Seçim süreci yoğunluğu

Seçim kampanyası sürecinde son üç haftaya giriyoruz. Artık, seçim haberlerimiz ve seçim izlenimleri, neredeyse tüm sayfalara yayılmakta. Bu yüzden, 30 Mart’a kadar, sayfa dağılımında köklü değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Sağlık, din, forum ve içeriden gibi kimi sayfalarımız, bu yüzden, şimdilik askıya alındı. Okurlarımızın bu durumu anlayışla karşılayacağını umuyoruz.

Urfa’daki BDP’li siyasetçilerden Mehmet Serhat Polatsoy, bir yıla yakın bir süredir tutuklu bulunuyor. Kısa bir süre önce iddianamesi açıklanmış olsa da, ilk duruşma günü henüz belli değil. Sınır ticareti üzerinden kendisine komplo kurulan Polatsoy hakkındaki delillerin, kendisine ceza vermek için yetersiz olduğunu gören savcılık, yeniden harekete geçmiş ve okurumuzu ziyarete gelen herkesle yaptığı görüşmelerin tapelerini ilgili yetkililerden istemiş. Ziyaret yerlerinin niçin dinlendiği, böylece bir kez daha anlaşılıyor.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ndeki meslektaşlarımızdan Tayip Temel, “Hükümlü ve tutukluların diş protezi, ortez, ayak ve kol protezi, gözlük, işitme cihazı ve şeker ölçüm cihazı” gibi tıbbi malzemelerin ücreti kendilerinden isteniyor; oysa, Sağlık Bakanlığı’nın 03.01.2013 tarihli ve 64047795 / 23642684 / 010-06 sayılı ve “Adli olaylara taraf kişiler - Tutuklu ve Hükümlü tedavi giderleri hk. konulu genelgesine göre, söz konusu tıbbi malzemelerin bedellerinin Sağlık Bakanlığı’nca karşılanacağı belirtiliyor” diyerek çok önemli bir hatırlatmada bulunuyor.

Mardin E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Şahbettin Damar’ın Van Saray’da bulunan ailesi savcılığa çağrılmış ve “Van’daki bir cezaevine niçin sevkini istemiyor” yönündeki sözüm ona yardımcı olma yönünde başlayan görüşme, aileyi tehditle sona ermiş. Şahbettin Damar’ın cezaevinden tahliye olduktan sonra, evinde oturup, hiçbir şeye karışmaması öğütlenmiş.

Mardin E Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Rıdvan Tanış, 24 Şubat 2014 günü bir baygınlık geçirmiş. Umarız kendisi hastanede iyi bir muayeneden geçirir de, hastalığının nedeni bulunur.

İçerideki okurlarımız “Öcalan’a özgürlük” kampanyasına katılmak istiyorlar. Bu talebi, aile derneklerimize iletiyorum. Nasıl hayata geçirebileceğini onlar tartışıp, içeriye çağrıda bulunabilirler.

Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Ahmet Esentürk, Van M Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine!

Oltu T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, bayiye gelmediği iddiasıyla gazetemizi sık sık alamıyorlarmış. Gazetemizin gelmemesi gibi bir durum yok. Okurlarımızın gazetemizi, idareden istemekte ısrarlı olmaları gerekiyor. Kantindeki malzemelerin çok pahalı olduğu belirtiliyor ki, bu sorun tüm cezaevlerinde var maalesef.

Silopi K1 Tipi Cezaevi’nde siyasi okurlarımız, nihayet ayrı bir odaya çıkabildiler. Orada şu kişiler bulunuyor: Özgür Yüce, Zeki Kunur, Habip Güler, Musa Zeyrek, Mevlan Usal, Mustafa Tok, Emin İlhan, Fırat Levent, Hasan Pişkin, Ali Balın, Özgür Oktan ve M. Gori Beydemir... Burada, iki haftada bir gelen doktorun, 60 kişiyi 1-2 saatte muayene etmesi, hastane sevklerini ise askerin götürmemesi gibi sorunlar var.

