Şakran ve Tarsus Hapishanelerindeki İhlaller Meclis’e Taşındı

Pazartesi, 9 Nisan, 2018
HDP milletvekilleri Yiğitalp ile İrmez, Tarsus ve Şakran cezaevlerindeki hak ihlalleriyle ilgili Adalet Bakanı Gül’e soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ile Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Şakran ve Tarsus hapishanelerindeki hak ihlalleriyle ilgili soru önergesi verdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle verilen önergelerin yanı sıra Yiğitalp, Şakran 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde inceleme yapılması için Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığına da başvuru yaptı.

“Kapasite aşıldı, mahpuslar yerde yatıyor”

Yiğitalp, önergesinde Şakran 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevindne kendisine yazan mahpusların mektubundan şu satırları paylaştı:

“Şu an ortak alan olmasına rağmen (sohbet, spor, kütüphane, atölye, bilgisayar kursu vs.) yararlandırılmıyoruz. Tutuklu arkadaşlarımız haftada 10 dakika olan telefon hakkından yararlanamıyor.

“14 kişilik olan koğuşlarda kapasitelerin çok üstünde kişi kalıyor, birçok arkadaşımız yerde yatmak durumunda kalıyor. Açık görüşlerin süresi 1 saatten 40 dakikaya düşürüldü. Mektup, faks, kartpostal ve diğer posta gönderilerimiz en az iki veya üç ayı bulan zaman dilimlerinde ulaşabiliyor.

“Hastane, telefon, ziyaret gibi koğuştan çıkış ve dönüşlerimizde üst aramaları esnasında tahrik edici, kışkırtıcı, incitici ve provokatif tutum ve davranışlarda bulunuluyor. Buna karşı çıktığımızda da ağır disiplin cezalarına maruz kalıyoruz.”

“Şikayet dilekçelerinin kaçı işleme kondu?”

Bakan Gül’e Şakran ile ilgili şu sorular soruldu:

* Adalet Bakanlığı’na ve ona bağlı kurumlara Şakran 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan ihlallere dair kaç dilekçe gönderildi? Bu dilekçelerin kaçı işleme kondu?

* Tutuklu ve hükümlülere üst aramaları esnasında tahrik edici, kışkırtıcı, incitici ve provokatif tutum ve davranış sergilendiği iddiası doğru mu? İddia doğru ise yetkililer hakkında yasal ya da idari bir soruşturma başlatıldı mı?

* Hak ihlallerinin araştırılması için Bakanlıkça müfettiş görevlendirilmesi yapıldı mı?

Askeri nizamda sayım vermeyen kadınlara ceza

HDP Şırnak Milletvekili İrmez de Tarsus Kapalı Cezaevi’nde 100 kadın mahpusa, “askeri nizamda sayım vermedikleri için disiplin ve hücre cezası verildiğini” yazdı:

“Tarsus Cezaevi Müdürlüğü bu uygulamayı Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nün yazılı talimatı ile gerekçelendirdi. Talimatta tutuklu ve hükümlülerin cezaevi personeline dönük gerçekleştirebileceği rehin alma ve saldırı durumlarını önlemek için ayakta sıraya dizilmiş vaziyette sayımın yapılması belirtiliyor. Mahpusların ısrarla reddettiği ayakta sayım uygulaması, insanlık onuruna açıkça saldırıdır. Bu yönüyle verilen talimat da yasaya aykırıdır.”

İrmez Bakan Gül’e şunları sordu:

* Ceza infaz kanununda, “sayım esnasında insanlık onurunun korunması esas alınmalıdır” diye belirtiliyor. Buna göre ayakta sayımı kabul etmeyen mahpuslara verilen cezaların yasal gerekçesi nedir?

* Ayakta sayım uygulamasını kabul etmeyen mahpuslara uygulanan darp ve şiddet nedeniyle son 6 ayda kaç şikayet geldi? Kaç cezaevi personeli hakkında soruşturma başlatıldı?

* Yyakta sayım uygulamasını kabul etmeyen mahpusların şiddet başta olmak üzere maruz kaldıkları hak ihlallerine ilişkin Bakanlıkça inceleme ve soruşturma başlatmak üzere müfettiş gönderilecek mi? (AS)