'Oksijen tüpüyle yaşayan hasta mahpus Tekin serbest bırakılmalı

Pazartesi, 11 Haziran, 2018
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutuklu İbrahim Tekin'in kalp hastası olduğunu ve oksijen tüpüyle yaşadığını belirterek, serbest bırakılmasını istedi.
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 199'uncu hafta da Şakran 2 Nolu Cezaevi'nde kalan hasta tutuklu İbrahim Tekin'in durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara şubesinde yapılan açıklamada konuşan İHD yöneticisi Nuray Çevirmen, "Tedavisi yapılamayan hastalıklar gittikçe ilerlemekte ve yaşamı zorlayan durumlar meydana gelmektedir. Sevkler iç-dış güvenlik bahanesiyle yapılmıyor, hastaneye gidişler erteleniyor ve uzun tarihlere yayılıyor" dedi.
 
Tekin'in göndermiş olduğu mektupla durumunu aktardığını anlatan Çevirmen, şöyle dedi: "Tekin ağır astım hastasıdır ve oksijen tüpü ile nefes alıp vermek zorundadır. Bir buçuk yılı geçkin bir süredir bu oksijen tüpü ile yaşıyor. Özellikle soğuk olan havalarda durumu daha da kötüleşmekte ve kendisini zorlamaktadır. Kalp hastasıdır ve her an için kalbin durması ile karşı karşıya olduğunu ifade etmiştir. Uyku apnesi rahatsızlığı bulunmaktadır. Nefes almak için oksijen tüpü kullanması ile bu problem daha da sıkıntılı hale gelmektedir. Uyumakta zorlanmakta, günlük bir saat ancak uyuyabilmektedir. "
 
Tekin'in 24 yıldır cezaevinde olduğuna dikkat çeken Çevirmen, "Yakalandığında yaşadığı işkenceler sonucunda yumurtalıklarının patlatıldığı şu anda da neden olduğunu bilmediği bir nedenle iltihaplandığını ve şişme olduğunu belirtmiş" diye konuştu.
 
DOKTOR: BEN SEVK ÇIKARDIM, ASKERLER GÖTÜRMÜYORDUR
 
Tekin'in en son Aliağa Hastanesine götürüldüğünde bir kadın doktorun kendisine  “Senin ciğerinin üstünde kanser lekesi var” dediğini ve son 6 aydır hastaneye götürülmediğini vurgulayan Çevirmen, "Aynı cezaevinde kaldığı arkadaşlarının idare ile hastaneye götürülmesi konusunda görüşmüş olmalarına rağmen sonuç alınamamış ve hastaneye hala götürülmemiştir. Defalarca konuşulan doktorun Ben sevkinizi yazdım, benden çıkmıştır. Sevk çıkarılmıştır, gönderilen sevk, gardiyanlarda vardır, askerler götürmüyor' diyerek durumu aktarmıştır" ifadelerinde bulundu.
 
Tekin tüm bu hastalıkları dışında iç guatr rahatsızlığı da bulunduğunu kaydeden Çevirmen, Tekin’in gerekli tedavilerinin yapılmadığını ve yaşamının zorluklar içinde geçmesine sessiz kalındığını belirtti. Çevirmen hasta mahpus Tekin'in tam teşekküllü bir hastanede tedavisinin yapılması için cezasının ertelenmesi için çağrı da bulundu.