Saime Avaşin, Rozarin Kalkan, Aysu Baykal ve tüm işkence gören tutsaklar

BASIN AÇIKLAMASI

Devletin OHAL kapsamında tüm hukuki düzenlemeleri, yasal ve insani hakları keyfince askıya aldığı cezaevlerinde, siyasi mahpuslara yönelik işkence politikası tüm acımasızlığı ile devam ediyor. Yaralı halde yakalandıktan sonra işkence edildiği görüntüleri basına yansıyan Saime Avaşin’e karşı bulunduğu Van Cezaevi'nde işkence hala devam etmektedir. Ameliyat edilerek platin takılan Saime Avaşin’in tekerlekli sandalyesi alınarak yürümeye zorlanmış ve askerler tarafından tekmelenmiş ve platini kırılmış. Kırılan platin için gerekli tedavileri yapılmıyor.

Mardin’de gözaltına alındıktan sonra 9 gün boyunca işkenceye maruz kalan Rozarin Kalkan’a uygulanan işkence devam etmektedir. Mardin Cezaevi'nden kendi isteği dışında zorla Niğde E Tipi Kapalı Cezaevi'ne getirilmiştir. Niğde'de tek başına bir hücre de tutulmaktadır. Rozarin Kalkan'a gözaltına alındığı süreden beri yapılan işkenceler şu anda tek başına tutulduğu hücrede hiçbir insani ihtiyacı karşılanmadan devam etmesi en temel hak olan yaşama hakkının yok edilmesidir.
Silivri 9 Nolu Cezaevi'nde ameliyat geçirmiş hasta mahpuslardan Aysu Baykal darp edilmiştir. Hapishane de kasıklarına tekme ile vurulmuş ve darp sonucu kanama meydana gelmiştir.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nden Silivri’ye sürgün edilen Sevcan Adıgüzel’in kafası duvarlara vurulmuş, ağzından kan gelmiştir, göğüs uçlarından sıvı akıncaya kadar sıkılarak insanlık onurunu hiçe sayan işken yapılmıştır. Kübra Sünnetçi adlı kadın mahpusunda kollarından arkaya doğru ters kelepçelenmiş ve bu halde iken kollarını yine bükmeye devam ede yere atılmıştır. Bu darp esnasında bileğinde şişme meydana gelmiş ve herhangi bir tedavisi, tetkikinin yapılmasına izin verilmemiştir. Cezaevlerinde kadınlara yönelik cinsiyetçi işkenceler sürekli olarak devam etmektedir. Hem insanlık hem de kadınlık onurunu ayaklar altına alan cezaevi idareleri hakkında yapılan başvurular dikkate alınmıyor.

Hatay T Tipi Kapalı Cezaevi'nde de mahpuslara karşı kötü muamele, dayak ve işkenceler yapılmaktadır. Kardeşinin İHD’ye verdiği bilgiye göre İskenderun’dan Hatay’a sürgün edilen Mehmet Sekin adlı mahpusu gardiyanlar her gece soymaya çalışarak dövüyorlar.

Hapishanelerde yaşatılan hak ihlalleri ve işkenceler için mahpuslar açlık grevlerine başladı. Bafra L Tipi Cezaevi'nde Lokman Külter ve Metin Kaya açlık grevlerini ölüm orucuna çevirdiler.

Tekirdağ Cezaevi'nden Karaman Cezaevi'ne sürgün edilen iki mahpus açlık grevindeler.

Hapishanelerde devlet toplumun bilgisinin dışında tutarak işkence ve kötü muamelelerine devam ediyor. TBMM Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı AKP’li Mehmet Metiner’in işkence kötü muamele için söyledikleri hak ihlalidir. Her kim olursa olsun işkence insanlık suçudur, adalet mekanizmasının yargılamasından uzak her türlü insan hakkını yok sayan işkenceler suçtur. Parlamento da görevli bir vekilin hele de Cezaevi Komisyon Başkanı ise böyle bir söz söylemeye hakkı bulunmamaktadır. Her türlü işkence ve kötü muamele soruşturulmalı ve yapanlar hakkında cezai işlem uygulanmalıdır.
Tüm sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri yüzünü hapishanelere çevirmeli, kamuoyu oluşturularak hak ihlallerine derhal son verilmelidir. 116. Haftada da biz Hasta Mahpuslara Özgürlük inisiyatifi olarak bu alanda Hasta Mahpusların ve Hapishanelerin durumların dile getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz.

HASTA MAHPUSLARA ÖZGÜRLÜK İNİSİYATİFİ

15.10.2016

Fotoğraf: Erol Üçem

İlişkili İçerik