sergimiz 9 Mart'ta Adana'da

Cumartesi, 3 Mart, 2018

 

 “Görülmüştür Ekibi” ile “redfotoğraf grubu” olarak, politik mahpuslarla dayanışmak, onların sesini, düşünce üretimlerini dışarı duyurmak amacıyla başladığımız yeni bir projeyi daha tamamlamış bulunuyoruz. 

 

"İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" adını verdiğimiz bu çalışma, basında daha önce "Fotoğraf Köprüsü" olarak tanınan ve 55 Mahpus ile 55 Fotoğrafçıyı buluşturduğumuz serginin ikinci aşamasıdır. "Fotoğraf Köprüsü" geçtiğimiz iki yıl boyunca Türkiye'nin birçok yerinde ve akabinde 3 Avrupa ülkesinde sergilenmişti. 

 

Projemizin bu ikinci aşamasında -iki yıl süren meşakkatli bir yolculuktan sonra - 30'a yakın cezaevine yeniden girerek 68 Mahpus ile 60 Fotoğrafçı'nın buluşmasını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu buluşmaların amacı:

 

Politik Mahpuslarla birlikte kolektif bir fotoğraf projesi gerçekleştirmek

Dışarıda olan bizlerin, içeridekilerle iletişim halinde olmalarını sağlamak

Yaratıcı olmanın yalnızca zanaat olmadığını, düşüncenin soyutlama aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göstermek

İçerinin sesini fotoğrafların diliyle dışarıdaki insanlara göstermek

2018 Yılı itibariyle hapishanelerde sayıları her geçen gün artan 230.000 tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmaktı. 

 

"İçeriden Dışarıya Fotoğraf - Düşler Tutsak Edilemez" adlı bu yeni sergimiz yüzlerce insanın, şairin, yazarın, ressamın, fotoğrafçının destek olduğu kolektif bir çalışmanın ürünüdür. Mahpusların düşleri, onların betimlemeleri üzerine fotoğraflara yansımıştır. Sergide hem betimlemeleri hem de fotoğrafları görecek, böylelikle içeridekilerin seslerini duyabileceksiniz. 

 

İşte bu projede amacın hasıl olması size bağlıdır. Zira sanat eseri, ancak seyirciyle, okuyucuyla, izleyiciyle tamamlanır. Bu bağlamda sizden tek beklentimiz: Davetimize icap etmeniz, gelip binbir emekle ördüğümüz bu görsel - edebi şöleni izlemeniz, tutsakların düşlerini görünür kılmamıza destek olmanızdır.

Redfotoğraf grubu                                                    Görülmüştür Ekibi

 

Tarih: 09-11 Mart 2018 

Açılış : 09 Mart 2018. Saat: 17.00

Yer: Seyhan Belediyesi. Yaşar Kemal Kültür Merkezi