Peki ya ne deselerdi? Tayyip mi deselerdi?

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi tutuklularının mektupları, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda adı geçenler hakkında ‘hırsız’ dedikleri için sansürlendi. İnfaz Hâkimliği “Hırsızlıktan ceza alsalar bile onlara hırsız diyemezsiniz” dedi

ONUR EREM - [email protected] - @onurerem

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kalan tutuklular, mayıs ayında yaşadıkları hak ihlallerinin bir listesini gazetemize gönderdi. Cezaevi yönetiminin mektupları 14 Ağustos’ta postaya vermesi nedeniyle gazetemize yeni ulaşan mektupta çok sayıda hak ihlali şikâyeti bulunuyor.

İLETİŞİM HAKKI GASP EDİLİYOR
Bunların başında iletişim hakkının gaspı geliyor. BirGün, Özgür Gündem, Özgür Radyo, Atılım, Cumhuriyet gazetelerine, İstanbul Barosu, Çağdaş Hukukçular Derneği, ETHA ve İsmail Saymaz’a gönderilen, yaşadıkları işkenceleri ve hak ihlallerini anlatan mektuplara el konulduğundan şikâyet eden tutuklular 2 mektubun da “hırsıza hırsız dediği için” sansürlendiğini söylüyor: “Mektuplarımızda 17 Aralık operasyonunda adı geçen isimlere hırsız dediğimiz için mektuplarımıza el koyuldu. İnfaz Hâkimliği ‘Hırsızlık suçundan hüküm giyseler bile hırsız yazamazsınız’ dedi ve itirazlarımız reddedildi.”

TV KANALLARI DA SANSÜRLÜ
Mektupta sağlık hakkının gaspına dair şikâyetler de yer alıyor. Anlatılana göre bacağında hissizlik ve ağrı olan bir kişinin hastaneye sevki yapılmazken, bir Crohn hastasının diyetini uygulaması da keyfi şekilde engelleniyor. Bir diğer şikâyet konusu da televizyon kanalları. Tutuklular Yol TV, İMC, Artı 1 gibi kanalları izleme taleplerinin geri çevrildiğini söylüyor.
Avukat görüşlerinin mevzuata uygun olmaması, tuvalet ve banyo da dahil olmak üzere birçok yere gözetim kamerası yerleştirilmesi, gardiyanların saldırısı gibi hapishanedeki haksız uygulamaları proteto edenler ise soruşturma ve hücre cezasıyla karşılaşmış.

***

Ne olmuştu?

Konuyla ilgili olarak daha önce de Kandıra F Tipi Cezaevi’nde de tutuklular aynı hak gasplarına maruz kalmıştı. Tutuklu Murat Kaymaz’ın gazetecilere göndermek istediği mektup aynı gerekçeyle engellenmişti.

Kaynak: www.birgun.net