Şu cezalara bakın hele!

Adı Doğan Düz! Bir kişi ve üç gizli tanığın ifadeleriyle üç yıl boyunca yargılandı ve sonunda kendisine tam 114 yıl hapis cezası verdiler. Kaldığı Van F Tipi Cezaevi’nde yeni gelen üç kişiye isimlerini, hangi davadan geldiklerini ve bir ihtiyaçları olup olmadığını soran bir not gönderdiği için yeniden yargılandı ve bu kez kendisine 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Okurumuz haklı olarak isyan halinde. Ama ikinci cezanın, halen Yargıtay’da olan 114 yıllık hapis cezasının onaylanmasına yardımcı olması için verildiğini düşünüyor, yine haklı olarak...

Adana’da yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası + 128 yıl hapis cezası alan Ufuk Dilek, kendisinin yargılanmasını yapan polis ve savcıların bir kısmının daha sonra paralel yapıya ait olduğu iddiasıyla tutuklandığını veya açığa alındığını belirtiyor. Böylesi insanlar tarafından yargılandığını ve kendisine karşı adil davranılmadığını belirten Ufuk Dilek, bu yüzden Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu; ancak henüz herhangi bir yanıt alamadığını söylüyor.

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan dört çocuk annesi Emine Aşkara, az kalan cezasını denetimli serbestlik olarak çekmek için savcılığa başvurdu. Cezaevi yönetimi, “örgütten ayrıldım. örgütle ilişkim yoktur” diye bir dilekçe verirse, kendisini bırakabileceklerini söylediler. Bunun üzerine Emine Ana, “Bana pişman ol, diyorsunuz. Ben pişman olacak bir şey yapmadım. Asıl özür dilemesi gereken, beni cezaevine koyan devlettir” diyerek, kendisine yapılan hakareti protesto etti.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde belirli günlerde kutlama veya protesto amaçlı olarak atılan sloganlar için dava açılıyor ve disiplini bozmaktan 3-5 yılı bulan iletişim-ziyaret yasağı veriliyordu. Cezaevi yönetimi, şimdi aylık dergilerin bayilerden satın alınmasını istiyor. Böylece söz konusu dergilerin posta yoluyla içeridekilere ulaştırılmasını engellemeye çalışıyorlar.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan üç kişiye disiplin soruşturması açıldı ve kendilerine 1 ay boyunca iletişim ve görüş cezası verildi. Sebebini merak ediyorsunuz değil mi? Anlatayım: Havalandırmaya bakan kameranın önüne denk gelecek şekilde bir pet su şişesi konulmuş. Bu durum, “kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek söz veya davranışta bulunmak”mış! İnsaf yahu.

Vezirköprü M Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, Şengal ve Kobanê’deki halkımıza yardım amacıyla 500 lira, içinde mont, kazan ve gömleklerin bulunduğu 6 çuval giyim eşyası, 1 televizyon ve 7 battaniyeyi ilgili adreslere gönderdiler.

Ermenek M Tipi Cezaevi’nden sürgün edilenlerden Mehmet Sezer ve Mehmet Şahin Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Şivan Sayın ve Mehmet Emin Çeçi Bolu F Tipi Cezaevi’ne; Nail Demir Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Mehmet Özbay Kastamonu M Tipi Cezaevi’ne ve İbrahim Halil Özbay ise İnebolu M Tipi Cezaevi’ne gitmişler.

İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan Barış Yiğit, Denizli D Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Okurumuz oraya ulaştığında bize yazsın ki, nereye sürgün olduğunu kesinleştirelim. Okurumuz böylece dördüncü kez sürgün edilmiş oluyormuş.

Trabzon E Tipi Cezaevi’nden memleketi olan Giresun E Tipi Cezaevi’ne sevk olabilmek amacıyla açlık grevi yapmakta olan Murat Portakal, insan hakları kuruluşlarının kendisinin sorunuyla ilgilenmesini bekliyor.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nden tahliye olduktan sonra, hemen Kobanê’deki direnişe katılan Abdullah Nas, kısa bir süre önce şehit düştü. Şakran’daki cezaevi arkadaşları onu minnetle anıyor ve ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyorlar.

Beycuma M Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan iki okurumuz, memleketlerine yakın cezaevlerine gitmek için 8 kez sevk talebinde bulundular. Ancak bakanlık anında ret cevabını yapıştırıyormuş.

Daha önce Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde olan Tacettin Turan’ın şimdi nerede olduğu merak ediliyor.

Bülent Akar’ın Mirza isimli romanı, elime ulaştı. Ne yapmam isteniyor?

İçeriden bol miktarda 27 Kasım kutlaması geldi. Teşekkürler...

TİHV’den çağrı

İçerideki okurlarımız hastalıklarıyla ilgili sorunlarını öncelikle Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na yapabilir. Bu vakıf, her türlü insan hakları ihlali ile ilgilenmekle beraber, öncelikli konusu sağlık sorunlarıdır. Ayrıca başta kadınlar ve çocukların bulundukları cezaevlerindeki koşullarını anlatan mektuplarını da bekliyorlar. Adres şöyle:

TİHV Genel Merkezi
Mithatpaşa Cad. No:49-11
06420   Kızılay - ANKARA

MEKTUBU GELENLER:

Emine Aşkara - Şırnak T Tipi Cezaevi
Süleyman Kızmaz - Amasya E Tipi Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Erbey - Beycuma M Tipi Cezaevi
Ufuk Dilek - Denizli D Tipi Cezaevi
Kudbettin Çoban - Dinar T Tipi Cezaevi
M. Zeki Karataş - Dinar T Tipi Cezaevi
Ali Demir - G.Antep H Tipi Cezaevi
Cuma Özkan - G.Antep H Tipi Cezaevi
Müslüm Caymaz - G.Antep H Tipi Cezaevi
Ömer Özmen - G.Antep H Tipi Cezaevi
Metin Usal - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Murat Eser - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
M. Salih Erden - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
İbrahim Bakır - İnebolu M Tipi Cezaevi
Hamdusena Sayan - İskenderun M Tipi Cezaevi
Mehmet Şahin - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Memiş - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Sezer - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Burhan Babaoğlu - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
M. Faruk Araz - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
A.Kadir Ercan - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Ozan Bektaş - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cemal Yılmaz - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ali Doğan - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cemal Bozkurt - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Doğan Düz - Van F Tipi Cezaevi
Gökhan Gümüş - Vezirköprü M Tipi Cezaevi
Murat Portakal - Trabzon E Tipi Cezaevi
Melih Gürler - Trabzon E Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik