Raporları olmasına rağmen hasta tutuklulara hücre cezası

Pazar, 5 Ağustos, 2018

İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, hasta tutuklu Pınar Tikrik ile Rıdvan Tanış'ın uğradıkları hak ihlaline dikkat çekerek, "her iki hasta mahpus için raporları olması ve doktorların uygun bulmamasına rağmen hücre cezası verilmesi, kabul edilemez" dedi. 

 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin hasta tutuklu ve hükümlerin serbest bırakılması amacıyla her hafta yaptığı basın açıklaması 206'ncı haftayı geride bıraktı. 206'ncı haftada İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube'sinde bir araya gelen inisiyatif üyeleri, bu kez Sincan Kadın kapalı Cezaevinde kalan Pınar Tikit ile Bolu F Tipi Cezaevinde kalan Rıdvan Tanış'ın durumuna dikkat çekti. Basın toplantısına inisiyatif üyelerinin yanı sıra Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatmakta olan 65 yaşındaki hasta tutuklu Koçer Özdal'ın eşi Sultan Koçer'de katıldı. 

 

Basın açıklamasını İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen okudu. Çevirmen, "Her iki hasta mahpus için raporları olmasına ve doktorların uygun bulmamasına rağmen hücre cezası verilmesi, bu cezanın uygulanması hangi mantığa göre yapılmaktadır? Yaşam hakkının göz göre göre ihlal edilmesi ve tehlike arz eden bir duruma maruz bırakılmaları kabul edilemez" dedi. 

 

BEYNİNDE TÜMOR OLAN TUTUKLUYA HÜCRE CEZASI

 

Çevirmen, ilk olarak Pınar Tikrik adlı hasta tutuklunun durumunu aktardı. Çevirmen, "Pınar Tikit Sincan Kadın kapalı Cezaevinde kalmaktadır, 01.08.2018 tarihi, saat 15.30’dan itibaren 3 günlük disiplin cezasının infazı için hücreye konulmuştur. Pınar’ın beyninde Anakroid kist bulunmaktadır. Bayburt Hapishanesi’nden Mayıs 2017’de Sincan Kadın Kapalı Cezaevine getirilmiş, Sincan’a getirildikten hemen sonra hızlıca hastanelere götürülmüş ve 'tek başına yaşamını devam ettirebilir' yönünde bir rapor alınmıştır. Pınar Tikit’in beynindeki tümör 8 cm büyüklüğündedir, aciliyetine rağmen tedavisi için gerekli olan MR, ancak 2 ay sonra çekilebilmiştir. MR sonuçlarıyla birlikte götürüldüğü Sincan Devlet Hastanesindeki Beyin Cerrahı 'İlk defa bu büyüklükte bir kist gördüğünü, aynı zamanda beyinde şişme meydana geldiğini ve bunun yakın bir zamanda kendisini zorlayacağını aktarmıştır. Ancak doktorlar, kist 10 cm olduğunda tüm risklere rağmen ameliyatının yapılmasının zorunlu olduğunu, aksi takdirde büyüyen kistin sinir damarlarına baskı yaparak zarar vereceğini de aktarmışlardır.  Pınar aynı zamanda Vertigo hastasıdır. Bayburt’ta iken almış olduğu 'tek başına kalamaz' raporunun tarihinin eski olması gerekçesi ile cezaevi tarafından kabul edilmemiş ve hücre cezası infaz edilmiştir. Pınar’ın hücrede kaldığı sırada sık sık bayıldığı aktarılmıştır” diye belirtti.  

 

'TANIŞ'IN RAPORU OLMASINA RAĞMEN HÜCREYE KONULDU'

 

Çevirmen diğer hasta tutuklu Rıdvan Tanış için ise, şunları söyledi: Rıdvan Tanış Sara (Epilepsi) hastalığı var ve ayrıca astım hastasıdır. Tutuklanmadan bir süre önce de verem tedavisi görmüştür. Böbrek ve kalp (ritim bozukluğu) rahatsızlıkları da bulunmaktadır. Cezaevindeki arkadaşı tarafından gönderilmiş olan faksa göre; 7 günlük hücre cezası almış ve 02.08.2018 tarihinden itibaren bu ceza infaz edilmeye başlanmıştır. Rıdvan Tanış daha önce doktor kontrolüne gitmiş, doktor 'epilepsi hastası olduğunu ve tek başına kalamayacağını' söylemiştir. Epilepsi hastası olduğuna ve başka hastalıkları olduğuna dair raporları olmasına rağmen yine de hücreye konulmuştur. Epilepsi hastası olan bir mahpusun tek başına kalamayacağını, hücrede krizinin başlamasıyla yaşamı kaybedebileceği riskine rağmen bu cezanın verilmesi hasta haklarına aykırıdır ve suç teşkil etmektedir."