kapalı Cezaevi bloklarının içine düştü.

Duvarların dış tarafında “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “İsyan, devrim, özgürlük” sloganları atılırken, mahpuslar da hapishaneden aynı sloganlarla karşılık verdi. Mahpusların sloganları alkışlarla karşılandı.

Daha önce benzer bir eylemle karşılaşmamış olan jandarmalar ise hayretler içerisinde eylemi izledi.

Yaklaşık 1,5 saat süren eylem, alkışlar, sloganlar ve uçurtmaların tek örgülere bağlanmasıyla sona erdi.

sincan14temmuz2

sincan14temmuz1

Kaynak: sendika.org

İlişkili İçerik