Rize L Tipi Cezaevi'ndeki hasta tutsak hastaneye götürülmüyor

Rize L Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan hasta tutsak Medeni Varol, 3 aydır hastaneye götürülmüyor. 
 
410'u ağır olmak üzere bin 154 hasta tutsağın bulunduğu Türkiye cezaevlerinde hak ihlalleri bitmiyor. Bu kez hak gaspları ile gündeme gelen cezaevi Rize L Tipi Kapalı Cezaevi oldu. Rize L Tipi'nde kalan tutsakların ağır koşullarda kaldığı belirtilirken, aile duyarlılık çağrısında bulundu. 
 
Rize L Tipi Cezaevi'nde kalan hasta tutsak Medeni Varol'un kardeşi Ruken Varol, ağabeyiyle yaptığı son görüşmede durumunun ağırlaştığını ifade etti. Medeni'nin 3 kurşun yarasıyla cezaevinde tutulduğunu söyleyen Ruken, "Her görüşte gitmeye çalışıyoruz ve her gittiğimizde farklı baskılara maruz kalıyoruz. Ağabeyim yaklaşık 2 yıl önce tutuklandı, tutuklandığında 3 yerinden kurşun almıştı ve yaralıydı. Tedavisi yapılmadan cezaevine gönderildi. Sonrasında doktor tedavisinin yapılması gerektiğini söylemesine rağmen hastaneye gidişleri aksatıldı. Son 3 aydır da neredeyse hiç götürülmüyor. 2 yıldır yarasında hiçbir iyileşme yok ve durumu kötüleşiyor. Ağabeyimle beraber kalan diğer tutuklular da aynı durumu yaşıyorlar" dedi. 
 
'Askerler arama yapıyor'
 
Cezaevinde çok sayıda hasta tutsağın bulunduğunu kaydeden Ruken, "Rize L Tipi şimdiye kadar birkaç kez hak ihlalleri ile gündeme gelmişti fakat yeterince üzerinde durulmamıştı. Tutuklular ciddi sorunlar yaşıyorlar. Belirttiğim gibi çok sayıda hasta tutuklu var ve tedavileri yapılmıyor. Hastaneye ve ya revire götürülmeleri haftalar sürüyor" dedi.
 
Aramayı reddeden tutsaklara görüş cezası veriliyor  
 
Cezaevi koşullarından da bahseden Ruken, "Yemekleri, bulundukları koğuş ortamı çok kötü. Sağlıklı beslenemiyorlar ve bu da hastalıklarını olumsuz yönde etkiliyor. Sürekli hücre cezaları veriliyor. Görüş esasında hem tutuklular hem de görüşe giden aileler iki, üç kez aramadan geçiriliyor. Aramayı reddeden tutuklular görüş cezası alıyorlar. Son gidişimizde yanımıza gelene kadar 2 aramadan geçmişlerdi ve aramayı gardiyanlar değil askerler yapıyorlar" ifadelerini kullandı.  
 
'Gazete ve mektuplar keyfi toplatılıyor'
 
Askerlerin koğuşlara sistematik şekilde baskın yaptığını söyleyen Ruken, bunun tutsakları bezdirmek için bilinçli yürütülen bir politika olduğuna değindi. Ruken, Rize L Tipi Cezaevi'nde kalan tutsaklar için gündem oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, "Orada bulunan hasta tutukluların tedavilerine başlaması gerekiyor. Ağabeyim de dahil olmak üzere tüm tutuklular haklarından mahrum bırakılıyorlar. Gazete, kitap ve mektuplara keyfi bir şekilde el konuluyor veya toplatılıyor. Tutukluların tek istediği halkın cezaevlerine daha duyarlı olmasıydı ve biz ailelerin de bu konuda beklentileri var. Tutukların dışarıdan desteğe ve duyarlılığa ihtiyacı var. Hasta tutuklular için acil olarak daha büyük girişimlerde bulunulmalıdır" dedi.

İlişkili İçerik