Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'ndeki Baskılara Son

10 Ocak 2013, Perşembe günü Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'nde açık görüşte yaşanan saldırı, görüşçülerin işkencelerle gözaltına alınması ve devrimci tutsakların

yaşadıkları hak gaspları ile ilgili 12 Ocak 2013, Cumartesi günü Ankara Halk Cephesi tarafından saat 18.30'da Yüksel Caddesi'nde bir eylem yapıldı.

Yapılan açıklamada son dönemde Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'ndeki hak gaspları, tutsaklara yapılan keyfi uygulamalar ile hücre cezaları anlatıldı. Açıklamada, “Tutsakların ve görüşçelerinin yaşadığı saldırının sorumlularını tanıyoruz. Görüşte yaşanan saldırının sorumluları 19-22 Aralık'ta altı kadını diri diri yakanlarla aynı. Katilleri, işkencecileri tanıyoruz! Yaşanan bu saldırılarla, devrimci tutsakları sahiplenmemizi engellemeye çalışan katillerin çabası boşunadır. Ne görüş cezalarınız ne de işkenceleriniz devrimci tutsakları sahiplenmemizi engelleyemeyecektir. Hapishane idaresinin keyfi uygulamalarını tanımıyoruz. Her görüş gününde tutsakların yanında olacağız.” denildi.

26 kişinin katıldığı eylemde “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur, Tecrit İşkencedir Tecrite Son, Keyfi Uygulamalara Son” sloganları atıldı.

Okunan basın açıklamasının tam metni:

AKP, halka yönelik saldırılarını her geçen gün arttırmaktadır. Bu artan baskılara karşı halkın direnmesini ve örgütlenmesini engellemek için, 12 yıl önce F tipi hapishaneleri açma amacıyla aynı hareket etmektedir. Zaten 19-22 Aralık katliamı ile tecrit hücrelerine götürülen devrimci tutsaklar hücrelerde de direnmeye devam etmişlerdir. Büyük bir kararlılıkla yedi yıl süren büyük direnişte siyasi zafer çoktan kazanılmış, 122 şehit ile tecritte bir gedik açılmış ve 45/1 genelgesi bu konuda somut bir adım olmuştur.

Halka yönelik baskının arttığı her dönem tutsakları teslim almaya çalışan iktidarlar bu dönemde de tutsaklara sadırmaktadır. Tutsaklar slogan attıkları, mektuplarında “örgüt propagandası” yaptıkları gibi keyfi gerekçeler ile mektup, telefon ve açık-kapalı görüş cezaları almaktadır. Devrimci tutsakların yazdıkları ya da kendilerine gelen mektuplar tamamen keyfi nedenlerle verilmemekte, hukuksuz bir şekilde el konulmaktadır.

Kendi yasalarnı bile hiçe sayan Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi yönetimi “sakıncalı” diyerek el koyduğu bir mektubu mahkeme kararı ile göndermek zorunda kalmış ardından aynı içerikli bir başka mektuba yine “sakıncalı” diyerek yine el koymuştur.

Hapishane idaresi, tutsaklara devrim şehitlerini andıkları, slogan attıkları için hücre cezaları vermektedir.

Şu anda Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi'nde bulunan devrimci tutsakların yıllara varan iletişim, görüş ve aylara varan hücre cezaları vardır.

Tutsaklara uygulanan bu tecrit dayatmalarına geçtiğimiz hafta bir yenisi daha eklendi. Açık görüş ve 45/1 genelgesi ile uygulanmaya başlanan arkadaş görüşçüsü hakkı hapishanelerde gaspedilmeye çalışılıyor. Aynı hücrede kalan tutsaklara açık görüşte ayrı masalarda oturmaları ve sadece kendi görüşçüleri ile görüşmeleri dayatılıyor. Çarşamba günü bu dayatmayı kabul etmeyen tutsaklar hücre cezaları ile tehdit ediliyor, perşembe günü ise dana görüş başlamamışken iki görüşçü yan yana durdukları için ayrılmaya çalışılmıştır. Tutsaklardan İlhan Kaya ve Barış Önal görüş yerine geldikten sonra ise masaları ayırmadıkları gerekçesi ile tutsaklara ve görüşçülere Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi gardiyanları saldırmıştır. İlhan Kaya ve Barış Önal'ın görüşçüleri olan Egemen Akkkuş, Ezgi Antmen, Mayıs Kurt, Özkan Kayöz ve Zeynep Aslan işkenceler ile görüş yerinden çıkartılmış ve kimliklerine el konularak gözaltına alınmaları sağlanmıştır.

Tutsakların ve görüşçelerinin yaşadığı saldırının sorumlularını tanıyoruz. Görüşte yaşanan saldırının sorumluları 19-22 Aralık'ta altı kadını diri diri yakanlarla aynı. Katilleri, işkencecileri tanıyoruz!

Yaşanan bu saldırılarla, devrimci tutsakları sahiplenmemizi engellemeye çalışan katillerin çabası boşunadır. Ne görüş cezalarınız ne de işkenceleriniz devrimci tutsakları sahiplenmemizi engelleyemeyecektir. Hapishane idaresinin keyfi uygulamalarını tanımıyoruz. Her görüş gününde tutsakların yanında olacağız.

DEVRİMCİ TUTSAKLAR ONURUMUZDUR!

TECRİT İŞKENCEDİR, TECRİTE SON!

KEYFİ UYGULAMALARA SON!

BEDEL ÖDEDİK BEDEL ÖDETECEĞİZ!

KAHROLSUN FAŞİZM YAŞASIN MÜCADELEMİZ!

ANKARA HALK CEPHESİ

Kaynak: http://www.halkinsesitv.com