Sergimiz 18 Mayıs'ta Adana'da

Pazar, 12 Mayıs, 2019

Özgürlük Temalı Mahpus Karikatürleri: “DUVARLARI AŞAN ÇİZGİLER” Adana’da sergilenecek

Açılış: 18 Mayıs Cumartesi, saat:17.00

Adres: Yaşar Kemal Kültür Merkezi. Seyhan Belediyesi. Seyhan / Adana

Sergi 22 Mayıs akşamına kadar ziyaretçilere açıktır.

 

İHD Adana şubesi ile Wernicke Korsakoflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Derneği olarak, içlerinde Musa Kart, Mahmut Ulusan, Mehmet Boğatekin, Zehra Doğan gibi, ulusal ve uluslar arası ödüller almış mahpus karikatüristlerin eserlerinin yer aldığı bir sergi düzenliyoruz. Sergide büyük çoğunluğu daha önce yayınlanmamış 70 adet karikatür bulunmaktadır. Sergi “Görülmüştür grubu” tarafından hazırlanmıştır. Tüm Adanalıları  18 Mayıs saat 17.00 da Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde açacağımız sergiye davet ediyoruz.

 

Büyük emek sonucu hazırlanan sergi ile bilgi aşağıdadır.

 

 

DUVARLARI AŞAN ÇİZGİLER”

 

Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla “Görülmüştür Ekibi” olarak, İnsan Hakları Derneği, Wernicke Korsakoflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Derneği ile HOMUR Karikatür ve Mizah Grubu’nun desteğini alarak, “Duvarları Aşan Çizgiler” adını verdiğimiz yeni bir proje hazırladık. Bu amaçla onlarca hapishaneye girerek, halen tutuklu veya hükümlü olan ressam ve karikatüristlere ulaştık. Onlardan yaratıcılıklarını görünür kılacağımız projemize katılmalarını, “Özgürlük” temalı karikatürler çizmelerini istedik.

 

OHAL’den sonra hapishanelerde sürgün ve sevkler hız kesmediğinden bazı karikatüristlere ulaşmada zorlandık. Mahpus karikatüristlerle bağlantı kurmayı üstlenen sergimizin mimarı yazar Adil Okay, üç ay boyunca postane kapılarında mesai harcadı. Uzun uğraşlardan sonra ulaşabildiğimiz mahpuslardan 20’si çizdikleri özgün karikatürlerini bize yollayıp projemize katkı sundular. Tutuldukları hücrelerde yetersiz malzemeyle çalışarak üretilebileceğini gösterdiler. Örneğin gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın, boyalı kalem, fırça, tuval gibi malzemelerin yasak olduğu Tarsus Kadın Hapishanesinde, regl kanını, sebze ve meyve artıklarını kullanarak boya yaptığını öğrendik. Sonuç olarak tüm zorluklara rağmen elimizde sergi açacak bütünlükte, 70 adet karikatür birikti. Ancak daha ulaşamadığımız yüzlerce mahpus çizerin olduğunu, hapishanede o zor koşullarda üretenlerin sayısının bu sergide yer alanlardan fazla olduğunu belirtmek istiyoruz.

 

Bu projede amacımız

  • 2019 Yılı itibariyle hapishanelerde sayıları her geçen gün artan 260.000 tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmak,
  • İçerinin sesini, içeridekilerin rakam – istatistik olmadığını, dışarıdaki insanlara göstermek, duyurmak,
  • Hapishane idarecilerinin “rehabilatasyon” yerine akıl almaz disiplin cezalarıyla, yasaklarla tecrit ettiği mahpus sanatçıların ruhsal sağalmalarına katkı sunmak,
  • Hapishanelerde plastik sanatlarla ilgilenen mahpusları teşvik etmek. Kendilerini ifade olanağı sağlamak,
  • Bazı hapishanelerde “Hapishane yönetmeliği - tüzük yok sayılarak” keyfi olarak konulan renkli kalem yasaklarına dikkat çekmek, en azından Türkiye’nin de imzaladığı (2006) Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Cezaevi Kuralları’na uyulmasını sağlamak, Türkiye’deki 400’e yakın hapishanenin çok azında faaliyette olan “Sanat atölyeleri”nin işlevli hale getirilmesi için kamuoyu oluşturmaktır.

 

Adana İHD Şubesi

Wernicke Korsakoflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Derneği

Görülmüştür Ekibi

 

 

                  

 

İlişkili İçerik