Sorunlar çözülmüyor

Oltu T Tipi Cezaevi’ndeki kadın tutsakların tedavi hakları engelleniyor. Son 9 aydır, bu cezaevinde bulunan kadın tutsaklar, sevk edilerek gittikleri hastanede doktorlar, hastaların kelepçelerinin çıkarılmadan tedavi etmeye çalışıyorlar. Kelepçeli tedaviyi kabul etmeyen kadın tutsaklara doktorlar şöyle diyormuş: “Ağzın çok laf yapıyor; Kime şikayet edersen et, Kim yaparsa yapsın, ben tedavi etmem!” Oysa kelepçeyi çıkarmadan tedavi etmek isteyen doktorlar görevi kötüye kullanma suçu işlemektedir!

Ümraniye E Tipi Cezaevi’nden Hayal Arslan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katıldığını belirtiyor. Erzurum E Tipi Cezaevi’nde kalan Suat Yaşar’ın mektubu bol miktarda karalanmış; ancak anlaşıldığı kadarıyla o da bu kampanyaya katılmış. Öte yandan, Trabzon E Tipi Cezaevi’nde bulunan Aydın Elverdi de Öcalan’a özgürlük kampanyasına katılmış bulunuyor.

Batman M Tipi Cezaevi’nde bulunan PKK ve PAJK davalarından tutuklu bulunanlar, Rojava’ya yapılan alçakça saldırıları şiddetle kınıyor ve lanetliyorlar.

Şakran Kadın Cezaevi’nde bulunan Nuran Durak, çeşitli tarihlerde yıldızlaşan Caner Durak, Halime Vural, Hatice Vural, Adnan, Agit, Seyat, İsmail ve Rênas’ı saygıyla anıyor.

Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde yapılan bayram görüşünde, ziyaretçiler saatlerce güneş altında bekletildikten sonra içeri alınıyorlar ve hakları olan süreden daha az bir zaman sonrasında dışarı çıkartılıyorlar. Annesinin sadece yüzünü görüp, sesini pek duyuramayan Selvi Kalen, “Selahattin Demirtaş’a oy vereceğiz; sizin adınıza da oy vermiş olacağız” diyen annesine ve Nurhak-Binboğa’ya selamlarını söylüyor!

Aydın E Tipi Cezaevi’nde bulunanların revire çıkma ihtiyacı pek karşılanmadığı gibi, mahkumlarla gardiyanlar arasında herhangi bir tartışma çıktığında hemen tutanak tutuluyormuş. Bu cezaevinin kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan göndermek isterseniz size bir adres vereyim: Ergin İsen / E Tipi Cezaevi / C-1 / AYDIN

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ahmet Bağdu ve Ramazan Mete’nin cezası bir yılın altına düştüğü için Karaisalı K1 Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiler. Yine Karaisalı K1 Kapalı Cezaevi’nde bulunan İmad Muhamed Ali, 11 Ağustos 2014 günü tahliye olacak. Arkadaşlarının dikkatine!..

Trabzon E Tipi Cezaevi’nde bulunan Aydın Elverdi’nin elinde son üç aya ait Özgür Gündem gazetemiz varmış. Özellikle sık sık gazetemizi alamayan cezaevlerindeki okurlarımız, kendisinden bu gazeteleri isteyebilir.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mutlak Tozun şöyle diyor: Birileri benim adıma Patnos’a ve kurumlara mektuplar gönderiyor. Komplo amaçlayan bu kişilerin kim olduğu mutlaka ortaya çıkarılmalı!

Mersin Tuhad-fed, Cuma Taşdöğen (Taşdöven de olabilir) isimli kişinin hangi cezaevinde olduğunu öğrenmek istiyor. Kendisi ya da aynı cezaevinde bulunan arkadaşları, bana yazabilir mi?

Amasya E Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Çabadak’ın ailesi bayram görüşü için Bingöl’den gelirken trafik kazası geçirdiler. Kazada Hasan Çabadak’ın oğlu Hakan Çabadak ile arkadaşı Mustafa Adil Savaş yaşamlarını yitirirken; yeğeni Fırat Çabadak ve arkadaşı Turan Büy ise ağır yaralandılar. Bu cezaevinde bulunan okurlarımız, yaşamlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyorlar.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mela Muhammed İnal, Ragıp Zarakoğlu’nun bir köşe yazısından belirttiği “Cihat demek, soykırım demektir” başlıklı yazısına karşı çıkıyor ve IŞİD yüzünden İslamın kirletilmesi ayrı, cihad ayrıdır. Cihad, müslümanlar için bir değerdir. Direniştir, meşru savunmadır” diyor.

İHD İstanbul Şubesi Adresi:

Çukurluçeşme Sk. Bayman Apt.

No: 10-1 Taksim - İSTANBUL

MEKTUBU GELENLER:

Nuran Durak - Şakran Kadın Cezaevi
Mukaddes Çelik - Oltu T Tipi Cezaevi
Selvi Kalen - Kırşehir E Tipi Cezaevi
Yücel Kardaş - Amasya E Tipi Cezaevi
Engin İsen - Aydın E Tipi Cezaevi
Murat Türk - Bolu F Tipi Cezaevi
Suat Gökalp - Bolu F Tipi Cezaevi
Abdurrahman Karabulut - Bolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Özen - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Hikmet Dayangaç - Ermenek M Tipi Cezaevi
Suat Yaşar - Erzurum E Tipi Cezaevi
Rıdvan Sayak - Erzurum H Tipi Cezaevi
Mutlak Tozun - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Muhammed İnal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Kadri Alkoç - Karabük T Tipi Cezaevi
Şirin Taşdemir - Karabük T Tipi Cezaevi
Ahmet Bağdu - Karaisalı K1 Tipi Cezaevi
İmad Muhamed Ali - Karaisalı K1 Tipi Cezaevi
Şahin Bulut - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cahit Yaşar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Aydın Elverdi - Trabzon E Tipi Cezaevi
Hayal Arslan - Ümraniye E Tipi Cezaevi
İhsan Tüzün - Ümraniye T Tipi Cezaevi
İhsan Abo - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com