Son 5 yılı tecritte 24 yıldır cezaevinde olan trans mahkum Buse’nin ameliyat hakkı elinden alındı!

24 yıldır cezaevi’nde olan trans mahkum Buse Aydın, 5 yıldır tek kişilik hücrede tecrit altında tutuluyor ve cinsiyet değiştirme ameliyatına izin verilmiyor.

Buse Aydın, müebbet hapis cezasına çarptırılmış bir trans mahkum. 24 yıldır cezaevinde ve trans olduğunu bilindiği halde Tekirdağ Erkek Cezaevi’nde tutuluyor. Trans olmasından kaynaklı olarak “güvenliğinin sağlanamayacağı” iddiasıyla 5 yıldır hücrede tutuluyor.

24 yıldır cezaevinde olan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan trans mahkum Buse Aydın, son 5 yıldır Tekirdağ Cezaevi’nde tek kişilik hücrede bütün sosyal haklarından mahrum olarak yaşıyor. Buse’nin durumuyla ilgili görüştüğümüz arkadaşı Diren Çoşkun, arkadaşının hiçbir sosyal haktan yararlanamadığını, diğer mahpuslarla görüşmesinin “güvenlik gerekçesi” iddiasıyla engellendiğini belirtti.

Ameliyat hakkı verilmiyor

Buse Aydın, 2,5 yıl önce, cinsiyet değiştirme ameliyatı için Adalet Bakanlığına yazdığı dilekçe sonrası bi defa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir defa da Adli Tıp Kurumu’ndan “Cinsiyet geçişinin ruh sağlığı açısından zorunlu olduğuna” dair raporlar mevcut. Ancak ameliyat hakkı verilmeyen Aydın hakkında daha sonra savcılık, 2 ayrı devlet kurumuna ait raporlar olmasına rağmen Adalet Bakanlığı’na ameliyat ile ilgili cinsiyet değiştirme ameliyatının olup olmadığını soran bir yazı yazması sonrası bakanlık, daha önce verilen kararları görmezden gelerek dosyayı yeniden Adli Tıp Kurumu’na gönderiyor.

Ameliyat hakkının verilmediği Buse Aydın, mavi kimlik taşıyor gerekçesiyle cinsel kimliği ile özdeşleşen zorunlu özel ihtiyaçlarının karşılanmıyor.

ATK’dan farklı ikinci karar

Daha önce trans mahkum Buse Aydın için “ameliyat olması ruh sağlığı için zorunludur” diyen ATK, Adalet Bakanlığı’nın kendisine dosyası yeniden göndermesi ve “Bu ameliyat yaşamsal bir öneme sahip mi?” diye sorması üzerine, “Yaşamsal aciliyeti yoktur” şeklinde cevap gönderiyor.

“Buse’nin hiç fotoğrafı yok”

Buse Aydın ile bir süre aynı hücreyi paylaşan arkadaşı trans kadın Diren Çoşkun ölüm orucunu bıraktıktan sonraki zamanlarda Busenin de  bir süre ameliyat hakkı için ölüm orucuna girdiğini daha sonra bırakmak zorunda kaldığını belirtti. Buse Aydın 22 yıldır cezaevinde ve şu an bir erkek cezaevinde tek kişilik hücrede kalmak zorunda bırakılıyor.

Çoşkun, Buse Aydın’nın tek isteğinin cinsiyet değiştirme ameliyatı olup, bir kadın cezaevi’ne nakledilmek olduğunu, 5 yıldır tecrit altında bulunan Buse Aydın’ın en az 15 yıl daha cezaevinde kalacağını belirtti. Spod Lgtbi derneği avukatı  Hatice Demir ise: “Buse’yi görmediniz. Sosyal medyada fotoğrafları yok, hiçbirimizin arkadaşı değil. Sesi, gülüşü yok zihninizde… Hiç göz göze gelmediniz. Bu yüzden de sesini duyurmak daha zor, bu yüzden de sesi yankılanmıyor… Buse sadece bir mahkemenin verdiği kesinleşmiş bir kararın yerine getirilmesini istiyor. Adalet istiyor! Lütfen ses olun, lütfen hissedin…” dedi.

Ayrıca, Buse Aydın’ın arkadaşları birkaç gündür sosyal medyada #BuseninSesiOlalım , #BuseyeSesVer taglarıyla Buse’nin sesini duyurmak istiyorlar.

Kaynak: Gazete Fersude

İlişkili İçerik