Renkler yasak... kucaklaşmak suç... tutsaklar anlatıyor

Tek tip elbiseye hazırlık yapılıyor ama...

 

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde çok az kişi için uygulanan kimi haklar ya da mahkeme ve hastane için koridora çıkarılan kişiye, “Şöyle dur, şuraya gel, orada bekle, şurada yürü” gibi komutlarla askeri nizam dayatılıyor. Birine rastlarsanız, merhabalaşmanız ya da sarılmanız yasak. Böylesi durumlardan birinde ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu’ya hücre cezası verildi. 26 yıldır içeride olup, son 4 yılını yatmakta olan Sermin Demirağ’a da böylesi bir nedenle hücre cezası verildi. Bu cezaevinde yasaklanan renkler de artıyor. Daha önce mavi, yeşil, kahverengi yasaktı; şimdi buna siyah da eklendi. Bu yasaklamaları tek tip elbiseye hazırlık olarak gören mahpuslar, buna karşı çıkacaklarını belirtiyorlar.

Van T Tipi Cezaevi’nden 8 Eylül 2017 günü sürgün edilenlerden Serbülent Yaman, Mesut Erzengin, H. Rıza Kapazan, Ferheng Mirzayiyan, Nusret Akbulut, Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Yücel Demirhan, Uğur Ataman, Seyhan Sabuk, Ömer Yayla ise Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne konuldular. Bu arada, 2.5 yıl süren yargılama sonunda, savcılık en alt seviyeden ceza isterken, Ömer Yayla’ya en üst düzeyden (12 yıl) hapis cezası verilmiş.

 

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Enver Özer, götürüldüğü hastanede kelepçesiz olarak muayene olmak istediği için askerler tarafından darp edildi ve muayene edilmeden geri getirildi. Asker ve doktor hakkında suç duyurusunda bulununca, cezaevi idaresi de onun hakkında disiplin soruşturması başlattı. Mustafa Kocatürk de gönderdiği mektupta, bu cezaevinde son aylarda ihlal edilen insan haklarını listelemiş.

 

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Özkan Şahin, birçok kişiyle birlikte yargılandığı davadan 23 yıl 5 ay ceza aldı. Bu yargılama sürerken, Van F Tipi Cezaevi’nde kendi adına gönderilmek istenen bir mektuba el konuldu ve yine “bir örgüte üye olmaktan” bir başka mahkemede dava açıldı. Okurumuz haklı olarak aynı dönemde, söz konusu örgüte üye olmaktan iki dava açılamaz diye savunma yaptı. Ancak geçenlerde ikinci davası da sonuçlandı ve kendisine 6 yıl 3 ay daha hapis cezası verildi. Böylece toplamda 29 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Böylesine ağır cezalar, nasıl da böylesine kolayca ve haksızca verilebiliniyor; gerçekten insanın anlaması ve de kabul etmesi mümkün değil.

 

Bolu F Tipi Cezaevi, mevcut yasalara uygun olarak çıkan ve bayilerde diğer gazetelerle birlikte satılan gazetemizi ilgili kanundaki “kurum güvenliğini tehlikeye düşüren veya müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsayan hiçbir yayın hükümlüye verilmez” maddesine dayanarak okurlarımıza vermeme kararı almış. Günlük gazete, bir cezaevinin güvenliğini nasıl tehlikeye düşürür? Müstehcen olma iddiasına ise, kargalar bile gülmez herhalde! Dahası kraldan fazla kralcı olmak kimseye yarar sağlamaz.

 

Kayseri-Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi açıldı. Buranın ilk ‘konukları’ arasında Edirne F Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen Mehdi Boz da bulunuyor. Girişteki sorunlardan sonra 16 kişilik bir odaya konulmuşlar. Masa ve sandalyenin bulunmadığı odada Murat Gülbin, Cengiz Aslan, Vedat Sevim, Masum Çalhan ile birlikteler. Mehdi Boz, pek çok hastalığının yanı sıra kanser hastası. Burada revire çıkarılıncaya kadar neredeyse ölecekti!

Oltu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Rıdvan Kuytemur, 12 Eylül 2015 gününden bu yana tutuklu. Ama kendisine halen ne iddianame ne de mahkeme tarihi bildirildi. Ağrı-Doğubeyazıt’ta emniyete imza vermeye gitmişti. O günden bu yana cezaevinde.

 

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Türkan Özen, bulundukları yerde Gülay Efendioğlu, Özlem Taşdemir, Derya Taşkıran, Songül Öktem, Eylem Yücel, Nibiha Aracı, Sultan Işıklı, Gönül Bozkurt, Türkan Özen ve Yasemin Karadağ’a yönelik hak ihlallerini ve kendileri hakkında verilen disiplin cezalarını yazmış.

Van Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunan Akil Nergüz’ün bana gönderdiği bir mektubuna “toplumu yanlış bilgilendiren beyanların olduğu, kamuoyunda huzursuzluk yaratmaya çalıştığı, kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşüren, görevlileri hedef gösteren ifadeler kullandığı gerekçesiyle mektubun kurumda muhafazasına” karar verilmiş. Akil Nergüz ise, “yazdığımız her satırın ardındayız” diyor.

 

Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Hasan Farsak, bandrollü ve izinli olmasına rağmen kendilerine getirilen birçok yayının içeriye verilmediğini belirtiyor. Dışarıda bayilerde satılan haftalık Yürüyüş dergisi ve aylık edebiyat dergisi Tavır’ı içeride okuyamadıklarını ifade ediyor.

Hilvan’da bulunan Ş.Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ömer Kezer, Suat Oğur, bazı arkadaşlarına ulaşamıyor. Onların adresini burada verdiğimize göre, arkadaşları kendilerine mektup yazacaktır.

Mayıs 2016’da Ağrı-Doğubeyazıt’ta tutuklanan, bir süre Ağrı M Tipi Cezaevi, daha sonra da Elazığ T Tipi Cezaevi ve son olarak Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Mehmet Adlin, izini kaybettiği onlarca arkadaşından mektup bekliyor.

 

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Fettah Karataş, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan Tahsin Özyıldız ise, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine…

İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan A.Vahap İş, adını mahkeme kararıyla Mir İş olarak değiştirmiştir. Arkadaşlarının dikkatine…

AKYOL DEĞİL: Soyadımın Akyol olduğunu sanan arkadaşlar, mektuplarınız bana ulaşamayabilir. Postane böylesi mektupları bana vermek istemiyor.

 

MEKTUBU GELENLER:

 

Garibe Gezer – Şakran Kadın Kapalı Cezaevi

Türkan Özen – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Zeynep Avcı – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

Resul Çetin – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi

Cemil Yavuz – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

Fettah Karataş – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

Rıdvan Tanış – Bolu F Tipi Cezaevi

Mehdi Boz – Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi

Ömer Dağ – Kandıra 2 nolu T Tipi Cezaevi

A. Doğan Aktay – Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Mustafa Kocatürk – Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Tahsin Özyıldız – Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Mir İş – Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Enver Özer – Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Rıdvan Aytemur – Oltu T Tipi Cezaevi

Hasan Farsak – Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi

Ömer Yayla – Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi

Ömer Kezer – Ş.Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi

Suat Oğur – Ş.Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi

M. Özkan Şahin – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Mehmet Adlin – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Akil Nergüz – Van Yüksek Güvenlikli CİK

 

Kaynak: Özgurlukcu Demokrasi