Silivri Cezaevi’nde falaka iddiası

Perşembe, 4 Ocak, 2018

Cezaevlerinde, artan hak ihlalleri iddiasına bir yenisi daha eklendi. Siyasi tutukluların aileleri, çocuklarına olan falakanın uygulandığını öne sürdü. Bu annelerden biri olan Ayfer Altun, Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tutuklu bulunan 18 yaşındaki oğlu Umut Gündüz Altun ve hücre arkadaşlarının gardiyanlar tarafından falakaya yatırıldığını belirtti. 28 Aralık 2017 tarihinde oğlunu ziyaret ettiğinde yaşananları öğrendiğini söyleyen anne Altun, “Çocuklarımızın can güvenliği kalmadı” dedi.

Oğlunun daha sonra yaralı bir şekilde süngerli odaya atıldığını aktaran Altun, Umut’un ve Hasan Farsak’ın 5 saat ters kelepçeli bir şekilde odada tutulurken, gardiyanların diğer hücreleri basıp siyasi tutukluları darp ettiklerini dile getirdi. Konu hakkında diğer ailelerle Silivri Cumhuriyet Başsavcısı’na suç duyurusunda bulunan anne Altun, gardiyanların cezalandırılmasını istedi.

Tek tip elbise dayatmasının da gündeme gelmesiyle endişelerinin katlandığını ifade eden Altun, “Çok korkuyorum. Cezaevlerinden her an kötü bir haber gelecek endişesiyle artık uyuyamıyorum. Anlamıyorum hangi devirdeyiz; 1980’li yıllarda mı yaşıyoruz ki bizim çocuklarımıza işkence yapıyorlar?” diye tepki gösterdi.

Kaynak: Birgün Gazetesi