Sağlık sorunları bitmiyor

Elbistan E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, kelepçeli tedaviyi kabul etmedikleri için hastaneye gitmeyi reddediyorlar. Ancak durumları ağır olanları, arkadaşları hastaneye gitmesi için ikna ediyor. İyi de ediyorlar. Böylesi bir tavır yüzünden, ağır hastalardan birinin içeride ölmesi, hepimizi çok üzer. Bu cezaevinde Gökhan Gökmen’in boğazında burundan uzayıp gelen bir et var. İki yıldır ameliyat olması gerekiyor; ancak yapılmamış. Dışarıda iken açık kalp ameliyatı olan Nuri Yeşil, şimdi de içeride guatr hastalığına yakalandı. Düzenli penisilin iğnesi yapılması gerekiyor; ancak genellikle bu işlem aksıyor. İsmail Tüzün’ün bağırsak sorunları zamanında tedavi olamadığı için şimdi bağırsaklarında yara oluşmuş. İçerideki insanların sağlık sorunlarını gidermek, cezaevi idaresinin sorumluluğundadır. Aksatması, başlarına iş açar! Dışarıda iken bir trafik kazası geçiren ve ardından bağırsak kilitlenmesi nedeniyle ameliyat olan İlyas Yüksek, bugünlerde bulunduğu Van F Tipi Cezaevi’nde gittiği revirde, kendisine dışardan bakılarak, ilaç yazılıp, geri gönderiliyor. Okurumuz, hastalığının arttığını belirtiyor. Muhammed Hüseyin Hasan hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 70 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası ve Şahabettin Öğüt hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 18 Aralık 2013 günü Yargıtay’da onaylandı maalesef. İki okurumuz, tekli hücrelere konulabilmek amacıyla bulundukları Kastamonu E Tipi Cezaevi’nden Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne getirildiler. Oysa orada, kendi davalarından kimse yok. Umarım okurlarımızın Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne geçmek gibi, son derece basit talepleri yerine getirilir.  KCK adı altında yapılan bir operasyonda tutuklanan ve 25 Nisan 2012 günü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce çeşitli hapis cezalarına çarptırılan Tunceli Üniversitesi öğrencileri Ejder Doğan’ın 15 yıl, M. Nur Tiryaki’nin 14 yıl, Gökhan Gümüş ile Naci Ataman’ın 12 yıl ve Şükrü Yurtsever’in 10 yıllık cezaları Yargıtay tarafından onaylandı maalesef.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Sabit Kaya, mide ameliyatı oldu. Bu yüzden, kendisine mektup yazan, kart atan arkadaşlarına bir süredir cevap veremiyordu. Okurumuzun bu ameliyatla sağlığına kalıcı olarak kavuşmasını diliyoruz.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Muzaffer Yılmaz, yayınlanmak üzere ailesine gönderdiği bir şiir dosyasına cezaevi idaresi ‘sakıncalı’ olduğu iddiasıyla el koymuş. Bu dosyanın imha edilmesi söz konusuymuş. Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mustafa Karaboğa, kendi isteği dışında Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne götürüldü. Kendisi PKK davasından 16 yıldır cezaevinde bulunan birisi ve siyasi tutsaklarla birlikte kalmak istiyor. Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde en az 6-7 kişinin siyasilerin bulunduğu cezaevlerine gitme isteği kabul edilmiyor. Bu amaçla, bu cezaevindeki bir okurumuzun süresiz açlık grevi 30 güne yaklaştı.

Giresun E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Zülküf Gezen’in Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevkinin çıktığı belirtildi. Okurumuz da ailesine durumu bu şekilde bildirdi. 27 Aralık günü Ankara’ya getirilen Zülküf Gezen, konulduğu cezaevinin 2 nolu değil de, 1 nolu F Tipi Cezaevi olduğunu, ertesi gün uyandığı tek kişilik odada öğrendi. Vallahi çok hoşsunuz Adalet Bakanlığı; okurumuza sürpriz yapmışsınız yani!

Oltu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Leyla Sonkur’a gazetemizi gönderen okurlarımıza teşekkür ediyoruz. Bundan böyle oraya gazete göndermelerine gerek yok. Çünkü bayiden alabiliyor. Kimi günler gelmediği söylenen gazete, elbette bayiye geliyor ama o günlerdeki gazeteleri, cezaevi yönetimi çok beğeniyor olmalı ki, kendisine ayırıyor. Dinar’daki T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen iki okurumuzdan M. Şirin Durdu’nun bayiden gazete alma çabası sürerken, Burdur E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, okunmuş gazetelerini oraya gönderebilirler mi?

Cezaları bir yılın altına düştüğü için ilçe ceza evine sevklerini isteyen Emrullah Aslan ve Erhan Güler, Adana’ya bağlı Karaisalı ilçesine sevk edildiler. Ancak 5 kişilik odada 9 kişi kalmak zorunda kaldıkları için yerde yatıyorlar. Karaisalı’ya sevk olmak isteyen olursa, durum burada budur; aman başka yere sevk istesinler, diyorlar. Gerçekten tüm cezaevleri dolu, hem de hınca hınç dolu. Nolcek bu işin sonu!

Çankırı E Tipi Cezaevi’nde bulunan Rojhat Özkan, cezası bir yılın altına düştüğü için Derik ilçe cezaevine sevkini istedi. Yakında oraya gönderileceğini umuyor. Arkadaşlarının mektuplarını oraya göndermesini istiyor.

