Şakran Hapishanesinde saldırılar sürerken tutsaklar direniyor

Salı, 24 Ocak, 2017
Şakran 2 ve 4 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevlerinde siyasi tutsaklara yönelik baskı ve saldırılar artarken, 4 No’luda kalan tutsaklar baskılara karşı görüşlere çıkmama eylemi başlattı.
 

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Şakran Cezaevi her gün tutsaklara dönük hak gaspları ve saldırılarla gündeme gelmeye devam ediyor.

Şakran 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutukluların, görüşe gelen aileleriyle tokalaşmaları gerekçe gösterilerek robocop kıyafetleri giyen gardiyanlar tarafından ağır şekilde darp edildikleri öğrenildi. Şakran 4 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi'deki tutuklular, baskıları protesto etmek amacıyla telefon görüşmeleri ve açık görüşlere çıkmama kararı aldıklarını aileleri aracılığıyla duyurdu.

Dihaber‘in haberine göre, Şakran Cezaevi’nde bulunan kadın ve erkek tutuklularla görüşen heyette yer alan Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi’nden Selma Altan, cezaevinde işkence boyutuna varan hak ihlallerinin yaşandığını söyledi.

Muş E Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü’nün Şakran 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne tayin edilmesi ile birlikte hak ihlallerinin artığını belirten Altan şunları anlattı:

“Daha önce Muş Cezaevi’nde görev yapan müdür, Muş’ta yaptıklarımı burada da yapacağım, tehdidinde bulunuyor. 2 No’lu T Tipi’nde bulunan hasta tutukluların hastaneye sevk talepleri 2 aydan önce çıkarılmıyor. Hastaneye götürülen hasta tutuklular muayene olmadan cezaevlerine geri getiriliyor.

“2 No’lu T Tipi’nde 12 kişilik koğuşlarda en az 18 tutuklu var ve bu tutuklular yerde yatıyor. 2 No’lu T Tipi’nde, koğuşlarında Kürtçe şarkı söyleyip halay çeken tutsaklara ,Kürtçe panik yaratıyor iddiasıyla 1 ay disiplin cezası verilmiş durumda. Aynı zamanda geçtiğimiz açık görüş bitiminde tutsaklar, aileleriyle tokalaşmaları gerekçe gösterilerek robocop kıyafeti giyen gardiyanlar tarafından saldırıya uğrayıp ağır şekilde darp edilmişlerdi. Tutsakların bütün sosyal hakları yasaklanmış, havalandırmaya çıkarılan tutsakların ise birbirleri ile görüştürülmeleri yasaklanmaktadır.

“Şakran 4 No’lu T Tipi’nde ise tutuklulara sürekli ayakta sayım dayatılıyor, havalandırmaya çıkarken ayakkabıların çıkartılıp giyilmesi için tutuklular sürekli zorlanıyor. Tutsaklara yaka kartı zorunlu hale getirilmiş durumda. PTT aracılığı ile tutsaklara yollanan kitaplar, gardiyanların kitabın içindeki kelimeleri beğenmedikleri gerekçe gösterilerek tutsaklara verilmemekte. Tutsakların istediği bir atlas ise cezaevi idaresi tarafından ‘atlasta köyler, nehirler ve dağlar çok detaylı yazılmış’ gerekçesi ile tutsaklara verilmemiştir. Tutsakların istediği sözlük ise ‘sayfaları çok fazla ve kalın’ denilerek el konulmuştur.

“Çıplak arama uygulaması dayatılıyor. Tutukluların cezaevi içerisinde tek sıra halinde yürümeleri için baskı uygulanıyor. Kadın tutsakların bulunduğu koğuşlar polisler tarafından geceleri basılıyor. Tutsakların eşyaları bilinçli bir şekilde sağa sola dağıtılarak, üzerine basılıyor. Karşı çıkan tutsaklara ise sık sık keyfi bir şekilde disiplin cezası verilerek, infazları yakılmak istenmekte.”

Tüm bu yaşanan saldırılara ve işkenceye karşı tutsaklar, "görüşe çıkmama" eylemi başlattıklarını duyurdukları öğrenildi. Telefon görüşmeleri ve açık görüşlere çıkmama kararı aldıklarını ileten tutsaklar, cezaevi koşulları düzelene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirttiler.