Sincan kadın hapishanesinden mektup var

“Tek Tip Elbise giydirmek amacıyla sürecin hazırlığı yapılmakta ve gözdağı verilmektedir. Bizlerin cevabı oldukça açık Tek Tip Elbise giymedik-giymeyeceğiz sonunda ne olursa olsun. Şu an günlük slogan ve kapı dövmemiz sebebiyle ardı sıra "disiplin cezaları" açılıyor. Var olan iletişim kanallarımız bu yolla tıkanmaya çalışıyorlar. Açılan disiplin soruşturmaları için savunmaya gittiğimizde ise savunmalarımız engellenip gardiyanların saldırılarına maruz kalıyoruz.”

AYSEL KOÇ

Kadın Kapalı Hapishane G-4     Sincan/ANKARA      

         

Merhaba Sevgili Adil Yoldaş,

İyi olmanızı diliyor, selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz. Yazmayalı epey zaman oldu. Ahmet Demirsoy'un yazdığı mektup ve "Düşler Tutsak Edilemez!..." isimli fotoğraf albümüyle birlikte arayı daha fazla açmamaya karar verdik.

            Bizim için çok hoş bir sürpriz oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse dört yoldaş hızlıca çekeceğimiz fotoğrafın düşünü kurup tek kalemde çıkarmıştık. Sanatsal yanı bu sebeple eksik kalır diye düşünüp gönderilecek düşsel fotoğraf çalışmasından "eleniriz" diye yorumlamıştık. Yanıldık, iyi ki de yanılmışız çok mutlu olduk. Sanatsal yanını fotoğrafçımız tamamlamış. Fotoğraf Köprüsü vesilesiyle Ahmet Demirsoy ile de yazışmaya başladık. Burada bizler için gerçekten çok anlamlı oldu. Emeği geçen herkese, tüm dostlarımıza senin aracılığınla teşekkürlerimizi ve sevgilerimizi gönderiyoruz. Ahmet Demirsoy'a minik armağanlarımız ile uğrayacağız. Bu mektupla birlikte sevgili Öykü'ye de çam sakızı çoban armağanı bir bileklik gönderiyoruz. Güzel günlerde takmasını dileriz.

            Sevgili Adil yoldaş, toplumsal muhalefete dönük başlatılan topyekun saldırılar dışarıda olduğu gibi bu alanda da sürüyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL ve KHK hukuksuzluğuyla Erdoğan/AKP iktidarı hapishanelerdeki politik tutsakları hedef tahtasına koyarak Tek Tip Elbiseyi gündemleştirip "yasallaştırdı." Bugün Afrin'e yapılan işgal saldırısıyla pratikte uygulamaktan çekinseler de aktüelliğini koruyor. Ve Tek Tip Elbise uygulaması için hapishane idaresi provokatif yaklaşımlar sergilemekte! Bunun ilk adımını devrimci tutsakların bulunduğu 3. kısıma IŞİD çetecilerini yerleştirmekle attı. Bir çok defa uyarsakta geri adım atılmadı ve sonuç itibariyle maltada karşılaştığımız Suruç ve Gar Katliamı sanığı Esin Durgun (Altıntuğ)'a devrimci şiddet uygulamamız sonrası bulunduğumuz kısımdan IŞİD'ciler çıkarıldı.

2018 itibariyle sohbet hakkımız ve diğer tüm haklarımız gibi gasp edildi. Gerekçesi ise yıllardır birlikte aynı hücrelerde kalıp sohbete çıktığımız devrimci kadınlara "şiddet uygulama olasılığımızın olduğu" olarak belirtildi. Yaptığımız görüşmeler ve infaz Hakimliğine başvurumuz sonuçsuz kaldı. Mesele Devrimciler olunca faşist devletin tüm kurumları koordineli çalıştılar.

En son Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüğümüzde "T.T.E Afrin Harekatı sonrası gelecek, direnmeyin makul davranın can güvenliğiniz tehlikeye girer, MİT istediği zaman sizle görüşebilir mani olmayız-olamayız, gerekli ortamı hazırlarız ya da onlar istediği yerde görüşürler." şeklinde tehditte bulundu. Ve ayrıca bulunduğumuz hapishane alanına "4 yeni OTEL" (hapishane) yaptırıldığını bunlarında tekli hücrelerinin yoğunluklu hapishaneler olduğunu belirtti.

Özcesi Tek Tip Elbise giydirmek amacıyla sürecin hazırlığı yapılmakta ve gözdağı verilmektedir. Bizlerin cevabı oldukça açık Tek Tip Elbise giymedik-giymeyeceğiz sonunda ne olursa olsun. Şu an günlük slogan ve kapı dövmemiz sebebiyle ardı sıra "disiplin cezaları" açılıyor. Var olan iletişim kanallarımız bu yolla tıkanmaya çalışıyorlar. Açılan disiplin soruşturmaları için savunmaya gittiğimizde ise savunmalarımız engellenip gardiyanların saldırılarına maruz kalıyoruz. En son Bahar yoldaşımız savunmasında "Kürdistan" tanımlamasını kullandığı için savunması engellendi ve saldırıya uğradı. Sincan Kadın Kapalı Hapishanesinde şimdilik durumlar böyle. Bizler oldukça coşkulu ve moralliyiz. Yarın yakacağımız Newroz ateşiyle coşkumuz morallerimiz daha da iyi olacak. Sizlerle alanlarda olmanın mutluluğuyla kutlamalarımızı yapıcaz. Newroz piroz be!

           

            Kendinize çok iyi bakın. Yeniden görüşmeyi umut ederek şimdilik hoşçakalın. Çalışmalarınızda başarılar diliyor, sıkıca kucaklıyoruz.

 

            Sevgilerimizler

            MKP/MKB Dava Tutsakları

            Sincan/ANKARA

 

            Not: Bilekliğe ek olarak minik bir kardan adam olacak zarfın içinde!

 

 

            AYSEL KOÇ

            Kadın Kapalı Hapishane

            G-4 Sincan/ANKARA  

İlişkili İçerik