Sürgün esnasında işkencede kaburgaları ezilen Mehdi Boz’dan mektup var…

Tarih: 
Perşembe, 14 Haziran, 2018

27.05.2018

Merhaba Adil Hoca;

İyi olmanızı umuyor selam ve sevgilerimi gönderiyorum Kayseri ‘deyken bana göndermiş olduğun mektubun elime ulaştı. Birkaç gün sonra 27.04.2018 tarihinde Elazığ 1 no’lu yüksek güvenlikli hapishaneye sürgün geldim.

Hapishane girişinde çıplak aramaya karşı çıktığımdan dolayı kaburgalarımda ezilme meydana geldi. Günler sonra Elâzığ polikliniğine cerrahi bölümüne gittim. Film çektiler Doktor ‘’Kırık ve kanama yok, ezilme var ‘’ dedi. Doktora rapor yazmasını söyledim, o da yazmayacağını söyledi. Biraz tartıştık bana beni sinirlendiriyorsun dedi. Askerlere beni dışarıya çıkarmalarını söyledi. Rapor yazmadan hapishaneye geri getirildim.

Girişteki olaydan ve 1 Mayıs kutlaması yaptığımdan dolayı ‘’10 gün hücre cezası’’ verdiler. Şu an tekli hücrede tek tutuluyorum. Üçlü hücrelerde kalan arkadaşlarımın yanına vermelerini söyledim önce tamam dediler birkaç gün sonra yok dediler. Sağlığımda pekiyi değil bir de hapishane kimliğini almadığım için bana bir ay ziyaret yasağını verdiler ayrıca telefon, ziyaret, berber, spor vesaire hiçbir yere çıkartmıyorlar, buraya gelirken birkaç parçamın dışında diğer tüm eşyam ve kitaplarım orada kaldı. Kayseri Savcısına dilekçe yazdım. Cevap geldi. Eğer ödemeli olarak istiyorsan bize dilekçe yaz biz eşyalarını kargoyla gönderelim dendi. Anlayacağın şu an mağdur durumdayım. Adalet Bakanlığı’na da yazdım. Bakalım ne diyecekler. Buraya gelirken bende Fenerbahçe forması, atkısı ayrıca siyah yeleğim, eldiven ve yün çorabım vardı, yasak diye vermediler niye yasak olduğuna ben de anlam vermiş değilim. Yazmış olduğun günlüğünde güzel bir yazı beğendim, eline sağlık. Agnes Smedley ‘in ‘’Toprağın Kızı’’ adlı romanını bende okudum güzel bir roman. İnter Yayınlarından çıkmış. Agnes Smedley ‘in ‘’Çin Halkının Japon Emperyalizmine Karşı Savaşı ‘’ adlı kitabı da var. İnter Yayınlarından çıkmış o da güzel bir kitap. Her insanın okuması gereken bir kitap. Tülin Abla ve Öykü ‘ye, tanıdık tüm arkadaşlara bolca selam ve sevgiler kendinize de iyi bakınız. Dirençle…

Selamlar

   Mehdi BOZ                                                            

1 no’lu Yüksek Güvenlikli Hapishane

Elâzığ