Ressam Ahmet Bilge deniz kabuklarını almış

                                                                                                     8.9.2013

 
          Sevgili Adil hewal
   Dilerim iyisiniz. Mektubunu, içindeki deniz kabuklarını, öykü'ye ait bir resim ve bir kart ile birlikte aldım. Öykü'cük büyümüş mü ne! Bakışlarındaki ifadelerde bile bunu görmek mümkün. Deniz bize uzak. Mersin ve İstanbul'a gidişlerimde görmüştüm. Bende bıraktığı köklü bir anısı yok anlayacağın. Buna rağmen o kabuklar çok iyi geldi. Sevindim. Ne de olsa doğadan parçalar. Bilirsin, cezaevinde en çok doğaya ait şeyler izleniyor. Doğal olan her şey güzel aslında.  Suni olan davranışlar sevilir mi hiç.
   Bu aralar coğrafyamızda her yer o denli karışık ki... Zaten buraların doğasında karmaşa vardır da şu aralar karmakarışık. Sevindirici olan, halkların özne olma çabalarıdır. Tebalığı kanıksamış. Halklarımızın bundan kurtulma çırpınışları güzel. Bir bütün Ortadoğu da bunu görebiliyor insan.Bir zihniyet kırılması da denebilir buna. Hani Makyavel demişti ya " Osmanlı'da iktidara gelmek zor ama iktidarı sürdürmek kolay " diye ( Tam olarak böyle miydi hatırlayamıyorum.) Ve çok doğru bir tespitti de. Sanırım bu dönemlerde bu kültür son buluyor. Halkların özne olmasına, dinamik olmasına paralel değişim artar, özgürlükler çoğalır ve sömürü azalır. 
   Bizim malum süreç!... Bu sefer " belkiler " oluşmuştu doğrusu. Dışarıdaki sevenlerimiz, dostlarımız daha da umutlanmıştı. Ama görülen o ki yakın zamanda bir şey çıkmayacak. Zaten seçimler dönemine girildikten sonra iktidar milliyetçiliğe oynayacak her zamanki gibi. Anlaşılan, Öykü'yü çocuk haliyle görmek biraz zor. Ne yapalım biz de genç kız haline yetişiriz kahramanımızın. Öykü'ye bir şeyler göndermek istiyordum ve ne yazık ki yanımda ona göre bir şey yok. Ama şöyle cicili-bicili bir şey elime geçtiği an ona gönderirim.
 
   Ayrıca, biz cezaevindekilerin ağırlığını oluşturduğu bir ekip " Golik " isimli kürtçe mizah dergisi çıkarıyoruz. 4. sayısı çıktı. Hala istenen kaliteye ulaşmadı belki ama gün geçtikçe daha da nitelikli bir hal alıyor. Cezaevinde olmanın verdiği imkansızlıklar da var tabi. Önemli oranda bir ilgi oluşuyor. Zira başkada Kürtçe mizah dergisi yok.
   Sevgili Adil hewal, ben-bizler iyiyiz. Öykü'nün yanaklarından öpüyorum.
                             
                                                        Sevgi ve saygılarımla 
                                                           Ahmet BİLGE
E Tipi Cezaevi   C-4
Elbistan/K.MARAŞ
                                        

İlişkili İçerik