'Sincan Cezaevi’nde yemekler mazgaldan fırlatılıyor’

Cuma, 28 Eylül, 2018

Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan bir yurttaş, gardiyanların yemekleri mazgaldan fırlatarak tutuklulara verdiğini belirterek, “Uzun yıllar farklı cezaevlerinde kaldım. Sincan’da yaşananları başka cezaevinde görmedim” dedi. 

Sincan F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu ve hükümlülere yönelik keyfi uygulamalar ve hak ihlalleri had safhaya ulaştı. Geçtiğimiz haftalarda cezaevinde tahliye olan ve ismini açıklamak istemeyen bir yurttaş, cezaevinde yaşanan keyfi uygulamaları ve hak ihlallerini anlattı. 

 

Cezaevinde PKK’li tutuklulara ait 3 odanın olduğunu belirten yurttaş, son süreçte ise birçok tutuklu ve hükümlünün başka cezaevlerine sevk edildiği dile getirdi. Cezaevine getirilen tutukluların insanlık dışı uygulamalara tabi tutulduğunu kaydeden yurttaş, cezaevine giren tutukluların çıplak aramaya maruz kaldığını, aramayı kabul etmeyenlerin ise fiziki müdahaleye uğradığını kaydetti. Yine tutuklulara yönelik hakaret ve tehditlerin yapıldığını dile getiren yurttaş, çıplak aramayı kabul etmediği için ise yaklaşık 30 kişinin saldırısına uğradığını söyledi. Yurttaş, kendisine saldıranların “Bu, hoş geldin partisidir“ dediğini ifade etti. 

 

'MAZGALDAN YEMEKLER FIRLATILIYOR’

 

Gardiyanların tutuklulara yönelik keyfi ve kötü muamelelerine dikkat çeken yurttaş, gardiyanların yemekleri mazgaldan fırlatarak tutuklu ve hükümlülere verdiğini kaydetti. Yazdıkları dilekçe ve mektupların keyfi bir şekilde adreslerine gönderilmediğini belirten yurttaş, kendilerine gönderilen kitapların da keyfi bir şekilde tutuklu ve hükümlere verilmediğini söyledi. 

 

'ÇOK ŞİDDETLİ BASKI VAR’

 

Hastaneye götürülen tutuklu ve hükümlülere yönelik ise keyfi uygulamaların yapıldığını aktaran yurttaş, hastaneden getirilen hastaların ayakkabılarının çıkarılarak arandığı ve tutuklunun kendi yerine geçene kadar da bu işlemin 3 kez tekrarlandığını ifade etti. Yapılan uygulamanın işkenceden bir farkı olmadığını kaydeden yurttaş, “Tutuklulara yönelik çok şiddetli bir baskı var. Hakaretvari ne varsa yapıyorlar” dedi. 

 

'GAZETELER BURUŞTURULARAK VERİLİYOR’ 

 

Yurttaş, cezaevi kantinine ihtiyaçlarının listesini hazırladıklarını, ancak kantinden listeye yazdıklarının yarısının getirildiğini aktardı. Yine gönderilen günlük gazetelerin kendilerine yıpratılmış bir şekilde verildiğini belirten yurttaş, “Gazetelerimiz ya ıslatılmış ya da buruşturarak veriliyor. Sadece Evrensel gazetesini veriyorlar” dedi.  

 

‘BAŞKA CEZAEVLERİNDE GÖRMEDİM’

 

Yine bazı tutuklulara ajanlık teklifinde bulunulduğunu aktaran yurttaş, teklifi kabul edenlerin ise adli kontrol ile serbest bırakılacağının söylendiğini ifade etti. Uzun yıllar farklı cezaevlerinde de kaldığını belirten yurttaş, “Sincan’da yaşananları başka bir cezaevinde görmedim” dedi.

 

CEZAEVİ: GÖRÜŞ VERME YETKİMİZ YOK

 

Konuya ilişkin görüştüğümüz cezaevi yetkilisi ise şunları söyledi: “Ceza infaz kurumlarının bağlı olduğu bir Cumhuriyet Başsavcılığı ve bakanlık birimi vardır. Ceza infaz kurumları direkt kurumlar ve bireyler ile muhataplık durumu söz konusu değil. Röportaja eklemek istediğiniz görüşü ise Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na ya da Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne müracaat edip ekleyebiliyorsunuz. Onlardan görüş almalısınız” dedi.

İlişkili İçerik