Sergimiz İsviçre'nin Sion Kentinde açıldı

"68 fotoğrafa ait tüm yazıların Fransızca çevirisini yapan arkadaşlara ve elbette ki proje sahibi “Görülmüştür Ekibi ve Red Fotoğraf Grubunu’na yürekten teşekkür ediyorum. Sergimiz 8 Eylul’e kadar ziyarete açıktır. Aynı sergi (Proje koordinatörü de katılacak.) 19 Eylül Bern, 29 Eylül Basel, ardından da Lozan’da açılışını yapacak."

Hacer Koçak

Görülmüştür Ekibi ve Red Fotoğraf Grubunun projesi olan “Düşler Tutsak Edilemez!” sergisinin açılışını İsviçre’nin Sion kentinde yaptık. Saat 18.00’de başlayan açılış yoğun bir ilgiyle karşılandı. 21.30’a kadar devam eden etkinliğimizi aralarında tanınmış resim ve tiyatro sanatçılarının, yazar ve şairlerin, sendikacıların da bulunduğu farklı meslek gruplarından çoğu İsviçreli yaklaşık 200 kişi ziyaret etti. Politik tutsakların sesini yalnızca İsviçrelilere değil; İtalyan, Fransız, İranlı, Japon, Eritreli, Alman çok farklı milliyetlerden insana duyurmuş olduk. Serginin açılışında Lübnanlı bir arkadaşımızın güzel ezgileri eşliğinde İsviçreli bir şair şiir dinletisi; yine farklı ülkelerden gelmiş olan kadınların oluşturduğu bir grup da gösteri sundu.
Etkinliğimizde “La Sorciere Affaire”adlı derneğin direktörü Frédérique Mudry, Af Örgütü ve Galeri Dilettantes’in yöneticileri söz aldı. Çok sayıda katılımcı tutsaklarla yazışmak için salonda hazır bulundurduğumuz kartlardan ve tutsakların adreslerinden birer ikişer alarak onlara yazacaklarını söyledi. Bazı katılımcılardan gelen ilginç sorulara kırık Fransızcamla da olsa politik tutsaklar ve hapishaneler gerçeğini anlatabildiğimi sanıyorum.

Bu etkinliği kotarabilmek için çok çalıştım, çok yoruldum ancak buna değdi. Politik tutsakların sesini sınırların dışına taşımak ve içeriye çok dilli bir selam gönderilmesine aracılık etmekten dolayı son derece mutluyum. Bu serginin gerçekleşmesinde başta bana her türlü desteği sunan Fréd ve Galeri Dilettantes’e; finansal ve lojistik destek sunan La Sorciere Affaire, Centre Suisse İmmigre(CSI), Amnesty International, Ville de Sion, Syndicat des Services Publics Sion(SSP) ve Kebab Hause’a; bütün samimiyetleriyle seferber olan Carole’a, Natalie’ye; güzel şiir dinletisi için Jean Bernard ve Wissam'a, hikaye ekibimize;duyarlılık gösterip açılışa gelen tüm katılımcılara; 68 fotoğrafa ait tüm yazıların Fransızca çevirisini yapan arkadaşlara ve elbette ki proje sahibi “Görülmüştür Ekibi ve Red Fotoğraf Grubunu’na yürekten teşekkür ediyorum.
Sergimiz 8 Eylul’e kadar ziyarete açıktır. Aynı sergi (Proje koordinatörü de katılacak.) 19 Eylül Bern, 29 Eylül Basel, ardından da Lozan’da açılışını yapacak.

Sergiyi 8 Eylül'e kadar aşağıdaki adreste ziyaret edebilirsiniz.

Galerie du Rhône - Les Dilettantes

rue du Grant-Pont 17

Sion- isviçre

 

 

 

İlişkili İçerik