SÜRGÜN EDİLEN CEBRAİL ÇAKTO RESİM EĞİTİM KİTAPLARI İSTİYOR

 

“Çizim malzemelerimin hepsi patnos cezaevinde kaldı. Buradaki kantin çizim malzemesi satmıyor birkaç dilekçe yazdım kantine çizim malzemesi satılması için Fakat daha bir yanıt alamadım patnos cezaevine eşyalarımı göndermesi için dilekçi yazdım. Yaklaşık üç ay oldu hala göndermediler. Velhasıl her yönüyle mağdur ediliyoruz. Hiçbir gerekçe göstermeden sürgün edildim. (…)Fakat çizimi daha da ileriye götürmem için bana perspektif verebilecek kaynağım yok.”

Cebrail ÇAKTO   L. Tipi Ceza İnfaz Kurumu A 8/6     Kalkandere - RİZE

***

11.02.2019

            Değerli Dost Merhaba...

            Yüreğimizin olağanca sıcaklığıyla kucak dolusu selamlar, sevgiler saygılar dostluğun sıcaklığıyla sımsıkı kucaklayıp öpüyorum. Nasılsınız? Dilerim sağlığınız ve moraliniz yerindedir. Bizlerde gayet iyiyiz.

            Sevgili dost mektubunu, kartları ve karikatür ile ilgili yazıyı aldım yüreğine sağlık. Tanıdığım ve çizimle uğraşan arkadaşlara haber verdim karikatür sergisi olacağını.

            Ben hiç karikatür çizmedim. Portre çizdim hep. Aslında bir şey çizmeye niyetlendim, fakat ne kalem ne de kâğıt buldum. Çizim malzemelerimin hepsi patnos cezaevinde kaldı. Buradaki kantin çizim malzemesi satmıyor birkaç dilekçe yazdım kantine çizim malzemesi satılması için Fakat daha bir yanıt alamadım patnos cezaevine eşyalarımı göndermesi için dilekçi yazdım. Yaklaşık üç ay oldu hala göndermediler. Velhasıl her yönüyle mağdur ediliyoruz. Hiçbir gerekçe göstermeden sürgün edildim. Ondan sonra maddi, manevi zarara uğratıyorlar bir hapishaneden diğerine gittiğimizde eşyalarımızı beraberimizde götüremediğimiz için yeniden kantinden eşya almak zorunda kalıyoruz.

            Sürgünün yanında ayrıca üç ay ziyaretten men cezası verdiler. Üç ay açık ziyaret yapamayacağım. Cezanın gerekçesi "Kurumu tehlikeye atacak kötü söz söyleme" oysa ben sadece müdüre bağırmamasını kendisini normal konuştuğunda da anladığımızı söyledim. Bu sözler için üç ay ziyaretten men cezası aldım. Neyse ki aile buraya gelemiyor. Burası aileye uzak ve annem yeni kalp kapakçığı ameliyatı olduğundan uzun yolculuğa çıkamıyor. Zaten ailenin buraya gelmesini istemiyorum. Burası hem uzak hem de yolları kötü. Hem bizim oralara da çok kar yağmış, yollar hep buz tutmuş.

 

Değerli dost bir konuda senden yardım isteyeceğim. Kusura bakma işlerinin yoğunluğunun farkındayım, ama bana yardımcı olabilecek başka kimse de yok. Bildiğin gibi portre karakalem çizimi yapabiliyorum. Fakat çizimi daha da ileriye götürmem için bana perspektif verebilecek kaynağım yok. Bilge yayın kulübünden kitap isteyecektim ama katalogdaki kitapların işime yarayıp yaramayacağını bilmiyorum. Kitabın isminden içeriğini çözmek güç. Onun için senden yardım istemeye karar verdim. Bundan daha ileri kitap veya farklı materyaller - kitaplar varsa bana isimlerini yazabilirsen iyi olur.

            Sevgili dost Kısaca böyle geldim. Tekrardan sana ve sonra da tüm dostlara kucak dolusu selamlar sevgiler saygılar. Yaşamda sağlık çalışmalarınızda sonsuz başarılar dilerim. Umut ve dirençle kalın.

 

            Gön:

Cebrail ÇAKTO

L. Tipi Ceza İnfaz Kurumu A 8/6     

 Kalkandere - RİZE