Şakran’daki tutuklu: Bizi zehirlemek isteyenleri farklı cezaevlerine yolladılar

Şakran Cezaevi’ndeki zehirleme iddiaları hakkında ailesine bilgi veren tutuklu E.A., kendilerini zehirlemek isteyen Semiha M. ve Yıldız Ş. adlı tutukluların farklı cezaevlerine gönderildiğini aktardı. 

İzmir’de bulunan Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular, cezaevi yönetimiyle bağlantısı olduğu belirtilen Yıldız Ş. isimli tutuklunun geçtiğimiz günlerde bazı tutukluları zehirleme girişiminde bulunduğunu iddia etmişti. Ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde iddialar hakkında detaylı bilgi veren Şakran Cezaevi’ndeki tutuklu E.A., bir değil iki kişinin zehirleme girişiminde bulunduğunu aktardı. 
 
‘BİZİ ÖLDÜRMEYİ AMAÇLIYORLARDI’  
 
19 yıldır cezaevinde olan E.A., tutukluları zehirlemek isteyen Semiha M. ve Yıldız Ş. adlı kadınların son 2 aylık süreçte koğuşlarına getirildiğini kaydetti. Semiha M. ve Yıldız Ş.’nin dinleme cihazlarıyla birlikte içeriye sokulduğunu belirten E.A., “İki kadın tutuklu birçok cezaevine ajan olarak gönderilmiş. Bunlar, yemeklerimizin içerisine zehir atarak bizleri öldürmeyi amaçlıyordu. Tabi erken fark ettiğimiz için hemen müdahale ettik. Biz müdahale ettikten sonra gardiyanlar bu iki kadını gelip odadan çıkarttılar” dedi. 
 
‘OLAYDAN SONRA FARKLI CEZAEVLERİNE SEVK EDİLDİLER’
 
Yaşanan olayın hemen ardından her iki kadının da farklı cezaevlerine sevk edildiğini öğrendiklerini ifade eden E.A., şu bilgileri aktardı: “Şimdi de başka bir cezaevine yollandıkları haberini aldık. Yıldız Ş., Gebze Cezaevi’ndeki kadın arkadaşlarımızın içerisine gönderilmiş. Semiha M.’yi ise başka bir cezaevine yolladılar. Hangi cezaevine gönderildiğini öğrenemedik. Yaşam hakkımıza yönelik gerçekleştirilen bu saldırıya dair birçok yere başvuruda bulunduk.”
Başvurularına hala cevap verilmediğini belirten E.A., “Yaşam hakkına yönelik bir saldırı var, bu kayıtsızlık neden? Yaşam hakkı savunucuları neden sessiz?” diye sorarak kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. 
 
‘70 YAŞINDAKİ ANNENİN BİRÇOK HASTALIĞI VAR’
 
Bulundukları cezaevinde maruz kaldıkları baskılara da dikkat çeken E.A., koğuşlarının sürekli değiştirildiğini ve özlük haklarında kısıtlamaların olduğunu ifade etti. Arama gerekçesiyle koğuşlarının sık sık basıldığını söyleyen E.A, “Gazete ve kitap yasakları devam etmekte. Havalandırma, görüş ve sağlık haklarımıza sürekli kısıtlamalar getirilmekte” ifadelerini kullandı. Bulunduğu koğuşta 70 yaşındaki tutuklu bir annenin de bulunduğunu kaydeden E.A, “İlerleyen yaşından dolayı birçok hastalığı var. İlaçlarını temin etmekte zorluklar çekiyoruz” dedi.  
 
‘4 TUTUKLU AÇLIK GREVİNDE’
 
Hak ihlalleri, tek tip kıyafet düzenlemesi, Efrin’e dönük saldırılar ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için 4 arkadaşlarının bir haftadır açlık grevinde olduğunu bilgisini de paylaşan E.A., “Açlık grevi eylemimiz dönüşümlü olarak devam edecek. Tabi bu eylemleri yaptığımız için bizlere disiplin cezası açılıyor. Yaşanan hak ihlallerinden tüm toplum haberdar olmalı. Bunlara karşı geliştirdiğimiz tutuma karşı duyarlı olunmalı” diye belirtti. 
 
CEZAEVİ İDDİALARA YANITSIZ BIRAKTI  
 
İddialar hakkında görüştüğümüz cezaevi yönetimi ise, basında yer alan haberlerin araştırılmadan yapıldığını savunarak, sorularımızı yanıtsız bıraktı. 

İlişkili İçerik