"Sözde Hak Gaspları" Duyulmasın!

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerin maruz kaldıkları haksızlıkları içeren mektuplarının basın mensuplarına ulaşması engellendi.

Mahkumlardan Bülent Özdemir'in mektubu, mektup okuma komisyonunda "sakıncalı" bulunarak disiplin kuruluna sevk edildi.

Adem Tatlısoy başkanlığında toplanan Disiplin Kurulu, 6 Kasım'da verdiği kararda, mektubun Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Özgür Özel'e yollanabileceğini belirtti.

Kurul, kararında sık sık "terör örgütüne mensup tutuklu ve hükümlüler" ifadesini kullandı. Kararda, mahpusların uğradığını söylediği haksızlıklar da "sözde hak gaspları" olarak nitelendi.

"İtiraz edin, nasılsa reddedilir"

Kurul, mahpusların isterlerse verilen kararı Kocaeli İnfaz Hakimliği'ne şikayet edebileceklerini söyledi ve ekledi:

"Aynı örgüt mensuplarının daha önceki aylarda yazdıkları hak ihlali gerekçeli mektuplar için verilen disiplin kurulu kararları sonrasında yapılan itirazları değerlendiren Kocaeli İnfaz Hakimliği, taleplerin reddine karar vermişti."

Disiplin Kurulu, mahpusların hazırladığı "aylık hak gaspları" raporunun yer aldığı mektupları "birebir aynı mektuplar gönderiliyor" şeklinde değerlendirdi. Her ay ortak ve tek bir rapor yazıldığı için mahpuslar da bu "birebir aynı" raporu yazıyor.

Kurul, "örgüt üyelerinin" hak gasplarını kamuoyuna duyurarak "sistematik bir hak gaspı olduğu algısı yaratmak istediklerini" de ekledi.

"Sakıncalı" mektuplarda ne var?

Özdemir, "sakıncalı" mektubunda, mahpusların hak gasplarını anlattıkları mektupların aylardır gönderilmediğini yazmıştı.

Tamer Korkmaz'ın mektubu, "örgütsel dayanışmaya yönelik ifadeler" içerdiğinden,Hüsamettin Yavuz'a gelen mektuptaki fotoğraflarda "örgütsel ibare bulunduğundan",Sercan Ahmet Arslan'ın mektubu "cezaevinde çektirdiği fotoğrafıyla örgüt propagandası yapmaktan" yasaklandı.

Onur Polat'a ailesinin getirdiği mavi polar mont da "mavi, cezaevi görevlilerinin rengi olduğu için" içeri alınmadı.

"Sakıncalı" mektuplardaki mahpusların ekim ayı içerisinde maruz kaldığı hak gasplarının sıralandığı rapora göre, mahpusların mektupları milletvekillerine 70 gün gecikmeli gönderildi, gazetecilere gönderilmedi.

Polat'ın Yürüyüş dergisine, Süleyman Yıldırım'ın Özgür Gündem gazetesine, Hüseyin Şahin'in Atılım gazetesine, Özkan Gerçek'in gazeteci Derya Sazak'a göndermek istediği mektuplar engellendi.

"Karikatürle devlet büyüklerine hakaret"

CHP milletvekilleri Özel, Sezgin TanrıkuluHüseyin AygünDilek Akagün YılmazMalik Ecder Özdemir, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekilleri Ayşe Nur Bahçekapılı,Ayhan Sefer Üstün, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'e yollanan mektuplar ise uzun süre cezaevi idaresinde bekletildi ve 2,5 ay gecikmeli olarak iletildi.

Ayrıca Özdemir'in Sincan F Tipi Cezaevi'ndeki Rıdvan Akbaş'a yolladığı üç karikatüre de "devlet büyüklerine hakaret" gerekçesiyle el konuldu.

İsmail Yıldız'ın kızına gönderdiği cezaevi fotoğrafına da "hatıra amaçlı" denilerek el konuldu