Sürgüne Yollanan Tülin Soyhan'dan mektup var

Tarih: 
Perşembe, 16 Şubat, 2017

“Her gün havalandırma kapısının kapatılma saatinde yine bir oturma eylemi yapıyoruz. Kollarımızdan sürüklenerek hücreye atılıyoruz anlayacağın. Fiziksel olarak yıpransak da ruhen güçleniyoruz. Çünkü haklıyız. Haklılık büyük bir güç. Bu güç bana güzel kitaplar, boyalar, kağıtlar, resimler getirecek. Buna inanıyorum. Burada sürekli mahkemeye çıkıyoruz, soruşturmalar açılıyor. İşlediğimiz slogan atma, kapı dövme, oturma eylemi “suç”ları için yargılanıyoruz. “

Not: Tülin Soyhan bu mektubu Silivri cezaevinden yollamış. Mektup ulaştığı zaman sürgüne gönderildiği haberini aldık. Yeni adresini paylaşıyoruz.

TÜLİN SOYHAN

1 No'lu F Tipi Kandıra Hapishanesi

***

  30 Ocak ‘17

         Merhaba adil abi,

   Uzun zaman oldu satırlarını görmedim. Nasılsın? İyi misin? Ben çok iyiyim. Sana şimdi kapakdaki desen ile geliyorum. Henüz boyalarıma kavuşamadım. Ki birçok hak gaspı varken benim boyalara bakalım ne zaman sıra gelecek. Şuan direnişimiz sürüyor. Bunun yüzü suyu hürmetine kitaplarımızı aldık. En son senin faxsını aldım. Kitap vb ulaşmadı.

   Buranın idaresinin ayırdığı bir oda da bizim 1000’e yakın kitabımız var. Çoğu siyasi kitaplar, bir kısmı da “Anadolu” konulu kitap be broşürler. Hepsi piyasada satılan, yasal, hiçbir toplatılması vb olmayan kitaplar. Ancak elimize geçmesi için eylemlerimizi sürdürüyoruz. Görüş yerlerinde oturma eylemi yapıyoruz ve zorla hücreye konuluyoruz. Ya da hastane, mahkeme dönüşlerinde oturma eylemlerimiz mutlaka oluyor. Böyle böyle zincirleri kıracağız.

   Haftalık 10 kişinin 10 saat yapması gereken sohbet, 9 kişi ile 3 saat yapılıyor. Bu da direnişin taleplerinden birisi. Elbet çözümlenecek bu sorunlar. Her gün havalandırma kapısının kapatılma saatinde yine bir oturma eylemi yapıyoruz. Yani biz bolcana sürünüyoruz. Kollarımızdan sürüklenerek hücreye atılıyoruz anlayacağın.

   Fiziksel olarak yıpransak da ruhen güçleniyoruz. Çünkü haklıyız. Haklılık büyük bir güç. Bu güç bana güzel kitaplar, boyalar, kağıtlar, resimler getirecek. Buna inanıyorum.

   Burada sürekli mahkemeye çıkıyoruz, soruşturmalar açılıyor. İşlediğimiz slogan atma, kapı dövme, oturma eylemi “suç”ları için yargılanıyoruz.

   Kendimi savunmak bu kadar güzel olmamıştı Adil abi…

   Sen neler yapıyorsun? Genel olarak sanatın hangi kısmı ile ilgileniyorsun? Sanırım yazarsın. Kitapların varsa isimleri neler?

   Ben şuan Anna Seqhers’in “Ölüler genç kalır” isimli romanını, H. İzzettin Dinamo’nun “Kutsal Barış-3” isimli romanını ve Edip Cansever’in “Sonrası Kalır-1” şiir kitabını okuyorum. Genelde geceleri okuyorum. Gündüz çok vakit olmuyor çünkü.

   Şimdilik böyle kısaca geliyorum.

   Tekrar yazacağım.

   Kendine çok iyi bak.

 

   Silivri’den tüm sevenlerimize selamlar.

        

 Sevgilerimle

 Tülin Soyhan