Parkinson hastası Sarı'ya 15 gündür ilaçları verilmiyor

Pazar, 19 Ağustos, 2018
Bolu’dan Manisa Akhisar T Tipi hapishanesine sevk edilen hasta tutuklu Hüseyin Sarı’nın durumuna dikkat çeken İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, Sarı'ya ilaçlarının 15 gündür verilmediğini söyledi.
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 208'inci hafta da Bolu’dan Manisa Akhisar T Tipi hapishanesine sevk edilen Hüseyin Sarı’nın durumuna dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara şubesinde yapılan açıklamada konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, hasta tutukluların durumlarının her geçen gün daha da kötüleştiğini vurguladı.
 
'DOSYASI DEPRESYON TEŞHİSİ KONULARAK KAPATILMIŞ'
 
Sarı'ya 2014 yılında Parkinson teşhisi konulduğunu ve o günden bugüne ilaç tedavisi gördüğünü vurgulayan Çevirmen, Sarı'nın 2017 yılında Ankara Numune Hastanesi’ne götürülmesi gerekirken götürülmediğini, sevk işleminin yapılması için değişik tarihlerde iki dilekçe yazmasına rağmen sevk edilmediğini söyledi. Sarı'nın uzun uğraşlar sonucunda Ankara Numune Hastanesi'ne sevkinin yapıldığını ancak 30 Ocak 2018'de tetkikler için götürülmesi gerekilirken Sarı'nın Akhisar T Tipine resen sevk edildiğini aktaran Çevirmen, şöyle devam etti: "Tetkikler için Ankara Numune hastanesine gitmesi gerektiğine dair defalarca dilekçe yazmış, geçici olarak Ankara’ya göndermeleri konusunda ısrar edince kendisini ilçe cezaevinde sağlık kuruluna yollamışlardır. Numune hastanesinin iki yıldır kapatamadığı dosyayı depresyon teşhisi koyarak dosyayı kapattıklarını belirtmiştir. Oysa elinde Parkinson, kalp, hipertansiyon astım, tiroid nodülleri, akciğer nodülleri bulunduğuna dair raporları bulunmaktadır ve bu raporlara göre de ilaç tedavisi görmüştür. Son verilen raporda depresyon dışında hastalıkları işlenmemiştir. "
 
'15 GÜNDÜR İLAÇLARI VERİLMİYOR'
 
Sarı'nın son yolladığı mektubunda 15 gündür Parkinson ilaçlarının verilmediğini dile getirdiğini dile getiren Çevirmen, "Adeta yatağa yapışık bir şekilde kaldığını, ilacın verilmemesine gerekçe olarak ilaç raporunun olması gerektiği belirtilmiştir" dedi.
 
'ÇOKLU HASTALIKLARI VAR'
 
Çevirmen, Sarı'nın hastalıklarını şöyle sıraladı: "Kalp rahatsızlıkları, sematorfrom bozuklukları, hipertansiyon, hiper troid nodüler guatr hastalıkları, depresyon, astım, boyun düzleşmesi, D5-6-7-9-10-11 diskler arasında daralma, dejeneratif disk hastalıkları dahil olmak üzere çoklu hastalıkları olan bir mahpustur. 2007 tarihinden 2015 tarihine kadar aşırı derecede diz ve ayak uyuşması ve ağrı nedeniyle revire ve birkaç sefer de hastaneye gönderilmiş, her seferinde kan tahlili ve ağrı kesici ilaç tedavisi ile geçiştirilmiştir. 2016 tarihli sağlık kurulu raporunda TX BT bulguları nedeniyle pulmaner nodül takibi için 3 ay aralıklarla göğüs cerrahi kliniğinde kontrol önerilmiştir. "
 
'YAŞAM HAKKI İHLALİ SUÇTUR'
 
Her hafta hasta mahpusların durumlarına dikkat çektiklerini vurgulayan Çevirmen, "Hasta mahpusların acil olarak tedavilerinin yapılması, yaşam hakkının onurluca gözetilmesi anayasal ve uluslararası sözleşmelerle garanti altına alınmış bir haktır. Bu hakkın gaspı bir yaşam hakkı ihlalidir ve suçtur. Hapishanelerde çoğalan ölümlerin önüne geçmek için acil olarak sağlığa erişim hakkının düzenlenmesi, gerekli şartların yerine getirilmesi buradan yetkililere sesleniyoruz" dedi.