Ring aracındaki tutsağın saçlarını bıçakla kestiler, hücreye hapsettiler!

Pazartesi, 4 Eylül, 2017

Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevindeki işkenceler ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. En son gelen haber de işkencenin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. 15 Ağustos’ta Adana’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Tarsus T Tipi’ne gönderilen Birhat Yalçın isimli tutsağın, ring aracında askerler tarafından saçlarının kör bir bıçakla kesildiği ve günlerce hücrede tutulduğu öğrenildi.

'Taramaya bile kıyamadığım saçları kesmişler'

Kızı Birhat’ın saçlarının kör bıçakla kestiklerini aktaran Neslihan Yalçın, “Taramaya bile kıyamadığım saçları vahşice kesmişler. Nasıl kıydınız o güzelim saçlara, nasıl bir vicdana sahipsiniz? Ne ben ne de kızım bu onur kırıcı uygulamayı asla kabul edemeyiz. Saçlarını kestikleri yetmezmiş gibi bir de onu hücreye atmışlardı. Günlerce ondan haber alamamıştık. Yapılan baskılara yönelik sürekli grevdeler. Günlerdir görüşe çıkmıyorlardı, geçen hafta sadece 5 kadın temsili görüşe çıktılar. Kadın arkadaşların üzerinde büyük bir baskı var ve en son tek tip kıyafet dayatılması çok ciddi sorunlar yaratacak. Çocuklarımız ‘Kesinlikle bu giysileri kabul etmeyeceğiz. Ne olursa olsun direneceğiz’ diyor. Bu cezaevi her gün bir baskı ile gündem oluyor” dedi.

'Onurları için cezaevindeler, sahip çıkalım'

Tutsak yakınları olarak yaşatılan zulmü kabul etmeyeceklerini ifade eden Neslihan, “Bizim çocuklarımız onurları, dilleri için cezaevine haksızca atılmışlar. Çocuklarımıza yapılan bu işkence ve zulme karşı biz aileler asla geri durmayacağız. Buradan tüm duyarlı insanlara sesleniyorum, çocuklarımıza, tutsaklarımıza sahip çıkalım ve onlara bir şey olmasına izin vermeyelim" diye çağrıda bulundu.

İlişkili İçerik