Pijamalarla gece yarısı sürgünü!

Cuma, 10 Kasım, 2017

Muş E Tipi Cezaevi’nden Ödemiş T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen tutuklulardan Mehmet Akbay gönderdiği mektupta, 2 Ekim 2017 tarihinde koğuşlarda silahlı arama yapıldığını yazdı. Muş E Tipi’nin boşaltıldığını aktaran Akbay, tutukluların pijamalarıyla birlikte farklı illerdeki cezaevlerine gönderildiğini kaydetti.

 

Gece yarısı baskını

 

Aramanın biçimine karşı çıkan 16 tutuklunun aynı gece sevk edildiğini aktaran Akbay, “16 arkadaşımız aynı gece Karadeniz bölgesindeki cezaevlerine sürgün edildi. 4 gün sonra yani 6 Ekim 2017 gecesi saat 03.30 sıralarında tekrar baskın tarzında arama yapıldı. Bu kez tüm tutuklu ve hükümlüler ellerimiz arkadan kelepçelenerek ring araçlarına doldurulduk. Hiçbir eşyamızı yanımıza almamıza izin vermediler. Yatak pijamalarımızla yarı çıplak şekilde zorla ring araçlarına bindirildik” dedi.

 

52 kişi sürgün edildi

 

Başka cezaevlerine gönderilen tutuklu sayısının 52 olduğunu belirten Akbay, “12 kişiyi Ankara’ya bıraktıktan sonra biz 40 kişi İzmir’e getirildik. Biz 4 kişi Ödemiş T Tipi Cezaevi’ne getirildik. Diğer arkadaşlarımızı Şakran Cezaevi’ne götürüldüler. Ödemiş Cezaevi’ne Haşim Aslan, Yadigar Akman, Mesut Akbay ve Mehmet Akbay sürgün edildi. Diğer arkadaşlarımızdan haber alamıyoruz” dedi.

 

İlaçlar dahi verilmedi

 

Kocaeli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ergül Çiçekler de, 27 Ekim 2017 sabahı kalabalık bir gardiyan grubunun odalarına baskın yaptığını aktardı. Ergül, “Yoldaşımız Musa Karataş’ı sürükleyerek götürdüler, ilaçlarını ve eşyalarını dahi almasına izin vermediler. Geriye kalan biz 4 kişiye de ‘Sevke direnmek vs…’ gerekçeleri ile soruşturma açtılar. Kendilerinden haber alamadığımız arkadaşlarımızın isimleri şöyle; Kemal Taka, Fikret Kara, Mehmet Ali, Mehmet Güneş, Malik Koparan, Yücel Acer, Özkan Kekeç ve Gökhan Altay” dedi.

 

Elazığ Cezaevi’ne 30 kişi

 

Elazığ Cezaevi’nden tutuklu bulunan Çetin Atlan ise yazdığı mektupta, 30 kişinin Temmuz ayında Gümüşhane’den Elazığ’a getirildiğini belitti. 11 kişinin Elazığ 1 Nolu Cezaevi’ne ,19 kişinin de 2 nolu cezaevine gönderildiğini yazan Atlan’ın kendisi ile birlikte Elazığ’a sevk edilen tutukluların isimleri şöyle: M. Salih Erden, Beyar Uğurlu, Tahir Temel, Kasım Sözen, Mustafa Geylani, Adnan Çakı, Azad Çiçga, Mahmut Çakmak, Emin Doğan ve Necat Tanış.

 

Sürgün üstüne sürgün

 

Tarsus Cezaevi’nden yaşadıklarını paylaşan tutuklu Deniz Özdemir de, Muş E Tipi Cezaevi’nden Ömer Çelik, Şifa Erdoğan ve Perver Birsin’in Tarsus 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne getirildiğini bildirdi. Özdemir, Zülküf Gümgüm ve Murat Kızıltaş’ın da Tarsus Cezaevi’ne gönderildiğini kaydetti. Özdemir, Antalya Cezaevi’nden Mesut İşbilir’in de Tarsus Cezaevi’ne getirildiğini belirtti.

 

ANKARA/MA