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Nur Zaman, Aziz Akdoğan, İdris Gümüşlü, Mehmet Tekin, Abdullah Demiral, 24 Şubat 2014 günü Ordu E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Cezası bir yılın altına düştüğü için Karakoçan K1 Cezaevi’ne gönderilen Mehmet Ali Yıldız, Taylan Yeter ve Haşim Özdemir, oradaki ağalık sistemine karşı çıktılar ve bunun üzerine Elazığ E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Bize gelen kimi mektuplarda, “Dağın Ardı” romanı için İsmail Biçen’e teşekkür ediliyor. Böylesi romanların çok daha fazla yazılması isteniyor.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde bulunan Salih Beyhan 30 Ocak 2014 günü tahliye olacaktı; ancak bir başka davası Yargıtay tarafından onaylanınca, cezaevinde kalmak durumunda kalmış.

Giresun E Tipi Cezaevi’nde bulunan Sabri Yılmaz, babasını yitirdi. Arkadaşları, Sabri Yılmaz ailesine başsağlığı diliyorlar.

Hêviya Jinê dergisinin eski yazı işleri müdürü Sultan Şaman, 18 Şubat 2014 günü yapılan duruşmasında tahliye oldu. Kendisine geçmiş olsun diyoruz!

Bir hatırlatma: Kocaeli’ne bağlı Kandıra ilçesindeki Kocaeli T Tipi cezaevleri iki tane. Bunlardan 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde adliler ile ‘bağımsızlar’ kalırken, 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde siyasi tutsaklar kalıyor. Çoğu da 20 yılın üzerinde bir süredir içeride olan kişiler.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Barış İnan’ın 5 karikatürünü aldık. Çok teşekkür ediyoruz.

Deli Dalgalar isimli halk inisiyatifinin benimle, gazetemizle herhangi bir organik bağı yok. Kime kitap yollanacağına kendileri karar veriyor!

Kitap Çalışması

Zindan edebiyatı üzerine yapılacak bir çalışma için zindanda yazılıp, basılmış şiir, roman, deneme, öykü kitaplarının gönderilmesi isteniyor. Mazlum Özdemir, Mehmet Tezgel ve Sebahattin Sumeli tarafından yapılacak olan bu çalışma için adres şöyle:

Mehmet Tezgel

1 nolu F Tipi Cezaevi Kandıra - KOCAELİ

 

MEKTUBU GELENLER:

Nejla Çoruh - Oltu T Tipi Cezaevi
Ömer Savuş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Hayrettin Kahraman - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Salih Beyhan - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Süleyman Kızmaz - Amasya E Tipi Cezaevi
Murat Gürbüz - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Servet Kurt - Bolu F Tipi Cezaevi
Abdurrahman Karabulut - Bolu T Tipi Cezaevi
Bülent Buluç - Çorum L Tipi Cezaevi
M. Çetin Tari - Derik K1 Tipi Cezaevi
M. Şirin Durdu - Dinar T Tipi Cezaevi
Tayip Temel - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
M. Ali Yıldız - Elazığ E Tipi Cezaevi
Mehmet Demir - Giresun E Tipi Cezaevi
Mehmet Tezgel - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cevdet Bayır - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Barış İnan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kocaeli 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ömer Kaya - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
M. Faruk Araz - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Şahbettin Damar - Mardin E Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Mardin E Tipi Cezaevi
M. Nur Zamur - Ordu E Tipi Cezaevi
Özgür Yüce - Silopi K1 Kapalı Cezaevi
Cebbar Palabıyık - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Abdulgafur Anlı - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
İbrahim Tekin - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Ali Yaşa - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Celil Keskin - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
M. Emin Gezer - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Esentürk - Van M Tipi Cezaevi

 

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

Kaynak: www.ozgur-gundem.com