Muş E Tipi Cezaevi’ndeki kadın okurlarımızın kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan gönderirseniz iyi olur. Adres: Melek Bozkaya / E Tipi Cezaevi / MUŞ

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden Silivri 6 nolu L T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen 12 okurumuzun kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınız için adres şöyle: Ahmet Buyruk / 6 nolu L Tipi Cezaevi / B-9 / Silivri - İSTANBUL

İstanbul’un Maltepe ilçesinde bulunan L Tipi Cezaevi idaresi, gazetemizi okurlarımıza keyfi biçimde vermiyormuş. Bayilerde tüm gazetelerle birlikte satılan ve hakkında herhangi bir dava açılmayan gazetemizi içeriye almayan idare suç işliyor. Bunu bilmesinde yarar var.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki gazeteci arkadaşlarımızdan Ömer Faruk Çalışkan’a gönderdiğim yılbaşı kartı, “Kurumumuzda bu isimde biri yoktur” damgasıyla geri geldi. Birlikte kalan okurlarımız, kendisinin tahliye olup olmadığını bana bildirebilir mi?

DÜZELTME: Bakırköy L Tipi Kadın Cezaevi’ndeki kadim okurlarımızdan Dilek Öz’ün adresini geçen haftalarda yanlışlıkla Gebze diye yazmışız. Düzeltir, özür dileriz. Son haftalardaki yoğunluktan olsa gerek...

TUTSAK MEKTUPLARI: İnternet’ten yayın yapan Nor Radyo, cezaevi sorunlarıyla ilgili mektuplarınızı bekliyor. Radyoya mektup yazan kimi okurlar, radyonun frekansını sormuş. Radyo internetten yayın yapıyor sadece. İçerdekiler dinleyemiyor ama dışarıdakiler dinleyebiliyor. Adresi hatırlatalım: Recep Koyuncu / PK: 16 / Bağcılar- İSTANBUL

MEKTUBU GELENLER:

Leyla Sonkur - Oltu T Tipi Cezaevi
Sima Dorak - Alanya L Tipi Cezaevi
Meryem Söylemez - Şakran Kadın Cezaevi
Dilek Öz - Bakırköy L Tipi Kadın Cezaevi
Melek Bozkaya - Muş E Tipi Cezaevi
Berivan Aksu - Muş E Tipi Cezaevi
Meral Abi - Muş E Tipi Cezaevi
Leyla Ülgen - Muş E Tipi Cezaevi
Nizamettin Mahmutoğlu - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mevlüt Ayağ - Batman M Tipi Cezaevi
A. Rezak Gülmez - Bolu F Tipi Cezaevi
Ali Karasaylı - Bolu F Tipi Cezaevi
Mahmut Aslan - Bolu F Tipi Cezaevi
Rojhat Özkan - Çankırı E Tipi Cezaevi
Bülent Buluç - Çorum L Tipi Cezaevi
M. Şirin Durdu - Dinar T Tipi Cezaevi
Ahmet Birsin - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Hasan Göksungur - Elbistan E Tipi Cezaevi
Mehmet Sezer - Ermenek M Tipi Cezaevi
M. Ali Artil - Erzurum E Tipi Cezaevi
Adem Yılmaz - Erzurum H Tipi Cezaevi
Ferhat Çiftçi - G. Antep H Tipi Cezaevi
M. Salih Erden - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Nihat Varlı - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Murat Eses - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Fırat Ertunç - Gürpınar K1 Tipi Cezaevi
M. Nur Tiryaki - İnebolu M Tipi Cezaevi
Hasan Dal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Haydar Tekin - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Abdullah Dündar - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Barış Gürbey - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Kahraman Güvenç - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mustafa Karaboğa - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Hasan İnci - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Emrullah Aslan - Karaisalı K1 Tipi Cezaevi
Ercan Kızıler - Kartal H Tipi Cezaevi
Sadık Sabancılar - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Zeki Bulut - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mesut Özcan - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Yakup Yalçın - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Şerif Doğan - Maltepe 3 nolu L Tipi Cezaevi
İzzet Ablak - Mardin E Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Mardin E Tipi Cezaevi
Nazım Yiğit - Silivri 6 nolu L Tipi Cezaevi
Ahmet Buyruk - Silivri 6 nolu L Tipi Cezaevi
A.Vahap Diri - Silivri 8 nolu L Tipi Cezaevi
Fevzi Sevmiş - Silivri 8 nolu L Tipi Cezaevi
Zülküf Gezen - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
M. Hüseyin Hasan - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Metin Güven - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Temiz - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Sarıaltun - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Osman Tunç - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hayri Demir - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Sabit Kaya - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hüseyin Halil - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Yavuz - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hüseyin Güçlü - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Celil Keskin - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Leşker Acar - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Nebi Kurt - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mahsum Ekmen - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Fettah Karataş - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Haydar Sever - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Muzaffer Yılmaz - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
M. Reşit Tura - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
İlhan Tokmakçı - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Kamil Kızıltaş - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Emin Aşkın - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Ramazan Karataş - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Ahmet Tuneli - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Bedri Şeker - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Ali Ekber Oruç - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Yılmaz Kahriman - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Ahmet Yılmaz - Ümraniye T Tipi Cezaevi
M. Emin Akdağ - Ümraniye T Tipi Cezaevi
İlyas Yüksek - Van F Tipi Cezaevi
Nihat Demirbilekli - Bolu T Tipi Kapalı Cezaevi
Fırat Yaşar - Bolu T Tipi Kapalı Cezaevi
Ercan Tuna - Tekirdağ 2 nolu F tipi Cezaevi
Zeynel Karabulut - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Seyfi Polat - Tekirdağ 2 nolu F tipi Cezaevi

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik